Dziecko

Chusta i nosidełko. W czym najlepiej nosić dziecko?

Dzień Dobry TVN

Dziecko

Chusta i nosidełko. W czym najlepiej nosić dziecko?

Dzień Dobry TVN

Rodzice, którzy szukają nosidełka dla swojego dziecka nie mają łatwego zadania. Rynek oferuje im różnego rodzaju akcesoria, które mają przede wszystkim pozwolić na bezpieczne przemieszczanie się z dzieckiem. Czy faktycznie tak jest? Na co zwrócić uwagę przy zakupie nosidełka, a może zamiast niego wybrać chustę? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Pawłem Zawitkowskim, fizjoterapeutą.

Jak wybrać dobre nosidełko dla dziecka?

Noszenie dziecka czy to w chuście, czy w nosidełku jest bardzo dobre i wygodne, zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Pod warunkiem, że mamy dobrze dobrane nosidełko i wiemy, jak prawidłowo związać chustę.

- Wszystkie nosidła powinny być dobrane nie tylko do potrzeb dziecka, ale także parametrów i gabarytów rodzica - mówił w studiu Dzień Dobry TVN Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta.

Jak znaleźć nosidełko idealne dla rodzica i dla dziecka? Na co trzeba zwrócić uwagę przy jego zakupie?

- Wybór nosidła zależy od dziecka i tego, w jakim jest momencie rozwoju. Najlepszym rozwiązaniem są tzw. nosidełka hybrydowe. Naśladują one chusty i doskonale sprawdzą w przypadku tych rodziców, którzy nie potrafią ich prawidłową związać - mówił specjalista. Jego część, która otacza dziecko, zrobiona jest z klinów i po zawiązaniu pasów nosidełka, dziecko ma stabilną i bezpieczną pozycję. 

Jak nosić dziecko?

Podczas noszenia dziecka kluczowe znaczenie ma nie tylko nosidełko, ale także to, w którą stronę zwrócona będzie twarz dziecka.

- Nigdy nie nosimy dziecka zwróconego twarzą do świata, jego buzia powinna być skierowana w stronę torsu rodzica. Ta zasada dotyczy przede wszystkim bardzo małych dzieci. Przy tych starszych i bardziej ciekawych świata doskonale sprawdzają się nosidła zakładane na plecy - tłumaczył ekspert. 

Dzięki nim dziecko może oglądać świat z nad ramion rodzica.

Warto pamiętać, że dziecko potrzebuje różnorodności. Jeśli planujemy dłuższą wycieczkę z małym dzieckiem pamiętajmy o robieniu przerw.

- Dobrze jest trochę ponosić, ale też położyć dziecko i zrobić, np. piknik - dodał specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Leśne przedszkole to sposób na hartowanie dzieci? "Cały rok jesteśmy na dworze"

Agnieszka Radwańska o roli mamy i wychowaniu synka: "Marzę o tym, aby Kubuś miał szybko rodzeństwo"

UOKiK przetestował pieluchy. "Wyniki badania okazały się dużym zaskoczeniem"

Co sądzisz o tym artykule?
88
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0