Wpływ grypy na organizm
Według profesor Krystyny Bieńkowskiej-Szewczyk skutecznym sposobem na walkę z grupą są przede wszystkim szczepienia. Tak można zmniejszyć ryzyko ciężkiego przebiegu choroby o nawet kilkadziesiąt procent. Wirus może nieść za sobą poważne powikłania, zachorowanie może przebiegać różnie.
Zdrowie
Wirusolożka podkreśla, że infekcje zostawiają ślady w organizmie. W przypadku wirusa grypy są powikłania takie jak zapalenie serca mięśniowego czy zapalenie płuc. - Ja nie lubię takiego powiedzenia, jako wirusolog, że co nas nie zabije, to nas wzmocni. To na pewno nie jest prawda, jeśli chodzi o infekcje wirusowe - podkreśliła.
Czym jest long covid?
Ekspertka zaznaczyła, że podobnie jest przy zakażeniu COVID-19. Po przechorowaniu koronawirusa może wystąpić u nas tzw. zespół postwirusowy (long covid). Jak czytamy w TVN24, jest to grupa dolegliwości różnych narządów np. nerek, serca czy układu oddechowego.
Rośnie liczba chorych nie tylko na grypę, ale także na wirus RSV. Jak wyjaśniła Lidia Stopyra, atakuje on głównie najmłodsze dzieci, szczególnie ciężko przechodzą go kilkumiesięczne maluchy. Pediatra podkreśliła, że "dzieci chorują z dusznością, wymagają tlenu".
- To jest wirus, przeciwko któremu nie mamy szczepionki i leku przeciwwirusowego - dodała w TVN24. Jedynym ratunkiem jest więc leczenie objawowe, trwające od 7-10 dni.
Więcej na ten temat TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jakim człowiekiem był Emilian Kamiński w oczach bliskich? "Naprawdę zrobił świetną robotę"
- Wyjazdy sylwestrowe i noworoczne. Dokąd, za ile i czego się spodziewać?
- Yung Gravy nie chciał, żeby szef dowiedział się, co robi. "Nie pokazywałem twarzy"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Jill Lehmann Photography