Aikido, sztuka walki wywodząca się z Japonii, została stworzona przez mistrza Ueshibę i szybko spopularyzowana na całym świecie. Do treningów aikido należy przystępować w katanie wiązanej pasem (jego kolor zależy od stopnia znajomości aikido). Czy warto trenować aikido?
Popularność aikido dla dzieci , jak również „pełnego” aikido dla dorosłych (np. yoshinkan lub tradycyjnego), świadczy o dużym zaufaniu do tej sztuki walki. Często można się także spotkać z pytaniami, czy aikido jest skuteczne . Czy wykorzystanie aikido podczas zagrożenia na ulicy jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo? Temat ten jest kontrowersyjny, ale osoba trenująca aikido przez lata w większości napotkanych sytuacji może czuć się bezpiecznie. Należy też pamiętać o ważnej zasadzie aikido (i wielu innych sztuk walki) – najważniejsze jest unikanie zagrożenia.
Zobacz też: Sport dla dzieci – jaki wybrać? Na co zwracać uwagę? Jak wspierać małego sportowca? >>>
Historia aikido, szlachetnej sztuki walki
Aikido to japońska sztuka walki, której elementy przez wieki powstawały równolegle. Największy wpływ na powstanie aikido wywarł japoński mistrz Morihei Ueshiba, który oficjalnie uznawany jest za twórcę aikido. Obecnie aikido jest jedną z najbardziej popularnych na świecie sztuk walki i uznawane jest za niezwykle skuteczną metodę samoobrony. Aby całościowo zrozumieć, na czym polega aikido i co jest jego sednem, warto pokrótce prześledzić jego genezę.
Mistrz Ueshiba opracował aikido na podstawie innej sztuki walki – Daitō-ryū, która z kolei wywodzi się z koncepcji walki aiki . Aiki, zwane także aiki-jutsu, oznacza nadrzędną wartość sztuki walki, która tkwi w harmonii i zjednoczeniu ( ai ) oraz wykorzystaniu siły ducha i energii ( ki ). Innymi słowy, zasady aiki polegają na wykorzystywaniu energii (i siły) przeciwnika do odpierania jego ataków i skutecznej samoobrony. Technika sztuki walki aikido , stworzonego w duchu idei aiki, wykorzystuje więc działania przeciwnika do pokonania jego samego – technika aikido polega na kontrolowaniu ruchów oponenta, a następnie kierowaniu nimi przy minimalnym wysiłku własnym.
Zobacz też: Pomysły na aktywne spędzanie wolnego czasu i sposoby na wdrożenie ich w życie >>>
Nie bez powodu ruchy osoby doświadczonej w aikido przypominają walkę niewidzialnym mieczem. Wynika to z faktu, że do tworzenia zasad aikido mistrz Ueshiba wykorzystał także elementy znane ze sztuki walki kataną – charakterystycznym japońskim mieczem oburęcznym z ostrzem z jednej strony. Niektóre szkoły aikido do dziś trenują walkę z mieczem, kijem lub nożem.
Zasadniczo o aikido można jednoznacznie mówić dopiero od 1944 roku – to wtedy mistrz Ueshiba po raz pierwszy użył tej nazwy na określenie zespołu opracowanych przez siebie technik i sposobów prowadzenia walki. Wcześniej używano m.in. nazwy aiki-bujutsu, co można przetłumaczyć jako „sztuka walki aiki”.
Druga połowa XX wieku to okres znacznej popularyzacji aikido – początkowo we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Australii. Zaczęły także powstawać szkoły aikido dla dzieci. To wciąż bardzo popularne hobby, które rodzice wybierają dla dzieci, aby mogły się skutecznie obronić. Z czasem zaczęły powstawać także różne style aikido, np. nishio, kobayashi czy aikido yōshinkan .
Pierwsza sekcja aikido w Polsce została założona w 1976 roku. Od 2002 roku istnieje Polska Federacja Aikido, zrzeszająca sportowców, nadzorująca kluby aikido w Polsce i organizująca mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie.
Na czym polega aikido? Podstawy i skuteczność
Aikido jest defensywną sztuką walki, nastawioną na samoobronę. Co ciekawe, wynika to m.in. z dużego doświadczenia uczniów mistrza Ueshiby, którzy potrafili już walczyć. Niemniej jednak ofensywne chwyty aikido są również bardzo ważne w trakcie treningów, gdyż wiele chwytów obronnych polega na szybkim kontrataku.
Czy aikido jest skuteczne i czy warto je trenować? Na temat praktycznej skuteczności aikido – na ulicy, w trakcie niespodziewanego zagrożenia itd. – krąży wiele sprzecznych informacji. Faktem jest, że aikido nie może się równać z tymi sztukami walki, które są bezpośrednio nastawione na skuteczne sparaliżowanie przeciwnika lub nawet jego zabicie (np. pierwotne japońskie jiu-jitsu, wykorzystujące siły witalne człowieka). Z drugiej strony osoba, która ma za sobą wieloletni trening aikido, z pewnością potrafi się obronić przed napastnikiem.
Zobacz też: Jak opanować stres? Skuteczne sposoby, techniki i ćwiczenia >>>
Strój do aikido, stopnie i pasy
Adepci japońskiej sztuki walki zobowiązani są do zachowania specyficznego ubioru – podczas treningów obowiązują kimona, które są przewiązywane specjalnym pasem. Kolor pasa uzależniony jest od stopnia zaawansowania adepta. W aikido stopni jest aż siedem – biały, żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski, brązowy i czarny. Warto jednak wiedzieć, że w tradycyjnym aikido, opracowanym przez mistrza Ueshibę, istniały tylko dwa pasy – biały dla uczniów i czarny dla mistrzów ( sensei ). Niektóre ćwiczenia obejmują trening z bronią. Wówczas wykorzystuje się zwykle specjalny kij do aikido – drewniany, o okrągłym przekroju, nazywany fachowo jō .
Autor: Filip Yak