Po co nam katar?
Katar w okresie jesienno-zimowym potrafi być wyjątkowo dokuczliwy. Choć to powszechna przypadłość, mało kto wie, czym on w zasadzie jest i jaką pełni w organizmie człowieka funkcję. Jak tłumaczyła w Dzień Dobry TVN specjalistka medycyny rodzinnej doktor Magdalena Krajewska - katar zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub alergicznej. Organizm wywołuje go, by wypłukać wirusy lub alergeny. - Nasz organizm chce się bronić i zaczyna wypłukiwać lawiną z siebie tak, by te wirusy wyszły. [...] Nasz organizm jest genialny i on wie, jak się leczyć, niestety potrafi czasem przesadzić. [...] Czasem tego kataru może być za dużo i dochodzi do nadkażeń bakteryjnych, zablokowania w zatokach - tłumaczyła lekarka.
Mity na temat kataru
Wiele osób jest przekonanych o tym, że gęsta wydzielina z nosa o zielonym lub żółtym kolorze świadczy o poważnej infekcji. Według gościni programu taka sytuacja jest możliwa, jednak występuje stosunkowo rzadko.
- To mit, z którym walczymy. [...] Najgorszy katar to ten lejący, mamy czerwony nos od wycierania. Tam jest najwięcej wirusów. To jest ten moment kiedy zarażamy najbardziej ludzi - tłumaczyła lekarka. Według gościni gęsty katar świadczy o tym, że wirusa w organizmie jest coraz mniej, a śluzówka nosa powoli się regeneruje. Mówi się, że leczony katar trwa tydzień, a nie leczony - 7 dni. To kolejny mit, który obaliła doktor Magdalena Krajewska. - Leczony katar czasami może trwać dłużej. Czasami przesadzimy z leczeniem, gdy stosujemy kropelki, które są uzależniające. [...] Chodzi o przepłukanie nosa i wyrzucenie tych wirusów - podsumowała lekarka.
Sposoby na katar - co robić, a czego nie? CZAT
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak skutecznie pozbyć się kataru? Zacznij od przygotowania gałganka Aliny Żyworódka. Super roślina na katar Krople do nosa mogą uzależniać. Lekarz: "Niestety korzystamy z nich wtedy, gdy nie powinniśmy tego robić"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News