Sport i fitness

Dzieci kulturyści. 8-latek z "sześciopakiem" na brzuchu, 12-latek podnoszący ponad 80-kilogramowe ciężary

Sport i fitness

Autor:
Sabina
Zięba
"Mali kulturyści"

Kilkuletnie dziecko z "sześciopakiem" na brzuchu i sporymi bicepsami? Wiele osób uważa, że to dziwny widok i nie należy pozwalać maluchom na wykonywanie ćwiczeń na siłowni. Innego zdania są jednak rodzice, których pociechy podnoszą ciężary i odnoszą sukcesy podczas zawodów kulturystycznych. Poznajcie kilka z nich.

Kulturystyka polega na kształtowaniu sylwetki przy pomocy ćwiczeń wykonywanych z obciążeniami, które maja na celu rozbudowę tkanki mięśniowej, z jednoczesnym maksymalnie możliwym zredukowaniem tkanki tłuszczowej podskórnej. Co roku w różnych zakątkach świata organizowane są zawody dla miłośników tej dyscypliny sportowej. Jednym z konkursów dla najlepszych naturalnych kulturystów jest Natural Olympia, który odbywa się w Las Vegas. Wśród kilku kategorii jest także ta przeznaczona dla dzieci - Kids Fitness. Wielu osobom nie podoba się, że bardzo młodzi sportowcy biorą udział w takich zawodach.

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

- Amerykańska akademia pediatrii nie popiera podnoszenia ciężarów przez dzieci w wieku przedpokwitaniowym (9-15 lat - przyp. red.). Program treningowy zawierający te same elementy, brzuszki i pompki powoduje powtarzalne urazy mięsień, ścięgien i więzadeł. Ponieważ każdego dnia wykonuje się setki powtórzeń, istnieje ryzyko kontuzji, która może spowodować długoterminowe problemy w przyszłości - wyjaśniła pediatra dr Laura Weidenfeld.

Rodzina Ice i dwóch nieletnich kulturystów

Nie wszyscy rodzice biorą sobie do serca opinię lekarzy. Wśród nich są Bobby i Alicia Ice. Małżeństwo wychowuje dwie córki i dwóch synów. Obaj chłopcy uwielbiają kulturystykę. 11-letni Bo w jednym roku zrobił 130 tys. brzuszków i 52 tys. pompek, a 8-letni Cap (który zaczął trenować, kiedy miał zaledwie 6 lat) wykonał 39 tys. pompek oraz 78 tys. brzuszków. Młodszy z synów Państwa Ice obecnie waży 21,5 kg, a wyciska na ławce 20,5 kg.

Bo i Cap ćwiczą każdego dnia. Ich trenerem jest ojciec, który - jak sam twierdzi - ma nie za duże doświadczenie w podnoszeniu ciężarów, ale wystarczające dla jego dzieci. Mężczyzna nie lubi leniwych ludzi i nie chce, żeby jego synowie tacy się stali, dlatego zmusza ich do wysiłku fizycznego. Jego żona nie ma nic przeciwko temu. - Chcemy, by nasze dzieci były najlepsze w tym, co robią - twierdzi.

- Ciało przyzwyczaja się do bólu. Nauczyłem ich klepać się po twarzy otwartą dłonią. To sprawia, że się koncentrują i trochę złoszczą. Robią bojową minę i to działa. Moi chłopcy są wtedy wściekli. Mają ochotę komuś przywalić. (...) Pełnię dominującą rolę, bo jestem autorytetem - powiedział Bobby Ice.

"Mali kulturyści"
Cap Ice Źródło: TLC
"Mali kulturyści"
Bo Ice Źródło: TLC

12-letni mistrz świata w trójboju siłowym

W Nebrasce mieszka rodzina Gregurich. Blisko 12-letni Gabe jest trójboistą siłowym i kulturystą. Choć waży zaledwie 30 kg, na siłowni jest w stanie podnieść 81-kilogramowy ciężar. Ma na koncie już 5 rekordów świata. Chłopiec zaczął ćwiczyć mając 9 lat. - Gdyby nie chciał podnosić ciężarów, skończylibyśmy z tym - stwierdził jego ojciec, Bryce Gregurich.

- Osoby, które nie rozumieją trójboju siłowego ostro go krytykują. Wielu ludzi uważa, że dzieci nie powinny dźwigać żadnych ciężarów. Ja jestem pewna, że to jest dla niego bezpieczne. (...) Chcę, żeby wygrywał. Jestem ambitna - dodała matka chłopca, Ricci.

"Mali kulturyści"
Gabe Gregurich Źródło: TLC

Fitness na pierwszym miejscu

Kolejna rodzina mieszka w Virginii. Mary i Filip Ricardo Junior mają trójkę pociech - córki w wieku 8 i 5 lat oraz 12-letniego syna Ethana. Ich ojciec służył 21 lat w piechocie morskiej. Potem był Misterem Universe i wygrał kilka konkursów kulturystycznych. Matka z kolei startowała w zawodach bikini. Małżonkowie organizują obozy kondycyjne dla dzieci od 5. do 12. roku życia. Jak mówią, kolonie takie "są do niczego, dopóki któryś z uczestników nie zapłacze".

- Nasze dzieci lubią kulturystykę, pewnie dlatego, że ich mama i tata trenują. Dbanie o zdrowie i fitness to nasz styl życia, nasze powołanie. (...) W pracy z dziećmi wykorzystuję ćwiczenia z treningu wojskowego piechoty morskiej. Wszystko jest wykonywane w odpowiedni sposób - wyjaśnił Filip Ricardo Junior.

- Gdy nie mam siły się podciągnąć, tata nadal naciska. To bardzo boli. (...) Czasem się wściekam, gdy wszystko mnie boli po poprzednim dniu, a oni bardzo naciskają. Kulturyści mają trudne życie. Tata dużo ode mnie wymaga, ale to dobrze, bo wtedy daję z siebie wszystko - stwierdził 12-letni Ethan.

"Mali kulturyści"
8-letnia Sanali Ricardo Źródło: TLC
"Mali kulturyści"
Ethan Ricardo Źródło: TLC

Program "Mali kulturyści" będzie można obejrzeć na kanale Discovery Life, 14 kwietnia 2022 r.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: TLC

Pozostałe wiadomości