Newsy

Adam Słodowy nie żyje. Popularyzator majsterkowania miał 96 lat

Adam Słodowy

Fot. VIPHOTO / East News

Newsy

Adam Słodowy nie żyje. Popularyzator majsterkowania miał 96 lat

Adam Słodowy

Fot. VIPHOTO / East News

Dotarła do nas smutna wiadomość, zmarł Adam Słodowy. Konstruktor i prowadzący niezwykle popularny w latach 70. i 80. ubiegłego wieku program "Zrób to sam" odszedł w wieku 95 lat. Przez długie lata był uwielbiany przez małych majsterkowiczów za wyobraźnię i umiejętność przekazywania wiedzy. Informację potwierdziła w rozmowie małżonka Słodowego.

Adam Słodowy zmarł wczoraj wieczorem. Smutną informację potwierdziła żona zmarłego, pani Bożena Słodowy.  W rozmowie z RMF FM powiedziała, że jej mąż równo tydzień temu obchodził 96. urodziny i wkrótce po tym trafił do szpitala. W rozmowie wyznała również, że problemy zdrowotne jej męża zaczęły się od udaru, który Adam Słodowy przeszedł 4 lata temu.

Gdyby nie to, dożyłby setki

– powiedziała w rozmowie z RMF FM pani Bożena. Dodała, że cieszy się, iż dane jej było przeżyć z nim pół wieku.

Adam Słodowy urodził się 3 grudnia 1923 w Czarnkowie. Podczas okupacji niemieckiej pracował w fabryce. W 1944 roku zgłosił się na ochotnika do wojska, wojnę kończył w Szczecinie, jako oficer artylerii. W latach 1950–1958 był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie uzyskał stopień majora. Po opuszczeniu wojska poświęcił się majsterkowaniu.

Adam Słodowy - popularyzator majsterkowania 

Od 1959 roku do 1983 roku Adam Słodowy prowadził w telewizji program dla dzieci i młodzieży "Zrób to sam". Pokazywał w nim krok po kroku, jak z ogólnie dostępnych i prostych elementów robić przedmioty użytkowe oraz zabawki. Program na początku był częścią czwartkowego "Ekranu z bratkiem", a następnie niedzielnego "Teleranka" i niezmiennie cieszył się dużą popularnością.


>>> Zobacz także:

Autor programu "Zrób to sam" podbił serca małych majsterkowiczów pomysłowością i umiejętnością przekazywania wiedzy. Dlatego w 1974 roku na wniosek dzieci został Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Adam Słodowy napisał również wiele książek o majsterkowaniu. Jedną z najbardziej popularnych była "Lubię majsterkować". Pozycja została przetłumaczona na języki obce, a jej łączny nakład wyniósł ponad 560 tys. egzemplarzy.

Adam Słodowy będzie też zapamiętany jako autor scenariusza do serii filmów animowanych dla dzieci "Pomysłowy Dobromir" i "Pomysłowy wnuczek", a także filmów "Dziura w ścianie" i "Śrubokręt i spółka".

Adam Słodowy zmarł 10 grudnia 2019 roku, miał 96 lat.


Co sądzisz o tym artykule?
65
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0