Surfing w Europie? Tylko w Peniche! Jak zacząć surfować? Poradnik dla początkujących

Surfing może wydawać się nieskomplikowany, w rzeczywistości jest jednak sportem wodnym, który wymaga doświadczenia. Aby bezpiecznie rozpocząć swoją przygodę z surfowaniem, warto zapisać się na obóz surfingowy, by ćwiczyć pod okiem doświadczonego instruktora. Początkujący surferzy muszą umieć dobrze pływać i być odpowiednio przygotowani kondycyjnie.

  • Historia surfingu
  • Na czym polega surfing, windsurfing, skimboarding, kitesurfing, bodyboard?
  • Sprzęt do surfingu
  • Surfing dla początkujących – jak przygotować się do pierwszych lekcji?
  • Nauka surfingu – gdzie uprawiać surfing w Polsce i na świecie?
  • Dobre lokalizacje („spoty”) do surfowania w Europie i na świecie

Zobacz też: 

Tabata – plan ćwiczeń i zegar do tabaty. Czym jest tabata i jak ją ćwiczyć?

Surfing to sport wymagający wielu prób, ćwiczeń i przygotowań. Bezpieczne surfowanie wymaga mocnych mięśni, poczucia równowagi i kilku ćwiczeń „na sucho”, a także dobrego nauczyciela.

Historia surfingu

Pierwsze wzmianki o surfowaniu , czyli ujeżdżaniu fal na specjalnych deskach, pojawiły się w 1778 roku. W dzienniku podróży Jamesa Cooka znajduje się opis mieszkańców Hawajów surfujących w zatoce Kealakekua.

Naukowcy podejrzewają, że surfing narodził się wcześniej, w Polinezji. To Polinezyjczycy uprawiali ten sposób pływania w Nowej Zelandii i na Tahiti, a później przywieźli go na Hawaje.

O sporcie zapomniano na wiele lat, po tym jak Europejczycy narzucili mieszkańcom wysp swoje zwyczaje.

Na początku XX wieku surfing się odrodził. Jego popularyzacją zajął się założony w 1908 roku hawajski klub Hawaiian Outrigger Canoe Club. Początkowo surfing stawał się popularny na Hawajach, później w Kalifornii i kilku innych stanach USA oraz w Australii.

Pierwszym klubem surfingowym na świecie był hawajski Hui Nalu, który istnieje do dziś. Założył go w 1911 roku jeden z „ojców surfingu” – Duke Kahanamoku (1890–1968).

Współczesne deski surfingowe powstały w latach 20. XX wieku na bazie starożytnych hawajskich desek przechowywanych w muzeum w Honolulu. Stworzył je z wykorzystaniem ówczesnych najnowocześniejszych technologii Thomas Blake (1902–1994), również uznawany za „ojca surfingu”. To ułatwiło popularyzację surfingu na całym świecie.

Dobre lokalizacje („spoty”) do surfowania w Europie i na świecie

Peniche (Portugalia) - to jedno z najpopularniejszych miejsc do surfowania na świecie. Peniche to niewielkie portugalskie miasteczko, leżące na północ od Lizbony. Samo miasteczko nie należy do najbardziej interesujących, ale jest jedna rzecz, która przyciąga tu turystów - obłędna plaża i jeszcze bardziej obłędne fale! Fale w Peniche doczekały się nawet swojej nazwy – Supertubos. Supertubos są falami szybkimi i mocnymi, osiągającymi nawet do kilku metrów wysokości.

W Peniche odbywają się mistrzostwa świata w surfingu.

Pozstałe popularne miejsca to:

· Lagos (Portugalia),

· Tamarindo (Kostaryka),

· Biarritz (Francja),

· Waikiki (Hawaje),

· wyspa Fuerteventura (Wyspy Karaibskie, Hiszpania).

W wymienionych miejscowościach są organizowane obozy surfingowe (nazywane surfingowymi „campami”). Można tam wypożyczać sprzęt lub wykupić lekcje surfingu na różnym etapie zaawansowania. Fale i warunki są tam odpowiednie także dla początkujących.

Na czym polega surfing, windsurfing, skimboarding, kitesurfing, bodyboard?

Surfing to ślizganie się po falach na desce surfingowej. Najpierw wypływa się na desce dalej od brzegu, „wiosłując” rękami i leżąc na desce. Na falę czeka się na siedząco. Na nogi wstaje się, kiedy pojawi się odpowiednia fala. Surfowanie na leżąco określa się jako bodyboard.

Skimboarding wykorzystuje tylko niewielkie fale tuż przy brzegu. Kitesurfing lub kiteboarding to z kolei surfowanie z pomocą specjalnego latawca. Windsurfing natomiast do jazdy wykorzystuje wiatr i deskę windsurfingową z żaglem.

Sprzęt do surfingu

Sprzęt potrzebny do uprawiania surfingu to:

· deska surfingowa – musi być odpowiednio dobrana do umiejętności surfera, im większa deska surfingowa dla początkujących, tym lepiej. Dobrze jest też na początek wybrać tzw. deskę miękką, która jest wygodniejsza od twardej;

· pianki surfingowe – rodzaj kombinezonu do surfowania, który musi być dopasowany do temperatury wody i czasu spędzonego na surfowaniu;

· smycz do surfingu – smycz przyczepia się najczęściej do kostki i do deski, aby nie zgubić jej po upadku.

Surfing dla początkujących – jak przygotować się do pierwszych lekcji?

Przed rozpoczęciem nauki surfingu trzeba potrenować. Można to zrobić na kilka sposobów:

· pływać kraulem,

· jeździć na longboardzie (to rodzaj deskorolki),

· jeździć na snowboardzie,

· pływać z deską na basenie z przeciwprądami,

· pływać na desce surfingowej po jeziorze lub innym zbiorniku wodnym.

Najważniejsze przed nauką surfingu jest ćwiczenie mięśni rąk, gdyż aby dotrzeć na odpowiednią falę, trzeba nimi wiosłować, i to pod prąd. Aby sprawnie wstawać na desce, trzeba także wzmocnić mięśnie nóg.

Przed pierwszym surfowaniem należy wykonać rozgrzewkę na lądzie, a także poćwiczyć pozycje na desce.

Nauka surfingu – gdzie uprawiać surfing w Polsce i na świecie?

W Polsce najlepsze warunki do pływania na desce są w sierpniu. Surferzy wybierają Półwysep Helski, najczęściej Władysławowo i Chałupy.

Początkujący surferzy powinni zacząć swoją przygodę z ujeżdżaniem fal z pomocą trenera szkoły surfingu. Nauczyciel odpowiednio dobierze deskę surfingową, w zależności od stopnia zaawansowania ucznia.

Zgodnie z surfingowym savoir-vivrem początkujący powinni wybierać miejsca do surfowania oddalone od bardziej zaawansowanych surferów. Wchodzenie sobie w drogę może bowiem okazać się ryzykowne. Trzeba jednak zawsze pozostawać blisko instruktora lub osoby, która będzie mogła zainterweniować w razie niebezpieczeństwa.

Więcej:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości