Choroba afektywna dwubiegunowa to schorzenie, które najczęściej dotyka osoby młode. Charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem stanów depresyjnych oraz maniakalnych. Jak wygląda życie z tą chorobą? Rozmawialiśmy o tym z dr. Sławomirem Murawcem, psychiatrą oraz Miką Urbaniak, artystką, która zmaga się z chorobą dwubiegunową.
Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa, jak się ją diagnozuje, i jak z nią żyć? O tym rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Piotrem Buckim, który sam ma dwubiegunówkę i, który postanowił napisać o tej chorobie książkę. Choroby nie traktuje jak wyrok. A książkę napisał po to, by 8 proc. populacji, czyli ludzie z chorobą afektywną dwubiegunową, nie czuli się samotni.
Trichotillomania to wstydliwa choroba polegająca na wyrywaniu sobie włosów. Czasem chory nie ogranicza się do łowy i wyrywa sobie także rzęsy i brwi. Choroba dotyka aż 5 proc. społeczeństwa. Co ma wspólnego z nawykiem obgryzania paznokci? Kiedy się zaczyna? Jak chory może sobie pomóc i do kogo powinien się zgłosić? Czy trichotillomania może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia? I co czuje chory podczas wyrywania włosów? O tym w Dzień Dobry TVN trycholog i psycholog Magdalena Szymczak.
Kiedy kolekcjonerstwo zamienia się w zbieractwo, czyli zaburzenie obsesyjno-kompulsywne? Czy takie osoby mogą być niebezpieczne dla otoczenia? Gościem Dzień Dobry TVN była psycholog Magdalena Chorzewska.
Depresja jest bardzo rozpowszechnioną chorobą psychiczną w Polsce. Jak rozpoznać jej pierwsze symptomy? Gdzie leży granica miedzy gorszym samopoczuciem a depresją? Jaka jest różnica między depresją a afektywną chorobą dwubiegunową? Gdzie szukać pomocy? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Katarzyna Napiórkowska, vlogerka, fotografka, autorka klipu o depresji, psychiatra dr Hubert Maria Kowalczys, a także Łukasz Broniszewski, który cierpiał na chorobę afektywną dwubiegunową
Stare meble, zużyte opony i kartony z pamiątkami. Te i całe mnóstwo innych rzeczy, które "kiedyś mogą się przydać" znajduje się w niejednej piwnicy. Z czego wynika potrzeba chomikowania? Kiedy zbieractwo to jeszcze pasja, a kiedy już chorobliwa obsesja? Dlaczego depresja towarzyszy zbieractwu i kiedy bywa to niebezpieczne dla otoczenia? Dlaczego nie powinniśmy wyrzucać przedmiotów za zbieracza? Gościem Dzień Dobry TVN był psychoterapeuta uzależnień Robert Rutkowski.