Sport i fitness

Natalia Lelek. Szesnastoletnia mistrzyni kartingu chce być jak Robert Kubica

Sport i fitness

Natalia Lelek. Szesnastoletnia mistrzyni kartingu chce być jak Robert Kubica

Szesnastoletnia Natalia Lelek to jedna z najbardziej utalentowanych zawodniczek motosportu w Europie. W marcu 2019 roku, jako reprezentantka Polski, ścigała się na słynnym torze Le Mans we Francji. O swojej pasji do kartingu opowiedziała w Dzień Dobry Wakacje. Naszymi gośćmi byli również: tata Natalii, Janusz Lelek oraz kierowca rajdowy, Klaudia Podkalicka.

Zanim Natalia Lelek zaczęła trenować karting, próbowała innych dyscyplin sportowych, między innymi grała w tenisa, tańczyła i jeździła na rowerze. Jednak to właśnie motosport wciągnął ją najbardziej. Jego zaletami, według nastolatki, są: adrenalina, rywalizacja i prędkość.

>>> Zobacz także:

Osobami, które pierwszy raz zabrały Natalię na tor kartingowy byli rodzice.

Miała wtedy 5, 6 lat. Spodobało jej się to i potem przez wiele lat bywaliśmy na torze raz na jakiś czas.

- wspomina tata nastolatki, Janusz Lelek.

Udział w programie The Girls on Track

Na początku Natalia Lelek jeździła amatorsko, wszystko się jednak zmieniło, kiedy przeczytała w internecie informację o eliminacjach do programu The Girls on Track. Jest to projekt FIA skierowany do dziewczyn w wieku 13-18 lat, mający na celu odkrycie talentów oraz stworzenie łatwiejszego dostępu do rozpoczęcia kariery w motosporcie.

Natalia postanowiła się sprawdzić. Aby dostać się do finału imprezy, musiała przejść polskie eliminacje w Tychach i Rzeszowie, gdzie jury wybrało 14 półfinalistek, a następnie wziąć udział w cyklu eksperckich szkoleń, na które składały się m.in: jazda po torach kartingowych, na symulatorze i zajęcia kondycyjne. Po kilku miesiącach okazało się, że starania nie poszły na marne i Natalia Lelek została jedną z trzech półfinalistek, które reprezentowały Polskę podczas Europejskiego Finału projektu The Girls on Track – Karting Challenge w Le Mans. Zawody odbyły się w dniach 8-10 marca tego roku i oprócz Polek startowały w nich zawodniczki z Belgii, Finlandii, Niemiec, Holandii, Portugalii, Słowacji, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Niestety Natalii nie udało się wejść do ścisłej szóstki.

W finale w Le Mans przekonałam się, że mojego rocznego doświadczenia w poważniejszym ściganiu nie można porównać z ośmio- czy sześcioletnim stażem na torach całej Europy. A właśnie z takimi rywalkami przyszło mi się mierzyć we Francji.

– wyjaśniła Natalia.

Mimo to występ we Francji polska zawodniczka będzie wspominać bardzo miło.

Zdobyłam tam cenne doświadczenie, miałam możliwość współpracować ze światowej klasy trenerami i ścigać się z najszybszymi dziewczynami z Europy.

- powiedziała.

Inne osiągnięcia Natalii Lelek

Oprócz występów w zawodach w Le Mans Natalia ma również inne osiągnięcia. Zajęła między innymi pierwsze miejsce na Polish Indoor Kart Championship w kategorii Junior girls oraz szóste miejsce na IV rundzie Rotax Max Challenge Poland w kategorii Senior Max.

Idole Natalii Lelek

Natalia ma swoich idoli sportowych. Jej faworytem w Formule 1 jest Max Verstappen, a w rajdach kibicuje Miko Marczykowi, jednak największym autorytetem jest dla niej tata.

Imponuje mi jego samozaparcie, wytrwałość i pozytywne nastawienie, nawet mimo wielu przeszkód.

- zdradziła nam Natalia.


Co sądzisz o tym artykule?
60
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0