Jak wybrać rolki do freestyle? Jakie rolki służą do miejskiej jazdy freestyle?

Rolki
Jak wybrać rolki do freestyle?
Źródło: Westend61/Getty Images
Rolki freestyle to sprzęt dla zaawansowanych, którzy jazdę urozmaicają o skoki, pokonywanie przeszkód, jazdę na rampie i slalomy. Rolki do akrobacyjnego stylu jazdy powinny być wytrzymałe i dobrze dopasowane do stopy. Tylko dobrej jakości i wygodne rolki umożliwią ewolucje i szybką jazdę zarazem. Sprawdź, co powinieneś wziąć pod uwagę, kupując rolki freestyle.

Rolki do stylu freestyle zaspokajają potrzebę adrenaliny podczas tradycyjnej jazdy. Ich budowa, zwrotność i wytrzymałość pozwalają na urozmaicenie techniki jazdy o slalomy, skoki, zjazdy po rampie i akrobatyczne ewolucje.

Zobacz wideo: Sport to zdrowie

Sport to zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Dla kogo rolki freestyle?

Rolki freestyle to produkt skierowany nie tylko do osób pragnących akrobacji, ale też dla wszystkich tych, którzy do perfekcji opanowali jazdę na rolkach rekreacyjnych i chcą poruszać się szybciej, sprawniej, mieć możliwość wykonywania slalomów, nagłych skrętów. Rolki do jazdy rekreacyjnej, nawet te z najwyższej półki, nie pozwalają na rozwinięcie umiejętności jazdy do poziomu zaawansowanego i swobodnego. Przez swoją budowę i rozwiązania, jakie zostały w nich zastosowane, narzucają ograniczenia w jeździe. Rolki do stylu freestyle umożliwiają nam całkowicie swobodną jazdę z elementami akrobacji. Rolki freestyle są wprost stworzone do pokonywania ostrych zakrętów. Dzięki budowie są bardzo zwrotne. Łatwo poddają się balansowi ciała, płynnie z nim współpracując. Nie straszne im również wszelkie przeszkody na drodze. Podział na płeć w przypadku sprzętu rolkowego nie ma zastosowania, gdyż rolki to sprzęt uniwersalny, występujący w pełnej rozmiarówce. Niektórzy producenci rolki freestyle damskie odznaczają kobiecymi, jasnymi kolorami, jednak technika ich wykonania pozostaje ta sama co w przypadku rolek męskich.

Jak kupić dobre rolki freestyle?

Rolki typu freestyle umożliwiają swobodną jazdę z pokonywaniem przeszkód. Najczęściej kupowane są z przeznaczeniem do freestyle’u miejskiego, ale poradzą sobie również w terenie. Dlatego przed ich zakupem warto zastanowić się, gdzie dokładnie będziemy na nich jeździć. Każdy rodzaj podłoża wymaga innych kół. Istotny jest również styl freestyle – czy będzie to szybka jazda miejska z przeszkodami na trasie, czy rolki będą służyły głównie do slalomu. Koła – podobnie jak w przypadku rolek rekreacyjnych, małe koła mają większą amortyzację, są bardziej zwrotne, ale nie pozwolą na rozwinięcie szybkości. Duże koła to gwarancja dużej prędkości, ale mniejsza amortyzacja i mniejsza zwrotność. Twardość kół to element, który jest istotny w kontekście miejsca, w którym zamierzamy jeździć. Miękkie koła sprawdzą się na sztucznych nawierzchniach, twarde natomiast poradzą sobie w terenie i na betonie. Buty – wiele osób wskazuje na ich niewygodę i sztywność, to dzięki temu umożliwiają agresywną jazdę i wykonywanie akrobacji. Rozmiar buta w rolkach freestyle w przeciwieństwie do rolek rekreacyjnych powinien być idealnie dopasowany do stopy. But powinien sprawiać wrażenie ciasnego i ściśle przylegać do stopy. Dzięki temu przejmujemy całkowitą kontrolę nad ruchami i swobodniej możemy wykonywać akrobacje i szybkie zjazdy. Buty powinny być zapinane na klamry. Ich przewagą nad sznurowadłami jest to, że dają możliwość naprawdę ciasnego zapięcia. Ochraniacze – niezbędne i podstawowe akcesoria przy zakupie sprzętu do jazdy freestyle. Powinny być naprawdę dobrej jakości, charakteryzujące się odpornością na wszelkie upadki. Najlepiej, jeśli będą przetestowane przez skaterów w jeździe freestyle. Inwestycja w dobrej jakości ochraniacze to inwestycja w siebie i w swoje bezpieczeństwo. Czy warto kupić tanie rolki freestyle? Cena w przypadku sprzętu sportowego przeważnie odzwierciedla jego solidność i bezpieczeństwo. Dlatego nie warto na tym oszczędzać. Rolki freestyle to sprzęt, który przeznaczony jest do dużej eksploatacji, dlatego warto, by był naprawdę wysokiej jakości.

Zobacz wideo: Mistrzyni jazdy figurowej na rolkach

Mistrzyni jazdy figurowej na rolkach
Źródło: Dzień Dobry TVN

Rodzaje rolek – jakie są rodzaje rolek freestyle?

Rolki typu freestyle różnią się od siebie przeznaczeniem do jazdy, którą zamierzamy uprawiać. Freestyle to swobodny styl jazdy, dlatego każdy może rozumieć go na swój sposób. Konkretne przeznaczenie sprzętu pozwala rolkarzowi doskonalić poszczególne techniki. Wyróżnia się 3 podstawowe style freestyle:

  • jazda agresywna to możliwość wykonywania trików i akrobacji. Rolki do jazdy agresywnej są wykonane z najbardziej wytrzymałych materiałów. Ich budowa maksymalnie chroni stopę i staw skokowy przed urazami. Na tle innych modeli są cięższe i sprawiają wrażenie bardziej topopornych. Wzbogacone są o dodatkowe systemy amortyzacji chroniące przed nagłymi wstrząsami. Płoza rolek posiada dodatkowy pasek umożliwiający zjazdy po rampie z jednoczesną ochroną kół przed ścieraniem;
    • slalomy – to rolki do płynnej jazdy, która jest wzbogacona slalomami i ostrymi zakrętami. Rolki te charakteryzują się specyficzną budową, bowiem pięta w bucie jest uniesiona. Pozwala to na szybkie wchodzenie w zakręty. Buty są sztywne, ale mają dodatkowe wzmocnienia na bokach. Rolki slalomowe są bardzo zwinne, a przy ich wyborze istotna jest przede wszystkim długość szyn. Powinna oscylować w granicach do 243 mm, aby zapewniać zwrotność;
      • jazda szybka – umożliwiają ją tzw. rolki freeride. Charakteryzują się specyficzną budową, w której but jest niski i bardzo przylega do stopy, a koła mają średnicę sięgającą nawet do 110 mm. Przeznaczone są do bardzo szybkiej jazdy na płaskim i równym terenie. Umożliwiają rozwinięcie naprawdę dużych prędkości, sięgających 40 km/h. 

        Zobacz też:

        Autor: Adrian Adamczyk

        Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości