Syrop z babki lancetowatej – jak go zrobić i na co pomaga?

syrop z babki lancetowatej
Syrop z babki lancetowatej - jak go zrobić?
Źródło: Madeleine_Steinbach/Getty Images
Babka lancetowata najczęściej kojarzona jest z naturalnym i łatwo dostępnym środkiem na drobne skaleczenia i stłuczenia. Syrop z babki lancetowatej to również dobry sposób na leczenie uciążliwego kaszlu.

Taki lek najczęściej przygotowuje się bez alkoholu, dlatego syrop z babką lancetowatą nadaje się również dla 3-latka czy kobiet w ciąży. Na jaki kaszel taki specyfik będzie najlepszy? Jak zrobić syrop z babki lancetowatej i jak go stosować?

Jak bezpiecznie przyjmować leki?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Czy hormonalne leczenie otyłości jest skuteczne?
Czy hormonalne leczenie otyłości jest skuteczne?
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Ruszają przeglądy lekowe
Podrabiane leki w internetowych aptekach
Podrabiane leki w internetowych aptekach

Syrop z babką lancetowatą – skład

Skład syropu z babki lancetowatej jest bardzo prosty. Najczęściej to tylko liście tej rośliny, woda i cukier (biały lub brązowy), który można zastąpić miodem – pod warunkiem, że osoba, która będzie go stosować, nie ma alergii na ten składnik. Żaden ze składników syropu nie jest trudny do zdobycia. Babka lancetowata rośnie pospolicie na terenie całego kraju, często również na trawnikach czy w pęknięciach w betonie. Najlepiej zrywać ją w okresie od maja do września. Gdy sezon na zbieranie tej rośliny minie, można kupić jej suszone liście w aptece bądź sklepie zielarskim. Świeżą babkę powinno się spożywać niedługo po zebraniu, gdyż szybko traci ona swoje lecznicze właściwości.

Syrop z babką lancetowatą – zastosowanie

Syrop z babką lancetowatą to nie tylko dobry środek na kaszel suchy, lecz także oczyszczający drogi oddechowe w przypadku kaszlu mokrego. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, dzięki czemu zaleca się jego stosowanie również w przypadku innych chorób, na przykład anginy. Potrafi zmniejszyć gorączkę czy uśmierzyć ból. Warto spożywać go w przypadku przewlekłej chrypki lub przesuszenia gardła, np. u osób cierpiących na choroby zawodowe albo tzw. kaszel palacza.

Babka lancetowata nie tylko pomaga w leczeniu konkretnych dolegliwości, lecz także wpływa dobroczynnie na cały organizm. Roślina ta jest bowiem niezwykle bogata w cenne minerały, w tym magnez, potas, cynk i karoten, a także w witaminę K i C. Ponadto zawiera duże ilości pektyn, flawonoidów i garbników, które odpowiadają m.in. za właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, a także pomagają odbudować uszkodzoną błonę śluzową.

Jak zrobić syrop z babki lancetowatej?

To, który przepis na syrop z liści babki lancetowatej będzie najlepszy, zależeć będzie przede wszystkim od problemu, jaki ma zwalczać. W przypadku przeziębienia można przyrządzić słoik tego specyfiku z następujących składników:

  • 30–40 świeżych liści babki lancetowatej lub ok. 2 łyżek suszonej;
    • gorąca woda (jej ilość zależy od od objętości liści babki);
      • 1–2 szklanki cukru lub miodu.

        Sposób przygotowania: Świeże liście babki dokładnie zmiel, najlepiej za pomocą maszynki do mięsa. Następnie wsyp je do garnka i zalej wodą tak, aby dokładnie je przykrywała. Gotuj na małym ogniu, dodając w trakcie miód lub cukier. Cały czas mieszaj, dopóki syrop nie zgęstnieje. Na koniec, jeszcze gorący syrop przelej do dużego słoika, dobrze zakręć i postaw wieczkiem do dołu. Odstaw w chłodne miejsce. Zaleca się picie ok. 1–2 łyżeczek syropu z babki lancetowatej dziennie. Po otwarciu syrop najlepiej przechowywać w lodówce. Zamiast syropu można przygotować również wywar z babki lancetowatej. Do przyrządzenia jednej szklanki wywaru potrzebne będzie jedynie: 

        • kilka świeżych listków babki lancetowatej lub łyżka suszonych;
          • szklanka wrzątku.

            Sposób przygotowania: Liście babki zalej wrzątkiem. Podgrzewaj na małym ogniu i gotuj jeszcze przez ok. 5 minut po osiągnięciu przez napar momentu wrzenia. Następnie odstaw, a po ok. 15 minutach odsącz. Wywar pije się dwa razy dziennie po pół szklanki. W przypadku kaszlu palacza, uciążliwej chrypki czy kaszlu mokrego warto również wypróbować inny syrop z babki lancetowatej. Aby przyrządzić jedną szklankę takiego specyfiku, należy przygotować:

            • 1,5 szklanki liści babki;
              • łyżeczkę miodu;
                • łyżeczkę soku z cytryny, najlepiej świeżo wyciśniętego.

                  Sposób przygotowania: liście babki dokładnie zmiksuj, a następnie wlej do nich pozostałe składniki. Można też na chwilę włożyć szklankę z miksturą do kąpieli wodnej, aby miód osiągnął bardziej płynną konsystencję. Tak przygotowany syrop z babki lancetowatej należy pić w ilości jednej szklanki każdego wieczora.

                  Syrop z babki lancetowatej doskonale sprawdza się w przypadku przeziębień czy innych chorób górnych dróg oddechowych, a także problemów z chrypką lub suchym gardłem. Specyfik ten jest całkowicie naturalny, dzięki czemu jest bezpieczny dla zdrowia.

                  Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                  Zobacz także:

                  Autor: Adrian Adamczyk

                  Źródło zdjęcia głównego: Madeleine_Steinbach/Getty Images

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości