Co się stanie jeśli dziecko połknie kleszcza?
Dzieci, szczególnie te małe, wkładają do buzi praktycznie wszystko. Może się zdarzyć, że w rączki malucha trafi np. kleszcz przyniesiony przez wychodzącego psa czy kota. Choć wielu rodziców sądzi, że taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna, to jak podkreślił dr n. med. Maciej Kowalewski, założyciel, chirurg i transplantolog CM Safimed z Zabierzowa - nie ma powodów do obaw.
Jakie owady mogą nas pogryźć?
- W przypadku połknięcia kleszcza przez dziecko nie ma żadnego ryzyka przeniesienia chorób odkleszczowych. To dlatego, że przenoszą się one drogą krwionośną. Nie ma możliwości, żeby jakkolwiek wchłonęły się one poprzez przewód pokarmowy. Kleszcz ulegnie strawieniu, najprawdopodobniej już w żołądku - tłumaczył specjalista.
Ekspert dodał, że kleszcze nie są odporne na niskie pH soków żołądkowych, tym samym przypadkowo połknięty kleszcz zostaje strawiony i umiera. - Jeżeli dziecko połknie kleszcza, pajęczak nie będzie miał szansy zaczepienia się nigdzie po drodze – akt połykowy po prostu przepchnie go z przełyku do żołądka - dodał.
Znacznie groźniejsza może być sytuacja, gdy połknięty kleszcz wbije się w wewnętrzną część policzka. - Powinno być to traktowane tak samo, jak kleszcz wbity w skórę. W takim przypadku może dojść do przeniesienia chorób odkleszczowych - powiedział.
Trzeba jednak podkreślić, że takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Co więcej, zazwyczaj, jeśli poczujemy ukłucie w policzek automatycznie próbujemy wypluć lub połknąć to, co spowodowało ukłucie.
Kleszcze - dlaczego są niebezpieczne?
Zmiany klimatu, stosunkowo ciepłe zimy sprawiły, że kleszcze są aktywne praktycznie przez cały rok. Na te niewielkie pajęczaki można się natknąć zarówno w lesie, jak i w miejskim parku. Jeśli kleszcz nas ukuje, może to (ale wcale nie musi) doprowadzić do rozwoju groźnych chorób.
Do najczęściej diagnozowanych chorób odkleszczowych należą borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Aby uniknąć ewentualnych problemów ze zdrowiem po każdym spacerze w lesie, czy parku należy dokładnie obejrzeć swoje ciało (warto wziąć prysznic) i sprawdzić, czy nie ma na nim pajęczaka. W sytuacji, gdy znajdziemy na skórze kleszcza, trzeba go jak najszybciej usunąć.
Warto także - przed spacerem - spryskać się preparatem odstraszającym kleszcze. Co więcej, przed kleszczowym zapaleniem mózgu ochronę zapewnia również szczepionka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Drastyczny wzrost zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. "Nie doceniamy niebezpieczeństwa"
- Kleszcze - jak się przed nimi chronić i jak bezpiecznie usunąć? Co je przyciąga?
- Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? "Ta metoda jest najprostsza"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: fhm/Getty Images