Balsam peruwiański występuje w postaci czystej lub jako składnik kosmetyków i nie dodaje się go do pożywienia. Jednak zawarte w nim związki, na przykład eugenol, wanilina czy pochodne kwasu cynamonowego, mogą uczulać, dlatego powinieneś odstawić produkty je zawierające, jeśli stwierdzono u ciebie alergię. Jeśli obawiasz się reakcji alergicznej na balsam peruwiański w pokarmach ? Sprawdź, czego powinieneś unikać.
Co to jest balsam peruwiański i jakie są jego właściwości?
Balsamem peruwiańskim określa się naturalną substancję pozyskiwaną poprzez naruszenie kory woniawca balsamowego ( Myroxylon balsamum ). Drzewo występuje głównie w Salwadorze, a swą nazwę balsam wziął z portu w Peru, z którego przywieziono go po raz pierwszy. Ta gęsta, smolista substancja wyróżnia się waniliowo-cynamonowym zapachem, który zawdzięcza znajdującemu się w składzie kwasowi cynamonowemu. Można stosować go w czystej postaci, a także w roztworze wodnym lub alkoholowym. Jeśli nie słyszałeś nigdy, co to takiego balsam peruwiański, działanie może cię zaskoczyć. Ten naturalny lek wykazuje bowiem właściwości odkażające i przeciwzapalne, dzięki którym znajduje zastosowanie w kosmetyce i farmakologii – występuje głównie w maściach do stosowania zewnętrznego.
Balsam peruwiański – zastosowanie w farmakologii i kosmetyce
Surowiec ten znany jest od wieków wśród wysoko rozwiniętych cywilizacji Ameryki Łacińskiej, gdzie był stosowany głównie w leczeniu ran i infekcji. Jako że balsam peruwiański działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, jest w stanie znacznie przyspieszyć gojenie się odmrożeń, owrzodzeń czy odleżyn. Jeśli chciałbyś skorzystać z dobroczynnych właściwości, jakie daje balsam peruwiański, maść będzie najlepszym rozwiązaniem. Stosowana zewnętrznie pomoże naprawić uszkodzony naskórek i przywrócić go do pierwotnego stanu. Przyniesie także ukojenie w stanach zapalnych toczących się na powierzchni skóry. Osobom cierpiącym na hemoroidy polecane są czopki doodbytnicze zawierające balsam peruwiański. Skóry być może nie uda się zregenerować w stu procentach, jednak składnik ten przyniesie znaczną ulgę. Jeśli chcesz stosować balsam peruwiański, łuszczyca nie powinna być przeciwwskazaniem. Na wszelki wypadek zasięgnij jednak opinii swojego lekarza lub wykonaj testy uczuleniowe. Występowanie balsamu peruwiańskiego jest szerokie, ale istnieje także dość wysokie ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej. Sprawdź poniżej, czy masz powody do niepokoju.
Balsam peruwiański – alergia na jego składniki
Niegdyś balsamem peruwiańskim wzbogacano wiele kosmetyków. Okazało się jednak, że obok właściwości leczniczych, wykazuje on również silne reakcje uczuleniowe, za które odpowiedzialny jest zawarty w nim benzoesan koniferylu. Kontaktowa alergia na balsam peruwiański może objawiać się między innymi rumieniem, wysypką i swędzeniem. Surowiec ten wykorzystuje się również w testach uczuleniowych. Jest jednym z silniejszych alergenów i daje odczyny krzyżowe z wieloma innymi substancjami, takimi jak chociażby wosk pszczeli. Balsam peruwiański – w czym występuje i jak uniknąć kontaktu z tym alergenem? Osoby, u których stwierdzone zostało uczulenie na balsam peruwiański, powinny unikać przede wszystkim substancji zapachowych w kosmetykach. Kremy i środki higieny osobistej powinny być bezzapachowe i hipoalergiczne, o prostym składzie skomponowanym z myślą o alergikach. Jeśli i to nie pomoże, należy wykluczyć z diety produkty bogate w składniki balsamu peruwiańskiego. Na co koniecznie powinieneś zwrócić uwagę?
Uczulenie na balsam peruwiański – czego nie jeść
Jeśli zdiagnozowano u ciebie uczulenie na balsam peruwiański, od swojego lekarza dowiesz się, jak zmodyfikować dietę. Podpowiemy, że będziesz musiał wyeliminować przede wszystkim owoce cytrusowe, pomidory, przyprawy (głównie korzenne), czekoladę, piwo i wino. Potrawy te zawierają składniki balsamu peruwiańskiego, takie jak eugenol, kwasy cynamonowe i benzylowe, kwas ferulowy, wanilina i alkohol koniferylowy. Pamiętaj, że musisz uważać także na wyroby cukiernicze, które często zawierają wanilię i cynamon lub grzane wino przyprawione goździkami. Jeśli zamierzałeś stosować leczniczo balsam peruwiański, uczulenie najprawdopodobniej wykluczyło tę możliwość.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN