Czy rudowłosy to wciąż fałszywy i wredny? "Obecnie to kolor pożądany"

Dziś Dzień Całowania Złotowłosych

12 stycznia obchodzimy Dzień Całowania Złotowłosych. Z tej okazji porozmawialiśmy z antropologiem kultury Robertem Zydelem o rudowłosych. Jak w przeszłości byli postrzegani? Skąd się wzięły krzywdzące stereotypy na ich temat? Czy podejście do nich zmieniało się na przestrzeni wieków?

Dzień Całowania Złotowłosych - co to za święto?

W 2009 roku Dzień Całowania Złotowłosych został wprowadzony do kalendarza nietypowych świąt. Skąd pomysł na to, by obchodzić taki dzień?

– Myślę, że z potrzeby odczarowania rudych . Zwróćmy uwagę, że złotowłosi brzmią znacznie lepiej niż rudzi. W przeszłości to było dość pejoratywne. Dlatego że ludzie w kulturach tradycyjnych bali się tego, co rzadkie , a w populacji - osób z rudymi włosami nigdy nie było zbyt wielu. Na północy Europy trochę więcej, ale w innych częściach świata to nie jest zbyt popularny kolor - tłumaczył Robert Zydel.

Jak dbać o włosy?

Jak dbać o włosy?

ORIGINAL
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak ukryć siwe włosy?
Jak ukryć siwe włosy?
Włos im z głowy nie spadnie, choć bywało różnie
Włos im z głowy nie spadnie, choć bywało różnie
Siwe włosy dla kobiet w każdym wieku
Siwe włosy dla kobiet w każdym wieku
SOS dla włosów
SOS dla włosów
Jak wybrać idealną prostownicę do włosów?
Jak wybrać idealną prostownicę do włosów?

Szacuje się, że 2 proc. światowej populacji to rudowłosi. Dlatego antropolog podkreślił, że ten dzień ma za zadanie po prostu uhonorować je. Święto jest wyrażeniem szacunku i sympatii wszystkim rudowłosym.

Jak w przeszłości traktowane były osoby rudowłose?

– Nie zawsze dobrze. Trochę podejrzliwie, że trzeba na nich mieć oko i uważać. Co ciekawe w ikonografii Judasz, czyli ten, który zdradził, był przedstawiany jako rudy. Umówmy się, rudzi mieli przechlapane - oznajmił ekspert.

Antropolog podkreślił jednak, że nie tylko rudowłosi mieli pod górkę. W przeszłości bliźniacy czy albinosi również nie mieli łatwego życia. To wszystko wynika z odmienności. Społeczeństwa obawiały się po prostu czegoś, co nie było popularne. Całe szczęście to zamierzchłe czasy.

Krzywdzące stereotypy

Nie zmienia to jednak faktu, że każdego dnia podkreśla się, jak ważna jest tolerancja. Niestety wciąż powielane są krzywdzące stereotypy, np. że rudzi są fałszywi. Dlaczego wciąż niektórzy tak myślą?

- Stereotypy zawsze łatwo wchodzą do naszego myślenia potocznego i łatwo się nimi posługujemy. Wystarczy, że spotkamy jedną fałszywą osobę, która jest ruda i potem przenosimy to myślenie na wszystkich rudowłosych w naszym życiu. Ten "rudy-fałszywy" pochodzi z tych czasów, gdzie starano się tłumaczyć świat skrótami myślowymi i nie trzeba było się zastanawiać nad wszystkim – wyjaśnił ekspert.

Dodatkowo nasz rozmówca podkreślił, że stereotypy dotykają wielu kolorów. Przykładem są, chociażby okrutne kawały o blondynkach.

Chcemy się wyróżniać?

Warto jednak zwrócić uwagę, że żyjemy w czasach, gdzie ludzie starają się wyróżniać. Niektórzy farbują włosy na różowo, kolejni robią tatuaże, a inni - przekłuwają nosy. Dlatego obecnie nikogo nie dziwią rudowłose osoby.

– W kulturze zachodniej chcemy się wyróżniać. Pokazać, że jesteśmy inni. Myślę, że obecnie rudy kolor jest pożądany – dodał antropolog.

Słowa te potwierdza, chociażby zachowanie kobiet, które niekiedy porzucają naturalny kolor na rzecz przefarbowania się na rudo.

Na koniec ekspert podkreślił, że kolory w kulturze niosą za sobą znaczenie. Są związane, chociażby z rytuałami przejścia. – Są one nacechowane symboliką i ludzie dość szybko dekodują, co dany kolor znaczy - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości