Badania mówią, że nawet co 10 mężczyzna może być ofiarą przemocy domowej. Niestety wielu mężczyzn, których dotyka przemoc, w ogóle się do niej nie przyznaje. Boją się głównie napiętnowania przez innych mężczyzn i tego, że przyznając się do bycia ofiarą, okażą swoją słabość. Przecież to mężczyzna powinien być silniejszy fizycznie i psychicznie od kobiety. Przemoc wobec mężczyzn może mieć różne formy, najczęściej jednak jest to przemoc psychiczna, którą bardzo trudno udowodnić. Często ofiara nie ma nawet świadomości, że jest stosowana wobec niej przemoc.
Więcej:
- Patostreamy – patologiczne treści w Internecie
- Jak pomóc dziecku ochronić się przed przemocą seksualną?
- Przemoc domowa – gdy dom przestaje być ostoją bezpieczeństwa
Przemoc wobec mężczyzn – historia Jacka
Ofiarą przemocy wobec mężczyzn był Jacek – 35-letni programista z Warszawy. Początkowo w ogóle nie zdawał sobie sprawy, że zachowania jego narzeczonej, a później żony są przemocowe. Myślał, że Basia ma po prostu trudny charakter. Obecnie już od 2 lat Jacek jest po rozwodzie, a Basia ma orzeczony bezterminowy zakaz zbliżania się do byłego męża. To jednak nie koniec tej historii – Jacek wciąż uczęszcza na psychoterapię i przyjmuje antydepresanty. Trudną batalię sądową przepłacił kilkutygodniowym pobytem w tworkowskim szpitalu. Z Basią tworzyli szczęśliwy związek przez 3 lata. Po tym czasie poprosił ją o rękę. Basia ma bardzo silną osobowość i wszystko musi iść zawsze po jej myśli. Imponowało mu, że filigranowa, szczupła blondynka ma tak dużą siłę psychiczną. Kiedy się jej oświadczył, sama zabrała się za wszelkie przygotowania do ślubu. Sama znalazła salę weselną, która co prawda nie do końca Jackowi odpowiadała, jednak szybko udało jej się go przekonać. Wszelkie pomysły Jacka związane z organizacją ślubu i wesela były przez nią negowane i odrzucane. W końcu przestał proponować i całkowicie oddał jej pałeczkę w organizacji uroczystości. Sam służył jako kierowca i osoba wypełniająca polecenia. Później wynajęli razem mieszkanie. Każdy wspólny dzień był dla Jacka coraz trudniejszy. Dziwiło go, że żona nie ma żadnych przyjaciół, za to jej kariera rozwijała się w błyskawicznym tempie. Szybko zajęła kierownicze stanowisko. Podziwiał ją, a o sobie myślał coraz gorzej. Na każdym kroku udowadniała mu, że jest we wszystkim lepsza od niego. Zaczęły się wyzwiska z jej strony – niemal codziennie słyszał, że jest debilem, ma kiepskie poczucie humoru i na niczym się nie zna. Krytykowała w nim wszystko – nie podobały jej się jego ubrania, jego pasje były idiotyczne, a jego praca zawodowa śmiesznie łatwa i nieprzydatna nikomu (chociaż zarabiał więcej od niej). Zaczęło się szantażowanie – „jeśli pojedziesz dziś do swojej matki, po twoim powrocie mnie już nie będzie”, „masz imprezę firmową? Idziesz ze mną, a jak chcesz iść sam, to proszę bardzo. Uważaj jednak, żeby nie zniknęły ci pieniądze z konta”. Jacek stał się więźniem we własnym domu. Kilka lat takiego życia doprowadziło go do depresji. Małżeństwo zakończyło się trudnym rozwodem, a następnie sprawą karną przeciwko Basi, która zaczęła posuwać się nawet do przemocy fizycznej.
Zobacz także: W związku trzeba być razem, a nie przeciwko sobie
Przemoc wobec mężczyzn w badaniach
Statystyki mówią, że ofiarami przemocy domowej są głównie kobiety i dzieci do 13. roku życia. W 2015 roku podejrzewano 5244 kobiety o stosowanie przemocy domowej wobec swoich mężów i partnerów. Badania CBOS z 2012 roku mówią, że 10% badanych mężczyzn przyznało się do tego, że zostało uderzonych lub spoliczkowanych przez żonę w czasie kłótni. Niestety wciąż brak badań odnoszących się do przemocy psychicznej, którą niezwykle trudno udowodnić i udokumentować, a należą do niej takie zachowania jak wyzwiska, poniżanie, szantaż, ograniczanie kontaktów z rodziną i przyjaciółmi.
Jak pomóc ofierze przemocy wobec mężczyzn?
Przede wszystkim należy namówić ofiarę przemocy do dokumentowania wszelkich zachowań przemocowych, m.in. zbieranie SMS-ów, maili, nagrywanie rozmów telefonicznych i domowych awantur. W przypadku ataku fizycznego należy udać się na pogotowie, gdzie lekarz wykona obdukcję. Każdy atak fizyczny i awanturę należy zgłaszać na policję. Pomocy dla ofiary przemocy wobec mężczyzn warto szukać również w licznych fundacjach. Najpopularniejszą jest Niebieska Linia, czyli Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Fundacje takie świadczą pomoc prawną i psychologiczną dla ofiar, nie ważne, czy jest to kobieta, czy mężczyzna. W przypadku gdy przemoc wobec mężczyzn wyzwala problemy psychiczne, warto szukać pomocy w gabinetach psychologów i psychiatrów. Nie tylko pomogą oni radzić sobie z sytuacją, ale dokumentacja medyczna z leczenia tego rodzaju może być ważnym dowodem.
Mężczyzna, aby ratować siebie i swoje życie, powinien wyzbyć się wszelkich lęków i uprzedzeń przed zgłaszaniem przemocy ze strony partnerki. Walka o siebie, swoje zdrowie i życie jest symbolem siły, a nie słabości.
Zobacz także: Jak radzić sobie z poczuciem winy?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN