Świat

Bangkok – atrakcje i zabytki miasta

Witthaya Prasongsin/Getty Images

Świat

Bangkok – atrakcje i zabytki miasta

Witthaya Prasongsin/Getty Images

Na liście egzotycznych kierunków wakacyjnych Tajlandia pojawia się bardzo często. Wycieczki mają w swojej ofercie biura podróży, ale wiele osób decyduje się na zorganizowanie podróży samemu. Czy w ogóle warto polecieć do Tajlandii? Co trzeba zobaczyć w Bangkoku?

Bangkok to miasto, w którym można zetknąć się z prawdziwą egzotyką, w którym znajdują się setki pięknych świątyń. Jest to miejsce, w którym trudno wyznaczyć ścisłe centrum i w którym łatwo się zgubić, piękne i przyciągające. Z jednej strony nazywane jest miastem aniołów, a z drugiej ma łatkę niebezpiecznej metropolii, w której szerzy się prostytucja. Pewne jest jednak, że przybywając do Bangkoku, nie można się nudzić.

Bangkok – gdzie jest? Najważniejsze informacje

Bangkok to stolica Tajlandii i zarazem największe miasto tego kraju. Położony jest nad Zatoką Tajlandzką, a dokładnie u ujścia rzeki Menam do zatoki. Miasto liczy ponad 9 milionów mieszkańców. Walutą w Bangkoku jest baht (1 dolar=33 bahty). Planując wyjazd do Tajlandii, należy uzyskać wizę turystyczną. Jest to możliwe w Ambasadzie Królestwa Tajlandii w Warszawie (wiza na 60 dni) lub na lotnisku w Bangkoku (wiza na 15 dni). Po mieście najlepiej poruszać się pieszo. Jeżeli jest to męczące, warto skorzystać z licznych tuk-tuków.

Bangkok to miasto, w którym można spróbować pysznych potraw. Najczęściej podawany jest tu ryż z mięsem, owoce morza i wiele egzotycznych świeżych owoców. Najpopularniejszym owocem w Tajlandii jest durian. Chociaż uważany jest za króla owoców, to należy na niego bardzo uważać – niektórzy mogą nie znieść jego bardzo intensywnego zapachu.

Bangkok – ciekawe miejsca

Co warto zobaczyć w Bangkoku? W mieście znajduje się całe mnóstwo atrakcji turystycznych. Wśród najważniejszych zabytków Bangkoku wymienić należy świątynię Wat Pho z ogromnym posągiem Buddy. Inną świątynią, w której również znajduje się duża, trzymetrowa rzeźba Buddy to świątynia Wat Traimit. Co jeszcze zobaczyć w Bangkoku? Dużą atrakcją turystyczną jest oczywiście Wielki Pałac Królewski czy Pomnik Demokracji.

Co robić w Bangkoku?

Warto zwiedzić miasto pieszo i zobaczyć przede wszystkim chińską dzielnicę, gdzie można naprawdę dobrze zjeść. Warto skorzystać z tramwajów wodnych, z tuk-tuków, warto także zdecydować się na masaż przy wspomnianym już kompleksie świątynnym Wat Pho. A co warto kupić w Bangkoku? Odpowiedź może być zaskakująca: garnitur szyty na miarę. Tajscy krawcy są naprawdę solidni i mogą uszyć koszulę lub cały garnitur w jeden, lub dwa dni. Cena jest znacznie niższa niż w Polsce. Wielu turystów decyduje się na taką usługę.

Kiedy zabytki Bangkoku i liczne atrakcje zmęczą, można wybrać się do dwóch największych parków, znajdujących się poza miastem. Jednym z nich jest Rama IX Park, a drugim Chatuchak. Parki powstają również w centrum miasta. Jest to konieczne z powodu bardzo dużego zanieczyszczenia powietrza aglomeracji – w Bangkoku zarejestrowanych jest blisko 6 milionów samochodów. Parki w centrum miasta mają jednak znacznie mniejszą powierzchnię.

Bangkok – ciekawostki

 Przez mieszkańców Bangkok zwany jest "Krungthep", co oznacza "miasto aniołów". Pełna nazwa Bangkoku jest jednak znacznie dłuższa i składa się z 21 słów: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit. Jest to najdłuższa nazwa miasta spośród wszystkich miast na świecie.

  • Rzeka w Bangkoku – Chao Phraya przepływa niemal przez środek miasta i wokół niej skupia się jego życie. Wiele atrakcji turystycznych znajduje się blisko niej, a mieszkańcy wykorzystują rzekę do szybkiego przemieszczania się po mieście.
  • Bangkok uznawany jest za najcieplejsze miasto na świecie. Średnia temperatura wynosi 28 C. Jeżeli zatem planujesz zwiedzić miasto Bangkok, warto wybrać miesiące chłodniejsze, a więc okres od listopada do lutego. Temperatury będą wtedy oscylować w granicach 30 V.
  • Dzielnice Bangkoku zadziwiają swoją ilością: jest ich aż 50! 35 znajduje się po wschodniej stronie rzeki, a 15 o stronie zachodniej.
  • Wszystkim doskonale znany napój Red Bull został stworzony właśnie w Bangkoku w roku 1976.
  •  Lotnisko w Bangkoku – Bangkok Don Mueang International Airport posiada najwyższą wieżę kontroli samolotów na świecie.

Bangkok to miasto, którego nie można ominąć, będąc w Tajlandii. Jest bardzo zróżnicowane, spotyka się w nim nowoczesność z tradycją, zaskakuje, zadziwia pysznym jedzeniem, szybkością, ilością ludzi. Z pewnością warto je zobaczyć. 

Zobacz wideo: Budda w maseczce. Tajska świątynia zachęca do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii

Zobacz także:

Najjaśniejsza pełnia Księżyca w roku wypada w kwietniu. Astrolog Merkurja o horoskopie dla wszystkich znaków

Rzym obchodzi urodziny. Co warto zwiedzić w Wiecznym Mieście?

Skiathos – grecka wyspa pełna rajskich plaż

Co sądzisz o tym artykule?
73
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0