Niepełnosprawny Maks otrzymał od studentów Politechniki Warszawskiej dostosowany do swoich potrzeb elektryczny bolid. Podarunek był spełnieniem największego marzenia dziesięciolatka. - Bolidem można jechać 80 km/h, ale ja na razie jeżdżę 16 km/h - powiedział szczęśliwy chłopiec.
Dziesięcioletni Maksymilian Młodawski na co dzień porusza się na elektrycznym wózku inwalidzkim sterowanym joystickiem. Chłopiec uwielbia wyścigi samochodowe, dlatego podczas pikniku naukowego na Stadionie Narodowym w Warszawie, wraz z tatą, odwiedził stoisko, na którym studenci Politechniki Warszawskiej prezentowali elektryczny gokart. Podczas rozmowy młodzi naukowcy zaproponowali skonstruowanie bolida dostosowanego do możliwości ruchowych Maksa.
Prace nad bolidem szytym na miarę
W przedsięwzięcie zaangażowali się studenci z czterech kół naukowych Politechniki Warszawskiej: Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów, Koła Naukowego Robotyków, Koła Naukowego ADek i Międzywydziałowego Koła Naukowego SmartCity. Natomiast z pomocą graficzną przyszedł Rafał Tomczak – student wzornictwa przemysłowego na ASP w Warszawie.
Nad bolidem pracowało do 30 osób. (…) Każda grupa była odpowiedzialna za coś
- powiedział Rafał.
Prace nad pojazdem dla chłopca trwały dwa lata. W grudniu 2017 r. studenci wykonali badania antropometryczne i funkcyjne Maksa, w styczniu 2018 r. - rozpoczęli pozyskiwanie funduszy, a od kwietnia 2018 r. do listopada 2019 r. trwały prace projektowe, prototypownie, testowanie.
Co było największym wyzwaniem w konstrukcji pojazdu?
Na pewno system sterowania. Układ kierowniczy to właściwie konstrukcja własna, opracowana przeze mnie. Na pewno ciężko było zaprojektować cały bolid, żeby to wszystko złożyć do kupy i żeby działał sprawnie i niezawodnie
- powiedział Piotr Saffarini.
Premiera bolida
Efekt swoich prac - biało-niebieski bolid w pełni sterowalny za pomocą drążka sterowego, umożliwiającego kontrolę nad zespołem napędowym, układem kierowniczym i hamulcowym - studenci zaprezentowali podczas Global e-Mobility Forum w Warszawie.
Chłopiec po raz pierwszy poprowadził pojazd w auli Politechniki 6 grudnia 2019 r.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
>>> Zobacz także:
- Alex Karkosik. Czy dziewiętnastolatek będzie następcą Kubicy w F1? Chwali go sam Fernando Alonso
- Julek ma 9 lat i jest mistrzem kartingu!
- W DDTVN dwóch mistrzów kierownicy, z których jeden nie ma prawa jazdy
Autor: Iza Dorf