Wycieczka do Francji – Colmar na szlaku alzackiego wina

GettyImages-1080299450.jpg (2)
GettyImages-1080299450.jpg (2)

Francuskie miasto Colmar słynie przede wszystkim z doskonałego wina. To miejsce, w którym dokonuje się apelacji wszystkich gatunków win powstających w Alzacji. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o Colmar?

Z Colmar mamy 70 kilometrów do Strasburga, 65 do Bazylei i około 150 do Karlsruhe. Miasto jest stolicą jednego z alzackich departamentów i trzecią pod względem wielkości aglomeracją Alzacji. Jednak jest coś, co daje mu pierwsze w miejsce we wszelkich rankingach związanych z regionem. Większość osób, które zna Colmar lub przynajmniej raz zwiedziło Alzację, zgodnie twierdzi, że to najpiękniejsze miasto w tej części Europy.

Więcej:

Historia Colmar

Colmar pojawia się w przekazach historycznych już w roku 823 – właśnie wtedy otrzymało status wolnego od Cesarstwa Rzymskiego miasta. Trudno jednak w jego obrębie znaleźć jakiekolwiek zabytki z tego okresu. Rozwój Colmar przypadł na wiek XII i XIV oraz na epokę panowania Ludwika XIV. Kilkukrotnie w swojej historii znalazł się w innych niż francuskie granicach. Po klęsce Francji w wojnie z Prusami (1871–1918) miasto trafiło pod kuratelę Cesarstwa Niemieckiego. Z kolei w czasie drugiej wojny zarówno Colmar, jak i Lotaryngia wraz z Alzacją stanowiły zasób hitlerowskich Niemiec. Śladów tych wydarzeń, również w Colmar, próżno jednak dziś szukać.

Co warto wiedzieć o Colmar?

Francuski Colmar to mnóstwo wyjątkowych zabytków, piękna starówka i wiele interesujących muzeów prezentujących nie tylko sztukę związaną z regionem. To w colmarskim Musée d'Unterlinden znajduje się słynny na cały świat Ołtarz z Isenheim pochodzący z początków XVI wieku. Renesansowo-gotyckie arcydzieło Matthiasa Grünewalda i Nikolausa von Hagenau prezentuje scenę ukrzyżowania Chrystusa i opłakiwanie Go. W pełni ołtarz otwierany jest bardzo rzadko, tym bardziej stanowi więc sporą atrakcję dla wielbicieli sztuki sakralnej. To, co jeszcze przyciąga rzesze turystów do Colmar w Alzacji, to fakt, że miasto znajduje się na trasie alzackiego winnego szlaku , dzięki czemu zyskało miano stolicy alzackich win. Dopełnieniem jego wizerunku pozostaje fakt, że tkanki miejskiej Colmar nigdy nie dotknęły straty wojenne, dzięki czemu można podziwiać tam oryginalną dla tego regionu Europy zabudowę ryglową pamiętającą XVIII wiek.

Zobacz także: Czy warto pojechać na wakacje do Egiptu?

Od czego zacząć zwiedzanie Colmar?

Centrum starego miasta Colmar stanowi plac Katedralny, nad którym majestatycznie wyrasta kolegiata św. Marcina. Ulica, wokół której tętni życie turystyczne, nosi nazwę Grand Rue. W jej okolicy warto zwiedzić również XVIII-wieczny ratusz Hôtel de ville de Colmar . Stare miasto i jego uroki w Colmar to także okolice Place de la Ancienne Douane. Wzdłuż rzeki Lauch, po obu jej brzegach, ciągną się dzielnice, które niegdyś zamieszkiwali wyłącznie drobni rzemieślnicy oraz garbarze. Kolejna część nadrzecznych dzielnic pozostawała wiele lat we władaniu rybaków, którzy wypływali stąd na połowy oraz handlarzy warzywami i ogrodników. Dziś ta część miasta nosi nazwę Mała Wenecja , handel płodami ziemi odbywał się bowiem niegdyś z łodzi, które do złudzenia przypominały weneckie gondole. Jeśli spacer po starym mieście nas zmęczy, możemy skupić się na wspomnianych zabytkach i muzeach Colmar. Wszystkie przewodniki, jak również wytrawni turyści, polecają rozpocząć zwiedzanie od Musée d'Unterlinden , które zajmuje obiekt XIII-wiecznego klasztoru dominikanów. Oprócz słynnego ołtarza z Isenheim muzeum zebrało ogromne zbiory rzeźby i malarstwa od czasów średniowiecza do baroku. Z tego okresu dominują prace autorów z Nadrenii, natomiast w kolekcji sztuki z XIX i XX wieku zobaczymy wiele dzieł Picassa, Renoira oraz Braque'a. Innym bardzo popularnym zabytkiem Colmar jest dawna giełda win (XVII wiek), która dziś nazywana jest Domem pod Głowami, gdyż jej fasadę zdobią liczne płaskorzeźby ludzkich i zwierzęcych wizerunków.

Zobacz także: Co warto zobaczyć na Cyprze Północnym?

Atrakcje Colmar

Dawny gotycki kościół dominikański na starówce zajmuje kolejne muzeum z wyeksponowanym dziełem Martina Schongauera „Madonna w ogrodzie różanym” , który pochodzi z XV wieku. Inne eksponaty nawiązują do pierwotnej funkcji obiektu, prezentując wybitne dzieła sztuki sakralnej . Kościołem, który wciąż pełni swoją funkcję, jest wspomniany kościół parafialny św. Marcina wybudowany w stylu gotyckim. Wyróżnia się ponad siedemdziesięciometrową wieżą i jest największym kościołem w Colmar. Po sąsiedzku kolegiaty św. Marcina możemy odwiedzić Ancien corps de garde de Colmar oraz Maison Adolph – dwa najstarsze obiekty w alzackim mieście . Kolejny kościół, tym razem protestancki, odnajdziemy przy Grand Rue. To kościół św. Mateusza, w którym dawniej urzędowali franciszkanie. Posiada bardzo cenne witraże z przełomu XIV i XV wieku.

To, czym Colmar kusi przybyszy to przede wszystkim wyjątkowa atmosfera starego miasta pełnego stoisk z pamiątkami i niewielkimi sklepikami sprzedającymi alzackie wina. Do wina możemy kupić kieliszki ze stópką, a jako pamiątkę przywieźć wizerunek bociana , który obecny jest w prawie każdym sklepie. Co zamówić na obiad do białego wina, które pochodzi z najlepszych szczepów winogron rosnących w Alzacji? Na przykład tartę z cebulą, która uchodzi za lokalny przysmak i smakuje wyśmienicie.

Zobacz film: Tanie podróżowanie - Fazowski w Azji. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości