Finanse i Praca

Czy będą zmiany w 500 plus w 2021 roku? Ekspert nie pozostawia wątpliwości

Finanse i Praca

Czy będą zmiany w 500 plus w 2021 roku? Ekspert nie pozostawia wątpliwości

Niedawno media obiegła informacja o rzekomych zmianach dotyczących przyznawania 500+ w 2021 roku. Jaka jest prawda? Dziennikarz biznesowy Mateusz Walczak wyjaśnił całe zamieszanie i rozwikłał wszelkie wątpliwości. Opowiedział również o tym, ile wydamy na tegoroczne święta Bożego Narodzenia.

Czy będą zmiany w 500 plus?

Niedawno w sieci pojawiła się informacja dotycząca nowych zasad przyznawania 500+. Choć od początku wydawała się niespójna, poruszyła wiele rodzin.

FAKT24 napisał: "Rodzice na nowych zasadach będą występować o 500+ na dziecko, zmieni się także 500+ dla osób niesamodzielnych. Jeśli rodzic chce od czerwca 2021 r. dostawać świadczenie wychowawcze, czyli 500+ na dziecko, będzie musiał złożyć wniosek w nowym terminie. Już od 1 lutego 2021 r. będzie można je składać w formie elektronicznej, a od 1 kwietnia – w formie papierowej".

Jaka jest prawda? Mateusz Walczak przyznał, że to, co może się zmienić, to moment składania wniosku. Jeżeli zatem chcemy mieć przedłużone świadczenie o kolejne lata, musimy to zrobić w odpowiednim terminie, czyli już od 1 lutego 2021.

- Zadzwoniłem wczoraj bezpośrednio do rzeczniczki Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, mówi jednoznacznie: Absolutnie żadnych fundamentalnych zmian nie ma planowanych na rok 2021. – powiedział Mateusz Walczak.

Dodatkowa niedziela handlowa w 2020 roku

Nasz gość opowiedział również o dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu i kwocie, którą wydamy na tegoroczne święta Bożego Narodzenia.

Jak wynika z opublikowanego projektu ustawy, rząd datę 6 grudnia chce ustanowić jako niedzielę handlową. Decyzja ta ma przyczynić się do zmniejszenia liczby klientów w okresie świątecznym. Ponadto niedzielami handlowymi będą także 13 i 20 grudnia.

- Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej - napisano w uzasadnieniu.

Ile wydamy na święta Bożego Narodzenia?

Mikołaj w tym roku zaciska pasa, to znaczy, że święta będą uboższe. Według badań Deloitte, na prezenty, żywność podróże oraz spotkania z najbliższymi na święta wydamy średnio 1 318 złotych, czyli o 29 procent mniej niż rok temu.

Istotny wpływ na zwyczaje zakupowe Polaków ma pandemia. Niemal trzy czwarte badanych ma zamiar spędzić przedświąteczny czas w domu i unikać miejsc publicznych. Z kolei 67 proc. zredukuje liczbę wizyt w sklepach stacjonarnych, a ponad 60 proc. ograniczy kontakt z innymi ludźmi, w tym spotkania towarzyskie, ale także rodzinne (odpowiednio 63 i 64 proc.).

- W rozbiciu, jeśli chodzi o to, na co wydamy, to na prezenty 680 złotych, na żywność i napoje 430 złotych, rozrywka 150 złotych i podróże 58 złotych - powiedział Mateusz Walczak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Nieznajomy do Lamparskiej: "Gdyby parkował tutaj mężczyzna, to zmieściłyby się dwa samochody". Jak zareagowała?

Spotkanie z osobą, która pokonała COVID-19. Dr Grzesiowski: "Ozdrowieńcy mogą przenosić biernie wirusa"

Diego Maradona nie żyje. Był legendą futbolu

Co sądzisz o tym artykule?
72
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0