Choć określenie "sucha woda" brzmi niedorzecznie i absurdalnie, wciąż pojawiają się nowe wiadomości na temat tego wynalazku. Suchą wodą nazywa się rewolucyjne odkrycie amerykańskich naukowców, którzy znaleźli idealny sposób gaszenia pożarów. Pojęcie to dotyczy również substancji przypominającej cukier puder, która ma wspomóc przemysł chemiczny i farmaceutyczny. Szukając informacji na ten temat, trafia się też na opisy produktów spożywczych, takich jak woda kokosowa oraz na informacje dotyczące wody utlenionej w proszku. Każdy z tych wynalazków ma inne przeznaczenie i jest wykorzystywany do innego celu.
Woda kokosowa w proszku
Woda kokosowa w proszku to smaczny, delikatny w smaku napój, bogaty w składniki odżywcze. To idealne źródło elektrolitów: potasu, magnezu, sodu, manganu, wapnia, jak również żelaza, witaminy C i witamin z grupy B. Producenci wody kokosowej w proszku podkreślają, że jest ona wolna od sztucznych barwników i konserwantów, co czyni z niej jeszcze bardziej wartościowy napój. Ma ona wiele właściwości prozdrowotnych, m.in.: pomaga uzupełnić niedobory żelaza, zwalczać zmęczenie, poprawia samopoczucie, pracę serca i układu krwionośnego, a także wspiera pracę układu odpornościowego. Napój reguluje gospodarkę wodną i wspiera procesy metaboliczne organizmu, dlatego często sięgają po niego osoby aktywne fizycznie, uprawiające sporty. Co ważne, woda kokosowa zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze.
Przygotowanie napoju z proszku jest bardzo proste, wystarczy rozpuścić go w wodzie, dodaje się go również do koktajli i deserów. O niezwykłej wodzie można dużo dowiedzieć się od znanych kobiet zajmujących się fitnessem, które chwalą ją za niską kaloryczność i wartości odżywcze. Istotne jest też to, że doskonale nawadnia i gasi pragnienie. Ciekawostkę stanowi fakt, że napój od wieków uchodzi za eliksir życia i młodości, pomagający dbać nie tylko o zdrowie, lecz także o piękny wygląd. Woda kokosowa w proszku jest woda liofilizowana – proces ten pozwala na zachowanie wszystkich wartości odżywczych, przy jednoczesnym zmniejszeniu wagi sprzedawanego produktu.
Woda utleniona w proszku
Powszechnie stosowana woda utleniona znana jest ze swych właściwości odkażających, dlatego wykorzystuje się ją do dezynfekcji, przemywania skaleczeń i płukania gardła. Używa się ją też jako wsparcie podczas leczenia niektórych schorzeń dermatologicznych. Czym jest woda utleniona w proszku i do jakiego celu się ją stosuje? To nadwęglan sodu, który wybiela i dezynfekuje, dzięki temu stał się substancją wykorzystywaną przez producentów proszków do prania i tabletek do zmywarek. Nadwęglan sodu (nazywany też wodą utlenioną w proszku) jest substancją nieszkodliwą, ekologiczną i bezpieczną dla środowiska, należy jednak uważać, ponieważ może podrażniać.
Właściwości utleniające nadwęglanu sodu wykorzystuje się w gospodarstwie domowym do usuwania plam z tkanin, wybielania ubrań, czyszczenia toalet, usuwania osadu z kawy, herbaty, wina, a także innych trudnych zabrudzeń z dywanów oraz płaskich powierzchni. Nadwęglan sodu sprawdzi się również jako środek do usuwania pleśni i odgrzybiania. Dodając tę substancję do prania, trzeba pamiętać, że nie należy jej stosować do tkanin wełnianych, jedwabnych ani tych, które mogą się odbarwiać. Nadwęglan jest aktywny przez 5–6 godzin, dlatego powinno się przygotować tylko taką ilość preparatu, jaka zostanie zużyta od razu. Utleniona woda w proszku nie pomoże jednak przy usuwaniu osadu z kamienia. Na inne zabrudzenia wystarczy nałożyć przygotowaną masę, odczekać kilka minut, umyć, a następnie spłukać i wytrzeć.
Czym jest sucha woda?
O suchej wodzie można było czytać przy okazji kolejnych wynalazków zagranicznych naukowców. Uczeni z USA zaprezentowali syntetyczną substancję nazwaną Sapphire, która miała stać się narzędziem w walce z ogniem, które nie powoduje uszkodzenia sprzętu, z jakim się styka (nie niszczy urządzeń elektronicznych, nie moczy papieru). Sucha woda to pomysł na nowoczesne systemy przeciwpożarowe.
Woda w proszku to odkrycie z 1968 roku – składa się w 95% z wody, którą otacza warstwa krzemionki. Substancja ta przypomina cukier puder i według naukowców mogłaby odegrać znaczącą rolę w walce ze zmianami klimatu. Sucha woda absorbuje dwutlenek węgla trzy razy lepiej niż zwykła woda. Założono więc, że mogłaby stać się narzędziem stosowanym w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Twarda woda - wróg skóry i włosów
- Jak zmniejszyć zużycie wody? Poznaj sprawdzone sposoby
- Brakuje wody w kranach, wysychają nawet jeziora. "Każdego roku mamy temperaturę wyższą od średniej"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Svittlana/Getty Images