Zdrowe odżywianie

Kolendra – uprawa i właściwości lecznicze

Zdrowe odżywianie

Autor:
Adrian
Adamczyk

Już starożytni Rzymianie i Grecy używali kolendry siewnej jak lekarstwa. Warto kontynuować tę dobrą tradycję. Dowiedz się, jak należy uprawiać kolendrę i zamień swój ogród w naturalną aptekę.

Nasiona kolendry to prawdziwy dar natury. Roślina pomaga w walce z wieloma dolegliwościami. Z tego względu warto zasiać kolendrę w swoim ogrodzie.

Kolendra – pochodzenie

Kolendra pochodzi z Azji Mniejszej i z basenu Morza Śródziemnego. Dużą popularnością cieszyła się wśród Egipcjan, Greków i Rzymian. W tych państwach uznawano ją zarówno za przyprawę, jak i za naturalne lekarstwo. W Europie rozpowszechnili ją Rzymianie i dobrze się tu przyjęła. Europejczycy polubili kolendrę siewną (to jej oficjalna nazwa), gdyż panujący tu klimat sprzyjał jej uprawie. W czasach renesansu została nieco zapomniana. Europejczycy zaczęli wówczas zachwycać się przyprawami zza oceanu. Obecnie kolendra znów powróciła do łask, gdyż wiele osób zaczęło ponownie korzystać z ziół na co dzień.

Kolendra – uprawa

Roślinę można uprawiać zarówno w domowym ogródku, jak i w doniczce. Nasiona kolendry sieje się na głębokość 1 cm, a miesiącem zasiewu jest końcówka marca lub początek kwietnia. Co ciekawe, już po 3 tygodniach można zauważyć pierwsze efekty.

 • Aby roślina dobrze rosła, powinna mieć lekką, ciepłą glebę i stać w nasłonecznionym miejscu. Kolendrę wysiewa się do gruntu, w którym znajdują się grządki o głębokości 1,5 cm.
 • Rzędy powinny być oddalone od siebie o 30 cm. Roślina wymaga, aby stale ją odchwaszczać. Ponadto ziemia, w której rośnie, powinna być regularnie spulchniana.
 • Po zbiorze rośliny można ją przetwarzać na różne sposoby, np. mleć. Kolendra mielona to przyprawa powszechnie stosowana w azjatyckiej kuchni.

Kolendra ma wiele właściwości odżywczych. To przyprawa pomocna w leczeniu. Ma zarówno wysokie walory smakowe jak i zdrowotne. Co ciekawe, każdy, kto choć raz jej spróbował, mówi o niej nieco inaczej. Dla jednych kolendry smak jest ostry, dla innych słodki.

Kolendra – do czego jej używać?

Kolendra świeża nadaje potrawom unikalnego smaku i aromatu. Używana jest zarówno w formie zmielonych ziaren, jak i liści. W krajach arabskich i Indiach jest stałym dodatkiem do pikantnych potraw. Hindusi używają jej jako jednego ze składników swoich mieszanek, np. curry. Wielu smakoszy lubi dodawać kolendrę suszoną do zup i sosów.

Świeże liście tej rośliny można dodać do surówki oraz zastąpić nimi pietruszkę. Ponadto taki liść wygląda apetycznie, więc w niektórych daniach może pełnić też funkcję dekoracyjną. Z kolei ziarna kolendry są na tyle uniwersalne, że używają ich również cukiernicy do wypiekania pierników i szarlotek.

Kolendra – właściwości lecznicze

Kolendra ma szerokie zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń. Roślina zawiera:

 • witaminę A,B,C,K,
 • fosfor,
 • magnez,
 • wapń,
 • kwas foliowy,
 • beta karoten,
 • żelazo.

Świeża kolendra, dzięki właściwościom wiązania ciężkich metali, oczyszcza organizm z toksyn, takich jak ołów, rtęć i aluminium. Dzięki witaminom A i C działa korzystnie na wzrok i jest cennym antyoksydantem. Z kolei witamina K sprzyja tworzeniu tkanki kostnej.

Warto włączyć kolendrę do jadłospisu. Osoby, które nie mają możliwości hodować jej w ogródku, powinny przynajmniej zasadzić kolendrę w doniczce. Roślina wspomaga organizm w walce ze zgagą i niestrawnością. Oprócz tego ma korzystny wpływ na pracę serca – to ze względu na dużą ilość przeciwutleniaczy i błonnika. Według naukowców ziarna kolendry mogą pomóc w walce ze złym cholesterolem.

Dużo wątpliwości mają kobiety w kwestii spożywania kolendry w ciąży. Ciężarne powinny raczej jej unikać, bowiem jednym z przeciwskazań są przedwczesne skurcze. Poza tym olejek eteryczny zawarty w roślinie podnosi wrażliwość skóry na promienie UV, co może prowadzić do oparzeń.

Kolendra a pietruszka – jakie są między nimi różnice?

Warzywa są do siebie podobne. Kolendrowe liście wizualnie nie różnią się aż bardzo od liści pietruszki. Różnice jednak łatwo zauważyć, gdy weźmie się pod uwagę smak i zapach. Suszona kolendra ma intensywny zapach, z kolei pietruszka jest mniej aromatyczna. Pierwsza z przypraw zdominuje zapach potrawy. Właściwości kolendry doceniają więc ci, którzy lubią potrawy o intensywnym ziołowym zapachu.

Kolendra w tabletkach – na co pomaga i jak ją dawkować?

Kolendra w tabletkach często występuje w połączeniu z chlorellą. Tabletki zawierają dużo białka, witamin i chlorofilu. Dzięki temu pomagają organizmowi w usunięciu toksyn, a przy tym docierają do najgłębszych jego zakamarków i sprawiają, że toksyny nie odkładają się ponownie. Ekstrakt z liści kolendry występuje również w połączeniu z żurawiną. Uprawy kolendry np. w doniczce czy grządce nie zawsze są w stanie zaoferować warzywa o takich właściwościach leczniczych jak tabletki.

Herbata z kolendrą – dowiedz się, dlaczego warto ją pić?

Ze świeżej kolendry można przygotować smaczną herbatę. Wystarczy szklanka wody i kilka liści. Taki napój na wiele zalet:

 • oczyszcza płuca,
 • oczyszcza jamę nosową i krtań z wydzieliny,
 • oczyszcza jamę nosową i krtań z wydzieliny,
 • pomaga kobietom mającym problem z laktacją,
 • usuwa z organizmu zły cholesterol.

Właściwości zdrowotne kolendry są bezcenne i warto włączyć ją na stałe do swojej diety. Roślinę można wyhodować samemu, nawet mieszkając w bloku.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Jak jeść zdrowo?

Jak jeść zdrowo?
Jak jeść zdrowo? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: mescioglu/Getty Images

Pozostałe wiadomości