Psychologia

Ekstrawertyk – uosobienie energii i chęci do działania. Czym wyróżnia się osobowość ekstrawertyczna?

Psychologia

Autor:
Adrian
Adamczyk
CoffeeAndMilk/Getty ImagesRadosna kobieta

Ekstrawertyk to osoba bardzo żywiołowa i energiczna. Kojarzy się z człowiekiem, którego określa się jako duszę towarzystwa. Ten typ osobowości jest jednak nieco bardziej złożony i ma wiele ciekawych niuansów. Kto to jest ekstrawertyk i jakie są jego główne cechy?

Introwertyk i ekstrawertyk to reprezentanci dwóch typów osobowości, które zostały wyróżnione przez znanego psychologa Carla Gustawa Junga. Znajdują się na przeciwległych biegunach i wydają się różnić właściwie wszystkim. Co ważne, ani introwertyzm, ani ekstrawertyzm nigdy nie występują jako czysty typ. Dominacja pewnych cech powoduje jednak, że daną osobę można zakwalifikować jako ekstrawertyka lub introwertyka.

Zobacz wideo: Kim są wysoko konfliktowi ludzie?

Kim są wysoko konfliktowi ludzie?
Kim są wysoko konfliktowi ludzie?Eddy Bill w swojej książce wskazuje 5 typów osobowości, które mogą uprzykrzyć nam życie. Czym się charakteryzują?
Dzień Dobry TVN

Ekstrawertyk – kto to jest i czym się charakteryzuje?

W przypadku ekstrawertyka definicja tego pojęcia wywodzi się od etymologii słowa "ekstrawersja". Pochodzi ono z łaciny i oznacza "zwracanie się do zewnątrz". Kim więc jest ekstrawertyk? To przede wszystkim osoba, która swoją siłę życiową czerpie ze środowiska zewnętrznego. W związku z tym uwielbia otaczać się ludźmi i spędzać z nimi czas. Jest dynamiczna, żywiołowa i zawsze chętna do działania. Można odnieść wrażenie, że znajduje się w ciągłym ruchu. Ekstrawertycy często widziani są jako osoby przebojowe. I rzeczywiście, reprezentanci tego typu osobowości są najczęściej głośni i bardzo spontaniczni. Chętnie próbują nowych rzeczy, a kontakty międzyludzkie wydają się być istotą ich życia. Z łatwością przychodzi im nawiązywanie nowych znajomości. Najlepiej czują się w grupie, a ze względu na swoją pewność siebie i zdecydowanie, często stają się jej przywódcami. Osoby ekstrawertyczne nie lubią z kolei samotności i stagnacji. Monotonia i izolacja bardzo źle na nie wpływa – nie tylko nudzi, ale również przygnębia i smuci. Ekstrawertycy nie przepadają również za zbyt długim, biernym odpoczynkiem. Wynika to z tego, że bezczynność jest dla nich frustrująca. Ciekawe cechy ekstrawertyka ujawniają się także w kontaktach bezpośrednich. Osoby o tym typie osobowości podczas rozmowy utrzymują kontakt wzrokowy ze swoim rozmówcą i mówią niezwykle szybko. Mają bardzo wszechstronne zainteresowania, więc można z nimi porozmawiać prawie na każdy temat. Wykazują tendencję do poruszania wielu wątków jednocześnie, w związku z czym ich wypowiedzi mogą wydawać się czasami chaotyczne.

Czy wszystkie cechy ekstrawertyka są dobre?

Ekstrawertycy są dobrze postrzegani w społeczeństwie – uważani za osoby towarzyskie, spontaniczne i wesołe. Czy ich zachowanie może mieć jednak jakieś wady? Okazuje się, że tak. Negatywną cechą ekstrawertyka jest zbyt duża impulsywność. Ludzie o tym typie osobowości stawiają na działanie i często zaczynają zastanawiać się nad jego konsekwencjami dopiero po fakcie. Takie sytuacje mogą prowadzić do różnych nieporozumień. Poza tym ekstrawertycy nie zawsze potrafią odpowiednio kontrolować swoje emocje. Gdy czują się przytłoczeni lub zdenerwowani, mają tendencję do nagłych wybuchów. Czasami tracą też energię. Zbyt intensywny tryb życia może doprowadzić ich do przemęczenia. Wśród ekstrawertyków jest także większy odsetek osób, których dotyka kryzys wieku średniego.

Introwertyk a ekstrawertyk – czym różnią się te typy osobowości?

Ekstrawertyk i introwertyk to dwa przeciwne typy osobowości. Różnią się między sobą praktycznie wszystkim. Wiadomo już, co to znaczy ekstrawertyk. Kim więc jest jego przeciwieństwo? Introwertyk skupia się na swoim wnętrzu, jest wyciszony i spokojny. Lubi samotność i stroni od dużych grup ludzi, ponieważ nie potrzebuje aż tylu bodźców zewnętrznych. Preferuje wewnętrzny świat myśli i emocji. W związku z tym często uważany jest za dziwaka i odludka. To jednak niesprawiedliwa ocena. Choć w dzisiejszym świecie bardziej ceni się ekstrawertyków, również introwertycy mają wiele do zaoferowania.

Ekstrawertyk, introwertyk, a może ambiwertyk?

Introwertyk czy ekstrawertyk, a może coś pomiędzy? Jaki typ osobowości występuje najczęściej? Tak naprawdę dość trudno o jednoznacznie statystyki. Szacuje się jednak, że ekstrawertyków może być nieco więcej. Mimo to, dany typ osobowości w czystej postaci występuje niezwykle rzadko. Ludzie mają najczęściej cechy zarówno ekstrawertyzmu, jak i introwertyzmu, jednak jedne z nich są dominujące. Co ciekawe, na przestrzeni życia mogą one nasilać się lub słabnąć. Zależy to od bardzo wielu zmiennych. Aby nieco usystematyzować tę kwestię, psychologowie wprowadzili jeszcze jeden typ osobowości – ambiwertyka. Łączy on cechy ekstrawertyka i introwertyka – lubi samotność, jednak równie dobrze odnajduje się w towarzystwie innych.

Ekstrawertyk i introwertyk w związku – czy to może się udać?

Podobno przeciwieństwa się przyciągają, ale czy związek introwertyka z ekstrawertykiem ma rację bytu? Jak najbardziej! Taka relacja będzie jednak wymagać bardzo dużej dawki zrozumienia i poszanowania. Łącząc się w parę z osobą o zupełnie innym charakterze, partnerzy muszą wzajemnie zaakceptować wady i zalety danego typu osobowości. Kluczowa jest też umiejętność wypracowywania kompromisów. Bez pójścia na pewne ustępstwa z obu stron, związek ekstrawertyka z introwertykiem może okazać się prawdziwą mieszanką wybuchową.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: CoffeeAndMilk/Getty Images

Pozostałe wiadomości