Dlaczego seniorzy pachną inaczej? Naukowcy odkryli, skąd się bierze "zapach starości"

Seniorzy mogą mieć kłopoty z higieną
Dlaczego starsze osoby inaczej pachną?
Źródło: Getty Images/Johner Images
Są osoby, które uważają, że starsi ludzie wydzielają charakterystyczny zapach, który może wynikać z kłopotów z utrzymaniem higieny. Zjawisku temu przyjrzeli się naukowcy z Japonii i odkryli skąd się bierze tzw. "woń staruszka".

Czym jest "woń staruszka”?

Zdaniem niektórych seniorzy wydzielają charakterystyczną woń, niezależnie od tego jak bardzo dbają o swoją higienę. Dla jednych jest ona nieprzyjemną mieszaniną mydła, potu i stęchlizny, a inni kojarzą ją z miłymi wspomnieniami z dzieciństwa spędzonego u boku dziadków.

Naukowcy z Japonii zbadali to zjawisko, by sprawdzić, czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak "woń staruszka". Zespół badaczy doktora Shinichiro Haze opublikował intrygujący materiał. Okazuje się, że "zapach starości" to w istocie efekt chemicznych procesów zachodzących wewnątrz ludzkiego organizmu. W badaniu wzięło udział 22 uczestników w wieku 26-75 lat. Przez 4 dni każda z nich nosiła ubranie, które miało "złapać" jej osobisty zapach. Następnie naukowcy pobrali go z tkaniny i poddali analizie. Okazało się, że na odzieży osób, które przekroczyły 4. dekadę życia, odnaleziono związek o nazwie 2-nonenal.

Seniorzy

DD_20211129_Oldboy_Wystep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formie
Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formie
Kuchnia babci Krysi
Kuchnia babci Krysi
Silver influencerzy idą jak burza
Silver influencerzy idą jak burza
Do spania i przytulania - seniorzy szyją poduszki dla dzieci z Ukrainy
Do spania i przytulania - seniorzy szyją poduszki dla dzieci z Ukrainy

Z wiekiem nasza skóra staje się mniej odporna, a naturalne olejki utleniają się szybciej, więc 2-nonenal wytwarzany jest intensywniej. Związek nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego mimo regularnych kąpieli zapach pozostaje na skórze seniora.

Jak pozbyć się "zapachu staruszka"?

Należy pamiętać, że wytwarzanie 2-nonenalu jest naturalnym procesem, którego nie należy się wstydzić. Jeżeli jednak senior chciałby zniwelować wytwarzany przez organizm zapach, to może to zrobić zmieniając swój styl życia. Pomocne będą więc regularne ćwiczenia, zdrowa dieta, unikanie używek, spożywanie dużej ilości wody, odpowiednia ilość snu, regularne dbanie o higienę.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!