Teorii na temat powstania Stonehenge jest wiele. Budowla pobudza wyobraźnię i co roku odwiedzają ją turyści z całego świata.
Więcej:
- Dlaczego przebieramy się na Halloween? Historia i obyczaje halloweenowe
- Co to jest równonoc?
- Co to jest przesilenie letnie?
Czym tak naprawdę jest Stonehenge?
Stonehenge wbrew pozorom nie zostało wybudowano w ciągu jednego dnia. Budowlę tworzono etapami, a najstarsze z elementów kręgu mają około 5000 lat. Jest to obiekt z epoki neolitu, który przebudowano w epoce brązu. Kamienny krąg zlokalizowany jest w pobliżu dawnego cmentarza, lecz według naukowców Stonehenge również było cmentarzem. Według innej teorii kamienny krąg służył wyłącznie jako obserwatorium astronomiczne, choć prowadzone w tym rejonie wykopaliska raczej temu zaprzeczają. Archeolodzy odkryli bowiem, że w miejscu, w którym stoi Stonehenge, znajduje się blisko 50 tysięcy skremowanych kości kobiet i mężczyzn, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dla wielu osób było to szokujące odkrycie.
Oprócz wspomnianych ludzkich kości odkryto także kości zwierząt, prawdopodobnie składanych tam w ofierze. Jednak zanim Stonehenge powstało, miejsce to już służyło do pochówków. Zdaniem naukowców mogło być także celem pielgrzymek. Ciekawostek o Stonehenge jest znacznie więcej, a do dzisiaj niektórzy uznają je za miejsce, którego nie zbudowały ludzkie dłonie, lecz… przybysze z kosmosu.
Jak zbudowany jest kamienny krąg Stonehenge?
Kamienny krąg Stonehenge zbudowany jest z kamiennych bloków zewnętrznych i wewnętrznych – tych pierwszych jest 30, tych drugich 49. Zarówno jedne, jak i drugie są idealnie gładkie, choć polerowano je przy użyciu kamiennych narzędzi. Do wnętrza kręgu prowadzą aleje w kształcie podkowy – jedne są większe, a inne mniejsze. W skład większych alei wchodzą 9-metrowe trylity, czyli pionowe głazy. Stonehenge w Anglii to budowla, której kształt jest przemyślany. W jej wnętrzu znajduje się Altar Stone, przewrócony megalit.
Najwyższe kamienie Stonehenge mierzą 9 metrów, ale w porównaniu z mniejszymi jest ich znacznie mniej. Mniejsze kamienie mają wysokość około 4 metrów i ważą od 25 do 40 ton. Z jednych i drugich zbudowana jest cała konstrukcja, w tym obydwa wejścia, które istniały od samego początku – było to wejście od strony północno-wschodniej oraz od południowej. Nie jest tajemnicą Stonehenge, że jego konstrukcja z czasem się zmieniała, a z upływem lat powstało wiele nowych otworów.
Jakie są legendy na temat Stonehenge?
Stonehenge w UK od lat jest tematem wielu dociekań. Do dzisiaj nie ustalono, kto w ogóle wybudował kamienny krąg. Istnieją pewne przypuszczenia, że budowniczowie dysponowali technologią, która w tamtych czasach nawet nie miała prawa istnieć. Co ciekawe, w podobny sposób tłumaczy się powstanie kompleksu piramid w Gizie. Zdziwienie budzi m.in. sposób transportu kamiennych bloków, które przenoszono wówczas nawet o kilkaset mil, choć ważyły po kilkadziesiąt ton. A warto pamiętać, że w tamtych czasach konstruktorzy nie mieli przecież odpowiedniego sprzętu, aby to zrobić.
Kolejna legenda na temat Stonehenge w Wielkiej Brytanii dotyczy jego powstania. Według legendy arturiańskiej za wybudowanie kręgu odpowiedzialny jest czarodziej Merlin, a sama konstrukcja była jego świątynią. Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej fakty, stwierdzenie, że był tam niegdyś obiekt sakralny, jest wielce prawdopodobne. Co roku przyjeżdżają tam współcześni druidzi, aby świętować Midsummer Night, dzień przesilenia letniego, kiedy tańczą i śpiewają aż do wschodu słońca.
Gdzie dokładnie znajduje się Stonehenge i co warto o nim wiedzieć?
Stonehenge znajduje się niedaleko miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire, 140 km od Londynu. Z tego powodu jest to miejsce, które przyciąga wielu turystów, gdyż w sam raz nadaje się na cel jednodniowej wycieczki. Tak czy inaczej, jest to atrakcja, która budzi wiele skrajnych emocji. Dla niektórych to pogańska „pamiątka”, która w podejrzany sposób oddziałuje na ludzi, gdyż wytwarza osobliwą aurę. Z kolei inni przyjeżdżają tam, aby karmić się energią tego miejsca i poszukują różnych duchowych doznań. Zwiedzanie Stonehenge wielu też rozczarowuje, gdyż na miejscu okazuje się, że jest to po prostu… stos kamieni.
Krąg Stonehenge to atrakcja turystyczna, którą zainteresowanie nie słabnie. Turystów można spotkać tam przez cały rok, lecz najwięcej ludzi przyjeżdża tam w sezonie letnim, szczególnie w weekendy. Z Londynu można dojechać tam np. z jedną z wycieczek autokarowych.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN