Aerial joga to sport łączący w sobie elementy gimnastyki, pilatesu i oczywiście jogi. Ćwiczenia odbywają się w powietrzu i z wykorzystaniem specjalnej chusty. W aerial jodze zakochali się ostatnio Ania i Robert Lewandowscy. Na czym polega aerial joga? Jakie korzyści daje aerial joga?
- Joga aerial – co to jest?
- Joga w powietrzu – dlaczego warto ją trenować?
- Hamak do aerial jogi – niezbędny do ćwiczeń
Zobacz też:
Rozciąganie z Qczajem działa lepiej niż poranna kawa!
Joga aerial to ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy szukają nowej formy aktywności. Szczególnie osoby, które dotychczas trenowały jogę tradycyjną albo interesują się gimnastyką, powinny spróbować jogi aerial – to nie tylko doskonały sposób na zachowanie formy psychicznej i fizycznej, ale też interesująca przygoda. W końcu w powietrzu nie ćwiczy się codziennie!
Więcej:
- Pomysły na aktywne spędzanie wolnego czasu
- Biurowy wypoczynek: joga, siłownia i masaż
- Joga twarzy - remedium na zmarszczki
Joga aerial – co to jest?
Joga aerial została stworzona przez Michelle Dortignac, która w 2006 roku rozpoczęła praktykowanie jogi w hamaku. Tancerka i akrobatka działała w Nowym Jorku – właśnie to miasto stało się kolebką tej ciekawej odmiany. Aerial joga łączy w sobie elementy jogi, pilatesu, gimnastyki, stretchingu, tańca i fitnessu, a wszystko to odbywa się w powietrzu. Z tego powodu często przypomina taniec – aerial dance ma ogromne walory artystyczne. Do ćwiczeń wykorzystywany jest specjalny hamak do aerial jogi – nie wygląda on jednak jak tradycyjny hamak, a raczej jak taśmy do gimnastyki. Nazywany jest także chustą do jogi, a wykonuje się go z bardzo delikatnych tkanin.
Hamak przywiesza się do sufitu za pomocą specjalnego haka. Bardzo ważny jest tutaj odpowiedni montaż – nieprawidłowe zamontowanie haka może spowodować upadek w trakcie wykonywania ćwiczeń. Podczas aerial jogi bardzo istotna jest umiejętność koordynacji własnych ruchów. Ćwiczenia w powietrzu są bardzo skomplikowane i wymagają sporej praktyki, choć mogą wydawać się proste. Początkowo ćwiczy się w kontakcie z podłogą – dzięki temu nie ryzykuje się upadkiem i można poczuć się nieco pewniej. Wraz ze wzrostem umiejętności rośnie również poziom trudności – kontakt z podłogą zostaje zniwelowany i trenuje się w powietrzu na podwieszonej chuście.
Z czasem pozycje (asany) w aerial jodze są coraz bardziej skomplikowane, ale jednocześnie robią coraz większe wrażenie. Osoba zawieszona na chuście do aerial jogi, wykonująca bardzo skomplikowane asany, które dla wielu osób byłyby problematyczne również na tradycyjnej macie, uprawia właśnie aerial jogę.
Joga w powietrzu – dlaczego warto ją trenować?
Choć początkowo joga aerial może wydawać się typowo gimnastycznym treningiem, nie należy zapominać, że jest to joga. Najważniejszym celem jest wykonywanie określonych asan i trwanie w pozycjach przez odpowiednią ilość czasu, regulowanie oddechu i uspokojenie ciała.
Joga aerial, tak jak joga tradycyjna, przynosi ukojenie fizyczne i psychiczne, pozwala się zrelaksować, oderwać od codziennych problemów i zredukować stres. Warto zacząć od jogi tradycyjnej – już kilka dni ćwiczeń może przynieść doskonałe efekty. Joga aerial to kolejny krok, w szczególności dla osób, które szukają czegoś więcej i chcą się rozwijać nie tylko w kierunku zaawansowanej jogi, ale też gimnastyki czy tańca. Co istotne, joga aerial pozwala nie tylko na wypracowanie koordynacji, ale też na zbudowanie znacznej siły mięśni.
W zależności od rodzaju ćwiczenia osoba trenująca podtrzymuje się w powietrzu przy pomocy rąk lub nóg. Pozwala to na harmonijny rozwój sylwetki i wyrzeźbienie mięśni zarówno dolnych, jak i górnych części ciała. Z pewnością docenią ją kobiety, które nie są do końca zadowolone ze swojej sylwetki.
Zobacz także: Pilates - w ciąży i dla początkujących
Hamak do aerial jogi – niezbędny do ćwiczeń
Przy aerial jodze wykorzystuje się specjalny hamak, nazywany też chustą. Początkujący nie muszą kupować odpowiednich hamaków – są one dostępne w różnych szkołach jogi. Z czasem jednak warto zaopatrzyć się we własną chustę, tym bardziej że joga jest sportem bardzo specyficznym, w którym wewnętrzna harmonia odgrywa istotną rolę, a własna chusta, wybrana według preferencji – zarówno w kwestii koloru, jak i materiału – może znacząco podnieść jakość ćwiczeń (wiele osób trenujących jogę aerial ma swoją chustę). Istotna jest również kwestia zaufania – trenując na hamaku, z którym dotychczas nie miało się do czynienia, można obawiać się upadku czy rozdarcia tkaniny. Cena hamaku do aerial jogi to z reguły 200–300 złotych. W sklepach można znaleźć mnóstwo kolorów tkanin. Niektóre chusty posiadają również elementy do montażu pod sufitem. Wiele z nich nadaje się także do treningów w bloku. Hamak można wykorzystać jako element wystroju wnętrza – wystarczy dopasować go kolorystycznie. To również ciekawy zamiennik fotela czy pufy. Chusta do aerial jogi może być trudna do demontażu – z tego powodu warto zdecydować się na zajęcia w szkole jogi i zabierać na nie drugi egzemplarz lub korzystać z chusty, która jest dostępna w szkole.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN