Objawy uzależniania od alkoholu. Jak je rozpoznać?

znak zapytania, pytajnik, sonda
znak zapytania, pytajnik, sonda
Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba, na którą choruje się do końca życia. Alkoholikami nie zostają ludzie z marginesu. Alkoholikiem może być każdy, bez względu na status społeczny i płeć. Sprawdź, czy grozi Ci alkoholizm!

Kryteria uzależnienia od alkoholu

Można mówić o uzależnieniu, jeśli spełnione są co najmniej trzy z sześciu objawów występujące w ciągu ostatniego roku lub utrzymywanie się ich w przeszłości przez okres jednego miesiąca:

1. Osoba odczuwa silne pragnienie „głód” lub poczucie przymusu picia alkoholu

2. Osoba ma subiektywne przekonanie o mniejszej możliwości kontrolowania zachowań związanych z piciem alkoholu tj. trudności w:

- powstrzymywaniu się od picia

- kontrolowaniu ilości wypijanego alkoholu

- kontrolowaniu długości picia – „ciągu”

3. Osoba doświadcza obecności fizjologicznych objawów zespołu odstawienia (zespołu abstynencyjnego) występujących po przerwaniu lub zmniejszeniu ilości wypijanego alkoholu albo pije alkohol (przysłowiowy poranny „klin”!) ze świadomością, że objawy odstawienie ulegną złagodzeniu

4. Wzrost (lub spadek) tolerancji na alkohol – osoba ma wrażenie, że może wypić więcej niż kiedyś lub mniej niż kiedyś

5. Postępujące zaniedbywanie alternatywnych źródeł przyjemności lub zaniedbywanie dotychczasowych zainteresowań na rzecz zdobywania, picia oraz odwracania następstw picia alkoholu (te kryteria dotyczą zachowań, ale praca z pacjentami wskazuje również na zaabsorbowanie myśleniem o alkoholu, pojawianiem się tzw. myśli automatycznych)

6. Osoba pije alkohol pomimo szkodliwych następstw (lekceważy je) – fizycznych, zdrowotnych (urazy), psychicznych (depresja), społecznych (odrzucenie społeczne – picie w samotności, racjonalizowanie usprawiedliwień dla picia w samotności. Osoba wie, że szkodliwe następstwa mają związek z piciem alkoholu.

Jeśli spełnione jest jedno lub dwa kryteria to możemy mówić o piciu szkodliwym lub nadużywaniu alkoholu – a jest ono zawsze drogą do uzależnienia. W takim wypadku również należy zasięgnąć porady specjalisty, by ustalić tzw. program redukcji szkód. Jeśli spełnione są przynajmniej trzy z sześciu punktów, zalecane jest zgłoszenie się do najbliższej poradni uzależnień.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!