Gorące tematy

Bus bez kierowcy? Tak! Sprawdzamy jak to działa

Gorące tematy

Bus bez kierowcy? Tak! Sprawdzamy jak to działa

We wrześniu w Gdańsku można podróżować busem autonomicznym. Jest to pojazd, który nie potrzebuje kierowcy. Bus kursuje codziennie na trasie zoo – ulica Karwieńska. Jak się podróżuje autonomicznym busem? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska.

Bus bez kierowcy

Autonomiczny bus kursuje w Grańsku codziennie do końca września. Bus bez kierowcy wozi pasażerów bezpłatnie, dwa razy na godzinę w kierunku oliwskiego zoo.

Automatyczny bus na gdańskich ulicach to nowatorski eksperyment elektrycznych busów jako elementu transportu publicznego. Podobne busy pojawiły się na ulicach Helsinek, Tallina i Kongsberga. Od 6 września autonomicznym busem można podróżować po Gdańsku.

Skąd pomysł, by taki eksperyment wdrożyć w życie w Gdańsku?

Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska spotkała się z Piotrem Grzelakiem, zastępcą prezydenta do spraw zrównoważonego rozwoju oraz Jackiem Hyrdelem, operatorem autobusu.

To jest projekt, który przygotowuje nas na przyszłość. Tak jak niedawno na polskich ulicach pojawiły się elektryczne hulajnogi, w przyszłość mogą się pojawić takie autonomiczne busy. Chcemy być na to przygotowani. Autobus ma zlokalizowane czujniki, które wyczują przeszkody na swojej trasie. Ze względów bezpieczeństwa autobus porusza się z prędkością 11 km na godzinę.

- przyznał Piotr Grzelak.

Czy mieszkańców Gdańska podoba się taki pojazd?

Mieszkańcy Gdańska podchodzą do busa bardzo pozytywnie. Są zadowoleni, troszeczkę zdziwieni. Moja rola między innymi polega na tym, by ich uświadamiać. Promować, odpowiadać na nurtujące pytania.

- dodał Jacek Hyrdel.

Zobacz też:

Źródło: gdansk.pl |
Co sądzisz o tym artykule?
53
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
11.09.2019
jestemnatak
Ufff. Na szczęście Ciapek to przeżył. ;-)