Studenci stworzyli bolid elektryczny dla niepełnosprawnego fana wyścigów

Niepełnosprawny Maks otrzymał od studentów Politechniki Warszawskiej dostosowany do swoich potrzeb elektryczny bolid. Podarunek był spełnieniem największego marzenia dziesięciolatka. - Bolidem można jechać 80 km/h, ale ja na razie jeżdżę 16 km/h - powiedział szczęśliwy chłopiec.

Dziesięcioletni Maksymilian Młodawski na co dzień porusza się na elektrycznym wózku inwalidzkim sterowanym joystickiem. Chłopiec uwielbia wyścigi samochodowe, dlatego podczas pikniku naukowego na Stadionie Narodowym w Warszawie, wraz z tatą, odwiedził stoisko, na którym studenci Politechniki Warszawskiej prezentowali elektryczny gokart. Podczas rozmowy młodzi naukowcy zaproponowali skonstruowanie bolida dostosowanego do możliwości ruchowych Maksa.

Prace nad bolidem szytym na miarę

W przedsięwzięcie zaangażowali się studenci z czterech kół naukowych Politechniki Warszawskiej: Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów, Koła Naukowego Robotyków, Koła Naukowego ADek i Międzywydziałowego Koła Naukowego SmartCity. Natomiast z pomocą graficzną przyszedł Rafał Tomczak – student wzornictwa przemysłowego na ASP w Warszawie.

Nad bolidem pracowało do 30 osób. (…) Każda grupa była odpowiedzialna za coś

- powiedział Rafał.

Prace nad pojazdem dla chłopca trwały dwa lata. W grudniu 2017 r. studenci wykonali badania antropometryczne i funkcyjne Maksa, w styczniu 2018 r. - rozpoczęli pozyskiwanie funduszy, a od kwietnia 2018 r. do listopada 2019 r. trwały prace projektowe, prototypownie, testowanie.

Co było największym wyzwaniem w konstrukcji pojazdu?

Na pewno system sterowania. Układ kierowniczy to właściwie konstrukcja własna, opracowana przeze mnie. Na pewno ciężko było zaprojektować cały bolid, żeby to wszystko złożyć do kupy i żeby działał sprawnie i niezawodnie

- powiedział Piotr Saffarini.

Premiera bolida

Efekt swoich prac - biało-niebieski bolid w pełni sterowalny za pomocą drążka sterowego, umożliwiającego kontrolę nad zespołem napędowym, układem kierowniczym i hamulcowym - studenci zaprezentowali podczas Global e-Mobility Forum w Warszawie.

Chłopiec po raz pierwszy poprowadził pojazd w auli Politechniki 6 grudnia 2019 r.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości