azda na nartach wodnych to sport, który narodził się w Stanach Zjednoczonych, a obecnie jest popularny na całym świecie. Nic w tym dziwnego, jazda na nartach wodnych może być niezwykle emocjonująca i sprawiać ogromną radość. Najpierw jednak należy opanować jej podstawy.
Pierwszym krokiem w nauce jazdy na nartach wodnych jest już samo wejście do wody z nartami na nogach. Dopiero kolejny etap to utrzymywanie równowagi podczas jazdy za motorówką lub na specjalnym wyciągu. Co jeszcze warto wiedzieć o tym sporcie?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Sport to zdrowie
Sport to zdrowie
Nauka jazdy na nartach wodnych: od czego warto zacząć?
Jeszcze przed przystąpieniem do nauki warto dowiedzieć się, na czym właściwie polega ten sport. Narciarz, stojąc już z przypiętymi nartami w wodzie, powinna złapać rzucony mu przez osobę kierującą motorówką sznur z uchwytem. Kiedy motorówka ruszy, narciarz musi utrzymać równowagę, jednocześnie pamiętając o bezpiecznym skręcaniu. Manewr ten wykonuje się za pomocą lekkiego, kontrolowanego przeniesienia ciężaru ciała.
Podczas jazdy ramiona powinny być rozluźnione, a przy tym rozłożone dość szeroko. Warto również pamiętać, że przejażdżkę na nartach wodnych rozpoczyna się od wejścia do wody już z przypiętymi deskami, co jest jedną z trudniejszych do opanowania umiejętności dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tym sportem. Podczas jazdy ważne jest także, aby czubki desek zawsze wystawały ponad powierzchnię wody.
Znaczenie ma też rodzaj samych nart. W zależności od ich typu łatwiejsze będą odmienne style jazdy – np. bardziej rekreacyjna albo pełna nagłych zwrotów, a nawet specjalnych trików.
Początkujący w jeździe na nartach wodnych, zwłaszcza dzieci, powinni zacząć naukę od wypróbowania specjalnych wyciągów, które montowane są na wielu zalewach. Łatwiej przewidzieć wtedy trasę i przygotować się do skrętu, jednocześnie zachowując odpowiednią widoczność. W miejscach tego typu często można także skorzystać z porad doświadczonego trenera. Wyciągi są dostępne w wielu miejscach w Polsce, dlatego ich znalezienie nie powinno stanowić większego problemu.
Rodzaje nart wodnych: jak je dobrać?
Osoby początkujące powinny wybrać narty wodne mające do 170 cm długości i szerokość wynoszącą od 15 do 20 cm. Znaczenie będzie mieć również waga narciarza. Dla dzieci do 40 kg najodpowiedniejsze są narty o 132 cm długości i 15 cm szerokości.
Przy wadze od 40 do 68 kg można pozostać przy tych samych wymiarach – są odpowiednie dla początkujących. Osoba ważąca do 90 kg będzie już potrzebowała nart o długości ok. 172 cm i szerokości 16,5 cm. Przy wadze większej niż 90 kg, najlepiej sprawdzą się modele o 183 cm długości i 20 cm szerokości. Deski dla początkujących wyposażone są w umieszczoną z tyłu specjalną płetwę, która ułatwia utrzymanie równowagi.
Dobrym wyborem dla mniej wprawionych osób będą też tzw. narty combo. Ten model ma rozszerzane czubki, dzięki czemu dość łatwo nim sterować. Po nabyciu kolejnych umiejętności można również używać tego typu nart wodnych do jazdy slalomem, jedna z desek jest zazwyczaj zaopatrzona w podwójne wiązanie.
Narciarze z większym doświadczeniem mogą wybierać nieco bardziej zaawansowany sprzęt, np. monoski, czyli szeroką nartę stworzoną specjalnie do slalomu. Została tak skonstruowana, że można na niej wykonywać gwałtowne i ostre skręty. Dla osób dopiero nabywających umiejętności w tej szczególnej konkurencji przeznaczona jest monoski o płaskim ślizgu i nieco szerszym tyle deski. Zaawansowani zawodnicy będą już używać modeli o wklęsłym ślizgu i wąskim tyle.
Zawody na nartach wodnych
Kiedy się już znudzi jazda rekreacyjna, można spróbować swoich sił w szczególnych rodzajach jazdy, a nawet wystartować w zawodach. Trzy podstawowe typy konkurencji to:
- slalom – narciarz musi wyminąć 6 boi z prędkością do 58 km/h w przypadku mężczyzn i 55 km/h w przypadku kobiet. Początkowo linka mierzy 18,25 m, jednak jest skracana wraz z każdym przejazdem;
- jazda figurowa – narciarz wykonuje akrobacje w programie trwającym 20 sekund. Dozwolona prędkość wynosi od 26 do 30 km/h;
- skoki na odległość – wykonuje się je z użyciem specjalnej skoczni. Prędkość, jaką rozwija narciarz, sięga 57 km/h w przypadku mężczyzn i 48 km/h u kobiet. Długość linki holowniczej w tego typu zawodach wynosi aż 23 metry.
Jazda na nartach to ciekawa dyscyplina dla miłośników sportów wodnych i nie tylko. Nauka tego typu aktywności to doskonały pomysł np. na wakacje. Z pewnością dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.
Zobacz także:
- SUP, wake, a może windsurfing? Czas na sporty wodne!
- Nawet gdy nie ma fal, on pływa po Bałtyku na desce elektrycznej. "To jest coś zupełnie nowego"
- Deska SUP. Jak zacząć swoją przygodę z tym sportem ?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: fotokostic/Getty Images