Zasady futbolu amerykańskiego. Jak wyglądają mecze?

futbol amerykański
Fot. David Madison / Getty Images
Football (futbol) amerykański to najpopularniejsza gra zespołowa w Stanach Zjednoczonych. W meczu biorą udział dwie drużyny, a na boisku znajduje się 22 zawodników. To największe podobieństwo między footballem amerykańskim a europejskim, zwanym w USA soccer.

Według zasad footballu amerykańskiego piłkę można podawać rzutami bądź kopać. Sam mecz składa się z czterech kwart, choć całość rozgrywki może trwać nawet 3 godziny. Jakie są zasady footballu amerykańskiego i jacy zawodnicy biorą udział w meczach?

Więcej:

Zasady footballu amerykańskiego – boisko i zawodnicy

Mecze footballu amerykańskiego rozgrywają się na boisku o długości 120 jardów (109,728 m) oraz szerokości 53,3 jarda (48,768 metra). Ogromne znaczenie mają na nim linie. Te namalowane na jego długości noszą nazwę linii jardowych i namalowane są co 5 jardów (4,572 m). Dodatkowo widoczne są tam linie przerywane, namalowane co 1 jard (0,9144 m). Pomagają one ustalić miejsce, w którym rozgrywka footballu amerykańskiego została przerwana. Ważnym miejscem są również linie końcowe oraz namalowane 10 jardów przed nimi linie punktowe. To właśnie między nimi znajduje się pole punktowe. Na liniach końcowych postawione są słupy bramkowe, rozstawione na szerokość 18,5 stopy (5,54736 m), połączone poprzeczką ustawioną na wysokości 10 stóp (3,048 m).

Choć w trakcie meczu footballu amerykańskiego na boisku znajduje się jedynie po 11 zawodników z każdej z dwóch drużyn, w rozgrywce może ich brać udział aż 46. Podzielić ich można na 3 podstawowe grupy: formacji ofensywnej, formacji defensywnej oraz grupy specjalnej. Każda z nich posiada kilka typów wyspecjalizowanych zawodników. Najważniejsza dla zrozumienia zasad footballu amerykańskiego jest znajomość trzech z nich: grającego w ataku quarterbacka (rozgrywającego), a także kickera i punchera, grających w grupie specjalnej.

Zasady meczu footballu amerykańskiego

Mecz footballu amerykańskiego składa się z czterech kwart, z których każda trwa 15 minut. Po drugiej kwarcie następuje przerwa, zwykle o długości 12 minut. Nie oznacza to jednak, że spotkanie trwa niewiele ponad godzinę. Wszystko ze względu na specyficzny sposób pomiaru czasu podczas meczu, a właściwie wielokrotnego zatrzymywania zegara. Dzieje się to np. w momencie zdobycia punktów przez jedną z drużyn, niecelnego podania, po zmianie posiadania piłki, kontuzji na boisku czy nawet na prośbę jednej z drużyn, wnoszącej o czas na podanie (tzw. timeout). Z tego względu spotkanie może trwać aż 3 godziny.

Zobacz także: 13 ćwiczeń na smukłe ramiona

W każdej z kwart meczu footballu amerykańskiego atakująca jest jedna strona, a druga pozostaje w defensywie. Cały mecz zaczyna się od wykopania piłki przez kickera, najczęściej z 30. jarda jego własnej połowy. Teamem rozpoczynającym spotkanie jest ten, którego zawodnik przejmie piłkę. Drużyna ofensywna, rozpoczynając właściwą rozgrywkę od podania przez rozgrywającego, ma za zadanie pokonać z piłką dystans 10 jardów. Aby tego dokonać, zawodnicy mają do wykorzystania 4 próby. Jeśli nie uda się przejść tego dystansu po trzeciej próbie, dalszy przebieg akcji zależy od dystansu, jaki pozostał zawodnikom. Jeśli jest wystarczająco mały, na boisko wkracza kicker, który kopie piłkę, próbując wykonać tzw. field goal, czyli posłanie piłki do bramki za pomocą kopnięcia. Jeżeli odległość jest zbyt duża, próbę zdobycia gola podejmuje punter, kopiąc piłkę do bramki z powietrza.

W sytuacji, gdy po 4 kwartach gra pozostaje nierozstrzygnięta, sędzia zarządza dogrywkę. Obowiązuje wtedy zasada „nagłej śmierci” – wygrywa drużyna, która jako pierwsza zdobędzie punkt. Zazwyczaj dogrywka trwa 15 minut.

Zobacz film: Kulturalny futbol. Źródło: Dzień Dobry TVN

Punkty i kary w footballu amerykańskim – zasady

Najlepiej punktowane w footballu amerykańskim jest przyłożenie (touchdown), w którym zawodnik ofensywy przekroczy linię końcową wraz z trzymaną w dłoniach piłką. Za przyłożenie drużyna otrzymuje 6 punktów. Za wspomniany już touchdown przysługują 3 punkty, natomiast liczbę 2 punktów otrzymać można w dwóch sytuacjach. Pierwszą z nich jest two-points conversion, które możliwe jest po udanym przyłożeniu. Zawodnicy grupy ofensywnej ustawiają się na 2. jardzie drużyny przeciwnej, wykonując następnie akcję jak przy próbie przyłożenia, starając się przeprowadzić piłkę górą lub dołem. Drugim sposobem jest tzw. safety touch, czyli tzw. zagranie bezpieczne. Może to mieć miejsce w różnych sytuacjach, ich główną cechą jest jednak zmuszenie przeciwnika do określonych działań w jego polu punktowym. Czasem zagranie safety może przynieść jedynie 1 punkt.

Futbol amerykański jest sportem dość brutalnym, jednak i tu za faul uznaje się niektóre zagrania, jak złapanie za kratkę kasku przeciwnika czy przytrzymywanie go od tyłu. Sędziowie, widząc przewinienie, rzucają na murawę materiał w kolorze żółtym bądź czerwonym.

Football amerykański nie jest zbyt popularny w Europie, jednak w większych miastach często istnieje możliwość zapisania się do drużyny. Osoby zafascynowane tym sportem mogą spróbować tam swoich sił.

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!