Psychologia

Czy parapsychologia to dziedzina nauki?

Psychologia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Wróżby, świece

Zjawiska tajemnicze, magiczne i nierozwiązane od dawna intrygowały ludzkość. Obok psychologii naukowej równolegle rozwijała się parapsychologia, czyli dziedzina pseudonaukowa. Parapsychologia obejmuje dyscypliny ezoteryczne, jasnowidztwo i telepatię.

Niektórzy uważają, że posiadają zdolności parapsychologiczne i decydują się nawet na studia w kierunku wróżbiarstwa czy ezoteryki. Jakie są tajemnice parapsychologii? Czym się zajmuje?

Co to jest parapsychologia?

Parapsychologia to dziedzina, która bada zjawiska paranormalne. Termin "parapsychologia" pojawił się pod koniec XIX wieku, natomiast rozkwit tej dziedziny nastąpił w latach 30. XX wieku. W rzeczywistości parapsychologia wywodzi się z magii i wróżbiarstwa. W 1973 roku utworzona została dodatkowo nowa dziedzina badawcza, czyli psychotronika, która także zajmuje się zjawiskami nadprzyrodzonymi, jednak w kontekście pól magnetycznych i elektrycznych. Współczesne zainteresowanie zjawiskami paranormalnymi wypływa z rozczarowania psychologią i psychoterapią.

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Obecnie wyróżnia się cztery główne grupy badań, które znajdują się w kręgu zainteresowań parapsychologii. Są to: jasnowidztwo, telepatia, prekognicja, poruszanie przedmiotów siłą woli. Parapsychologia zajmuje się więc zjawiskami niecodziennymi i niepoznanymi, które nie leżą w obrębie psychologii naukowej. Niektórzy naukowcy uważają, że parapsychologią zajmują się osoby, którym nie powiodło się na studiach z zakresu psychologii lub psychiatrii. Z drugiej strony, istnieje część społeczeństwa, która wierzy w zdolności parapsychologiczne.

Zdolności parapsychologiczne

Niektórzy ludzie uważają, że mają wyjątkowe zdolności do spostrzegania zjawisk, których nie widzą inni. Do zdolności parapsychologicznych możemy zakwalifikować:

  • telepatię, czyli przesyłanie myśli i emocji do innych ludzi,
  • jasnowidzenie,
  • prekognicję, czyli zdolność do przewidywania przyszłości,
  • uzdrawianie i lecznictwo,
  • jasnosłyszenie, czyli zdolność do słyszenia istot z innych wymiarów.

Zdaniem niektórych do zdolności parapsychologicznych można także zaliczyć empatię, czyli umiejętność wczuwania się w uczucia innych ludzi. Parapsycholodzy uważają, że zdolności można mieć od zawsze lub też nabyć je w trakcie życia.

Parapsychologia – studia w Polsce

Niektórzy uważają, że zdolności parapsychologiczne można w sobie znaleźć i rozwijać, a najlepszą metodą są studia. W Polsce parapsychologia nie funkcjonuje jako kierunek na uczelniach wyższych. Zdarzają się uniwersytety, na których można dołączyć do koła zainteresowań lub uczestniczyć w zajęciach w ramach fakultetów. Za granicą istnieją uniwersytety z wydziałami, które zajmują się parapsychologią, na przykład Uniwersytet Lund w Szwecji, Uniwersytet Princeton, Uniwersytet w Edynburgu.

Pseudonauka czy dziedzina wiedzy?

Parapsychologia to przedmiot sporów wielu badaczy, którzy zastanawiają się nad tym, czy zjawiska paranormalne istnieją. Zdaniem niektórych naukowców osoby, które są zainteresowane parapsychologią, mogą mieć specjalne zdolności lub cierpieć na zaburzenia psychiczne. Z drugiej strony, wróżbici oraz jasnowidze otrzymują spore sumy od klientów za przewidywanie przyszłości lub pomoc w odnalezieniu zaginionych osób lub przedmiotów. Część parapsychologów to oszuści, którym zależy na wzbogaceniu się na ludzkiej krzywdzie. Richard Wiseman, psycholog brytyjski, badał na antenie BBC zjawiska paranormalne oraz testował zdolności parapsychologów. Jego zdaniem większość tych osób zaliczyć można do kategorii oszustów, jednak możliwe jest istnienie pewnych parapsychologicznych zjawisk w życiu codziennym. Sporym problemem parapsychologii są współczesne media, ponieważ w programach telewizyjnych lub na specjalnych stronach internetowych można z łatwością skontaktować się z ludźmi podającymi się za wróżbitów. Osobom tym zależy na szumie medialnym oraz na łatwym zarobku. Siły nadprzyrodzone są częstym motywem w literaturze i filmach fantastycznych. Wiele osób czyta dla zabawy horoskopy i ogląda z przyjemnością programy takie jak "Z Archiwum X", jednak w praktyce uważa parapsychologię za dziedzinę nienaukową i pozbawioną argumentów empirycznych. Do tej pory zjawiska paranormalne nie zostały udowodnione w badaniach naukowych, jednak zwolennicy parapsychologii uważają, że zjawisk tych nie można badać, ponieważ są spontaniczne i nie powtarzają się w ten sam sposób.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: VeraPetruk/Getty Images

Pozostałe wiadomości