Profilaktyka zdrowia

Życie z chorobą dwubiegunową. Mika Urbaniak w szczerym wyznaniu: "Alkoholem łagodziłam symptomy"

Profilaktyka zdrowia

Choroba afektywna dwubiegunowa to schorzenie, które najczęściej dotyka osoby młode. Charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem stanów depresyjnych oraz maniakalnych. Jak wygląda życie z tą chorobą? Rozmawialiśmy o tym z dr. Sławomirem Murawcem, psychiatrą oraz Miką Urbaniak, artystką, która zmaga się z chorobą dwubiegunową.

Mika Urbaniak o chorobie afektywnej dwubiegunowej

Wielu pacjentów z chorobami psychicznymi wstydzi się swoich dolegliwości i ukrywa je przed otoczeniem. Są też tacy, którzy mówią o niej otwarcie i robią wszystko, aby przełamać tabu, które towarzyszy chorobom psychicznym. Do tej drugiej grupy należy Mika Urbaniak, wokalistka i córki Urszuli Dudziak. Artystka otwarcie mówi o swojej walce z chorobą dwubiegunową.

- Niezmiernie ważne jest, aby ludzie o tym mówili. To pierwszy krok do tego, aby przełamać stereotypy - mówiła w Dzień Dobry TVN artystka.

Mika Urbaniak przyznała, że pierwsze symptomy choroby próbowała tłumic alkoholem. Dopiero kiedy zdecydowała się go odstawić - udało się postawić diagnozę.

Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie?

- Choroba dwubiegunowa charakteryzuje naprzemiennym występowaniem depresji i manii. W pierwszym przypadku pojawia się smutek, niemożność aktywności. W drugim chorzy są nadmiernie aktywni, maja wrażenie, że mogą zrobić wszystko. Jest w nim też dużo złości, bo świat stawia przed chorymi pewne ograniczenia - mówił dr Sławomir Murawiec psychiatra z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Kogo dotyka choroba dwubiegunowa?

Choroba dwubiegunowa najczęściej diagnozowana jest u nastolatków i młodych dorosłych. Dotyka głownie osoby, które są bardzo delikatne i wrażliwe. Jak odróżnić zwykłe wahania nastroju od choroby?

- Bardzo często zdarza się tak, że kilka pierwszych epizodów to nawroty tylko depresji. Tym samym postawienie diagnozy nie jest łatwe, dopiero kiedy wystąpią objawy manii zaczyna się podejrzewać chorobę dwubiegunową - mówił specjalista.

Co może wywołać chorobę?

- Wszystkie choroby psychiatryczne są jak puzzle. Jest jakiś element biologiczny, genetyczny. Nie bez znaczenia są też czynniki środowiskowe oraz używki - dodał.

Niestety, jak mówi specjalista, po alkohol i inne używki sięga ogromna grupa pacjentów. Robią to zwłaszcza wtedy, gdy kończy się okres manii, a zaczyna depresja.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Jacek Rozenek wraca do sprawności po udarze mózgu. "Lekarze mówili, że umiera i nie przeżyje nocy"

Przerażające statystyki dotyczące samobójstw. Najmłodsze dziecko, które odebrało sobie życie, miało 8 lat

Jak Iga Świątek regeneruje siły przed turniejem? Tenisistka zdradziła nam, co najbardziej ją odpręża

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości