Alex Karkosik. Czy dziewiętnastolatek będzie następcą Kubicy w F1? Chwali go sam Fernando Alonso

Dziewiętnastoletni Alex Karkosik to wschodząca nadzieja polskich wyścigów. Dwa lata temu został najmłodszym Polakiem, który stanął na podium w zawodach na prestiżowym torze Silverstone. Dzisiaj ściga się w serii Formula Renault Eurocup. Szefem zespołu młodego Polaka jest legenda Formuły 1, Hiszpan Fernando Alonso.

Alex Karkosik to młody, utalentowany polski kierowca, który przygodę z motosportem rozpoczął w wieku 4 lat, od kartingów. Miłością do wyścigów zaraził go tata – Mariusz, który kiedyś brał udział w międzynarodowych wyścigach motocyklowych.

Pierwszymi zawodami Alexa były Kartingowe Mistrzostwa Strefy Polski Północno-Zachodniej, które odbyły się na torze w Bydgoszczy. Alex w debiucie nie tylko zwyciężył, ale wręcz zdeklasował rywali. W ciągu kilku lat przygody z wyczynowym kartingiem Alex potwierdził swój talent. Ścigał się w europejskiej i światowej czołówce, m.in. na torach we Włoszech. Zajmował czołowe miejsca w mistrzostwach Europy EasyKart.

Po bogatej w sukcesy karierze kartingowej w 2016 roku polski sportowiec rozpoczął swoją przygodę z profesjonalnymi, wyczynowymi seriami wyścigowymi. Po debiucie w mistrzostwach Francji Formuły 4 w 2016 roku, zimą przed sezonem 2017 Alex wygrał bliskowschodnie mistrzostwa Formuły Gulf, a następnie zadebiutował w bolidzie F3 w serii Euroformula Open, zostając najmłodszym Polakiem na podium w historii tej serii.

W sezonie 2019 Alex debiutował w cyklu Formula Renault Eurocup w barwach zespołu FA Racing by Drivex, wystawianego przez dwukrotnego mistrza F1, Fernando Alonso.

Motosport nie należy do najtańszych. Na szczęście Alex mógł liczyć na wsparcie finansowe rodziców, które pomogło mu wygrywać wyścigi na międzynarodowym poziomie.

W tym roku Alex zdał maturę w jednym z ciechocińskich liceów i teraz koncentruje się na kolejnych startach.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN