Profilaktyka zdrowia

Dziecko po posiłku szybko jest znowu głodne? Lekarz wyjaśnia, co się za tym kryje

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Badania pokazują, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Problem jeszcze bardziej się nasilił w czasie pandemii. Jak to zmienić? Co zrobić, aby wyrobić w dzieciach zdrowe nawyki żywieniowe? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr n. med. Grażyną Spychałowicz-Brol, lekarzem rehabilitacji medycznej i pediatrą oraz Leszkiem Klimasem, specjalistą ds. zdrowego żywienia i walki z otyłością.

Otyłość u dzieci - skąd się bierze?

Mimo że problem otyłości u dzieci pojawił się już w latach 70., to w ostatnim czasie bardzo się nasilił. Rodzicom i młodym ludziom, którzy zmagają się otyłością, pomaga dr n. med. Grażyna Spychałowicz-Brol, lekarz rehabilitacji medycznej, pediatra ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Radziszewie. - Otyłość to choroba, która może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Mogą to być cukrzyca typu 2, insulinooporność czy niewydolność tarczycy. Co gorsza, wszystkie te zmiany sprzyjają przybieraniu na wadze. Dlatego, tak ważne jest, aby jak najszybciej zacząć działać - mówiła specjalistka.

W ocenie dr. Grażyny Spychałowicz-Brol każdy rodzic, który zauważył, że jego dziecko przybiera na wadze, powinien skonsultować się lekarzem. - Sygnałem ostrzegawczym dla rodziców powinno być także nadmierne łaknienie. Najprawdopodobniej dziecko sięga po produkty z wysokim indeksem glikemicznym. Choć dają sytość, to na krótko i po ich zjedzeniu bardzo szybko znowu jest głodne - dodała.

Jak skutecznie walczyć z otyłością u dzieci?

Zdaniem Leszka Klimasa, specjalisty ds. zdrowego żywienia i walki z otyłością, aby walka z nadmiernymi kilogramami była skuteczna, nawyki żywieniowe musi zmienić cała rodzina. - Musimy zacząć przede wszystkim od rodziców, bo to oni dają dzieciom przykład. Nie wszystkie nawyki żywieniowe, które wynieśliśmy z domu, są dobre. Warto mieć na uwadze, że dzieci mają obecnie dużo mniej ruchu i bardzo obfite posiłki nie są im potrzebne - mówił specjalista.

Nie zmienia to jednak faktu, że ruch jest niezbędny w walce z otyłością. - Nie musimy zmuszać dziecka do wielkiego wysiłku. Wystarczy, że wyjdziemy po kolacji na 30-40 minutowy spacer. Najlepiej codziennie. Jednak to rodzic musi wyjść z inicjatywą i zachęcić dziecko do ruchu - mówił specjalista.

Więcej cennych porad dotyczących walki z nadwagą i otyłością u dzieci znajdziecie w naszym cyklu "(Od)wagi dzieci!". Wskażemy publiczne miejsca, w których można znaleźć bezpłatną pomoc. Pokażemy również, jak zachęcić pociechy do ćwiczeń i podsuniemy pomysły na zdrowe, smaczne i kolorowe posiłki.

Stworzyliśmy również grupę na Facebooku, w której rodzice mierzący się z tym problemem mogą uzyskać wsparcie lub poradę, ale również mają okazję podzielić się swoimi doświadczeniami i w ten sposób pomóc innym. Znajdziecie tam odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Najważniejsze jest zdrowie dzieci i właśnie w tej grupie chcemy wspólnie o nie zadbać. Zapraszamy do dyskusji.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości