Polka biegła przez 12 godzin i pobiła rekord świata. "Chwilami odpływałam, zamyślałam się"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Biegła przez 12 godzin i pobiła rekord świata
Biegła przez 12 godzin i pobiła rekord świata Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Dominika Stelmach ustanowiła rekord świata w biegu 12-godzinnym. Podczas zawodów Spartaniona w Izraelu pokonała 152 km i 633 m. Z jakimi trudnościami musiała się mierzyć? Jakie są jej kolejne cele? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała ultramaratonka.

Dominika Stelmach biegła przez 12 godzin

Dominika Stelmach podczas 12-godzinnego biegu musiała mieć wszystko zaplanowane.

- O ile w biegach 6-7 godzinnych jesteśmy w stanie biec bez zatrzymywania, to jednak w biegu 12-godzinnym w pewnym momencie te przerwy - chociażby związane z jedzeniem - pojawiają się, także tutaj cała logistyka biegu nie jest taka prosta - przyznała rekordzistka w Dzień Dobry TVN.

W Izraelu ultramaratonka mogła liczyć na wsparcie męża i synów, dla których również było to wyzwanie. - Im w pewnym momencie się trochę nudziło: "Mama, lepiej chodźmy nad morze popływać". W każdym razie na pewno mi kibicują, czy rozumieją - nie do końca wiem, ale najfajniej jest, kiedy mam tę rodzinę przy sobie - zadeklarowała sportsmenka.

Dominika Stelmach - polska ultra biegaczka

Dominika Stelmach specjalizuje się w biegach długodystansowych. - To są lata biegania i ćwiczeń, żeby przebiec 12-godzinny bieg na luzie. Musiałam go biec na luzie, na wstrzymanym hamulcu, czyli zacząć na tyle wolno, żeby móc kontynuować go przez 12 godzin - tłumaczyła gościni Dzień Dobry TVN.

Jej średnie tempo podczas biegu w Izraelu wynosiło 4.43 min/km. Jak podkreśliła, na początku było naprawdę ciężko. - Po pierwsze, musiałam biec relatywnie wolno jak na mnie. Po drugie, o czym myśleć. Dopiero jak to zmęczenie przychodzi, człowiek zaczyna sobie dodawać. Pętla miała 1460 metrów, to jak mam już 79 pętli, czyli 1460 metrów razy 79 pętli... Chwilami też odpływałam, zamyślałam się na tematy przeszłościowe, ale nie jest to łatwy bieg dla głowy - podkreśliła ultramaratonka.

Biegaczka ma już wyznaczone kolejne cele. - Wziąć udział w biegu 6-godzinnym. To tempo będzie musiało być ok. 4.0 min/km. Także to będzie krótsze, ale znacznie szybsze bieganie. Myślę też o biegu 24-godzinnym, którego nie miałam jeszcze okazji biec, ale zobaczymy, czy to się uda zrealizować w tym roku, czy przyszłym. Nie chcę się spieszyć, bo jak już bić rekordy, to być do nich porządnie przygotowanym - zaznaczyła rozmówczyni.

Jak Dominika Stelmach radzi sobie z bólem podczas biegu? Jaki jest jej sposób na kryzysy? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości