Komar tygrysi w Polsce? Na razie nie ma na to jednoznacznych dowodów

Komar tygrysi
Fot. Getty Images/GordZam
Komar tygrysi, który przenosi groźne choroby, dotarł do Polski? Został sfotografowany w Katowicach, choć entomolodzy zachowują wobec tych doniesień rezerwę. Wcześniej niebezpieczny insekt, pojawiał się u naszych sąsiadów: w Niemczech, na Słowacji i w Czechach. Czy jesteśmy gotowi na inwazję komara tygrysiego? Jak go rozpoznać? Jak z nim walczyć? Jakie choroby przenosi?

Komar tygrysi dotarł do Polski? Jak rozpoznać komara tygrysiego? Komar tygrysi przenosi wiele chorób Komar tygrysi pojawił się w Europie w 1975 roku Nie jesteśmy gotowi na pojawienie się komara tygrysiego Malaria w Polsce Bolonia walczy z komarem tygrysim - biologicznie

Komar tygrysi dotarł do Polski? Naukowcy podważają tę wiadomość

W liście do redakcji "Dziennika Zachodniego" dr Antoni Winiarski, emerytowany pracownik Uniwersytetu Śląskiego informuje, że komar tygrysi jest już w Polsce i ma dowód na to, że insekt pojawił się w Katowicach:

- 28 maja 2019 r. sfotografowałem komara tygrysiego w Katowicach przy ul. Grodowej koło garaży i jest to pierwsze udokumentowane stwierdzone obecności tego owada w Polsce - podkreśla dr Winiarski w informacji przesłanej redakcji Dziennika Zachodniego. - Komary tygrysie witały mnie, gdy podjeżdżałem samochodem pod garaż. Zwabiało je ciepło silnika samochodu. Zdjęcie wykonałem aparatem fotograficznym Nikon Coolpix P510 - dodaje.

Inni naukowcy uważają jednak, że na tym zdjęciu nie ma komara tygrysiego.

Dr Andrzej Woźnica, dipterolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który skontaktował się w tej sprawie z "Dziennikiem Zachodnim", podważa ustalenia dra Winiarskiego. Jego zdaniem zdjęcie wysłane przez dra Antoniego Winiarskiego "z dużym prawdopodobieństwem przedstawia gatunek komara, który występuje u nas od lat" i nie jest zaliczany nawet do gatunku spokrewnionego z komarem tygrysim.

Dr Katarzyna Rydzanicz, entomolog z Uniwersytetu Wrocławskiego także nie ma żadnych wątpliwości, że sfotografowany przez dra Winiarskiego owad nie jest komarem tygrysim.

Jak rozpoznać komara tygrysiego?

Komary tygrysie, w zależności od warunków środowiska, osiągają od 2 do 10 milimetrów długości, a jego ciało pokrywają srebrnobiałe paski - stąd porównanie do umaszczenia tygrysów.

Komar tygrysi przenosi wiele chorób

Do chorób przenoszonych przez komara tygrysiego należą:

  • (gorączka, bóle głowy, czerwone spojówki, żółta skóra, nudności, w zaostrzonej fazie niewydolność narządów wewnętrznych i śmierć),
  • gorączka Zachodniego Nilu (gorączka, bóle głowy, wysypka, w skrajnych przypadkach zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych),
  • japońskie zapalenie mózgu (łagodne objawy podobne do grypy, w skrajnych przypadkach zapalenie mózgu, niedowłady),
  • Zika (najczęściej przebiega bezobjawowo lub grypopodobnie z ewentualną wysypką, jednak ukąszenie przez komara przenoszącego wirusa zika kobiety w ciąży jest przyczyną małogołowia u dziecka),
  • Chikungunya (wysoka gorączka, światłowstręt, wysypka, zapalenie stawów. Prowadzi do przewlekłych uszkodzeń wielostawowych),
  • denga (gorączka, bóle głowy i stawów, wysypka),
  • końskie zapalenie mózgu (najpierw pojawiają się objawy podobne do grypy, później zaburzenia świadomości, splątanie, senność, śpiączka z napadami drgawek i sztywność karku, a także objawy porażenia nerwów czaszkowych).

Komar tygrysi pojawił się w Europie w 1975 roku

W Europie pojawił się w 1975 roku, od tego czasu rozprzestrzenia się i osiedla w kolejnych krajach. Jego obecność została stwierdzona w Bułgarii, Belgii, Grecji, Szwajcarii, Chorwacji, w Czechach, na Słowacji i w Niemczech.

Zobacz też: Komar - śmiertelny wróg człowieka >>> 

Nie zostały jeszcze stwierdzone w Polsce

Entomolog, prof. Stanisław Ignatowicz:

Komary tygrysie przenoszące dengę nie zostały jeszcze w Polsce stwierdzone. Ale znajdują warunki do rozwoju w coraz liczniejszych krajach europejskich.

Nie jesteśmy gotowi na pojawienie się komara tygrysiego

Zdaniem profesora Ignatowicza - Polska nie jest zupełnie przygotowana na pojawienie się gatunków przenoszących groźne choroby. Brakuje wspomnianego monitoringu naukowego, a także przeszkolonych firm – jednostek błyskawicznego reagowania, które poprzez skuteczne zabiegi zniszczą w zarodku komara tygrysiego.

Malaria występowała już w Polsce

prof. Stanisław Ignatowicz:

Malaria występowała jeszcze w latach 60. XX wieku. Ostatnie jej ogniska wygasły na Żuławach. Ale wciąż żyją i mają się dobrze komary widliszki, które ową malarię przenosiły - i mogą to robić znowu, jeśli tzw. zarodźce malarii zostaną zawleczone do naszego kraju na przykład przez grupę chorych osób. Dlatego każdy przypadek malarii wymaga intensywnego leczenia i działań zapobiegających epidemii.

Bolonia walczy z komarem tygrysim - biologicznie

W Bolonii na północy Włoch rozpoczyna się biologiczna walka z komarami tygrysimi. Władze miasta angażują do niej prawie pół miliona wysterylizowanych samców komarów, które trafią do jednej z dzielnic. Wypuszczenie na wolność genetycznie zmodyfikowanych osobników jako sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się owadów - nie tylko uciążliwych, ale także przenoszących choroby - uważane jest przez naukowców za jedną z najbardziej obiecujących metod.

Zmodyfikowane samce komara, wysterylizowane genetycznie mieszają się w środowisku naturalnym z normalnymi okazami owadów, co sprawia, że duża część jajeczek składanych przez kąsające ludzi samice nie jest zapładniana. W ten sposób udaje się znacznie zredukować populację komarów.

Boloński eksperyment w położonej nad kanałem dzielnicy Navile potrwa, jak zapowiedziały władze miejskie, 16 tygodni na obszarze o powierzchni 40 hektarów.

Źródło: PAP, Dziennik Zachodni

Jak wygrać walkę z komarami? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Gaba Kopyto

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!