Czym jest smog elektromagnetyczny? Czy może szkodzić zdrowiu?

cżłowiek w masce
Fot. Erik Witsoe / EyeEm / Getty Images
Nazwa smog elektromagnetyczny odnosi się do nadmiaru fal elektromagnetycznych obecnych w środowisku. Podejrzewane są one nie tylko o wywoływanie złego samopoczucia, np. bólu głowy, lecz także poważnych problemów ze zdrowiem, w tym nawet nowotworów.

Badania nad szkodliwością smogu elektromagnetycznego w dalszym ciągu trwają, jednak wnioski płynące z podobnych doświadczeń naukowych bywają w tym przypadku niejednoznaczne. Czy smog elektromagnetyczny rzeczywiście jest szkodliwy?

Więcej:

Jak działa smog elektromagnetyczny?

Smogiem elektromagnetycznym nazywa się sumę promieniowania elektromagnetycznego na danym obszarze. Fale elektromagnetyczne wytwarzane są przez wiele urządzeń codziennego użytku. Ich duże natężenie występuje też np. w pobliżu linii wysokiego napięcia. Część osób głęboko wierzy w szkodliwość promieniowania elektromagnetycznego, a nawet uskarża się na złe samopoczucie w otoczeniu, w którym występuje szczególnie dużo ich źródeł. Co więcej, fale te bywają oskarżane o wiele dolegliwości, w tym tych poważnych. Niektórzy twierdzą, że mogą one wywoływać zmiany nowotworowe, szczególnie nowotwory mózgu, chłoniaka czy białaczkę. Mówi się również o ich negatywnym wpływie na rozwój płodu, a także powodowaniu między innymi demencji i choroby Alzheimera, zaburzeń płodności oraz procesów autoimmunologicznych. Wiele z tych przypuszczeń wynika z łączenia promieniowania elektromagnetycznego z wywoływaniem zmian w strukturze DNA. Co więcej, niektórzy uważają także, że takie promieniowanie narusza barierę krew–mózg, co ułatwia przenikanie toksyn, a w dodatku zaburza rytm dobowy, głównie przez zmniejszenie produkcji melatoniny, i przyczynia się do powstawania np. zaburzeń depresyjnych oraz problemów ze snem. W sieci znajdują się też informacje, że smog elektromagnetyczny może być odpowiedzialny za stany lękowe, choroby pęcherzyka żółciowego, choroby serca i układu krążenia, jelit, a także osłabienie kości. Nie istnieją jednak żadne jednoznaczne naukowe dowody na potwierdzenie tych tez.

Jakie artykuły poleca się do ochrony przed smogiem elektromagnetycznym?

Pomimo braku dowodów na szkodliwość smogu elektromagnetycznego wiele osób obawia się go. Niektórzy decydują się jedynie na zmianę Internetu z Wi–Fi na ten na kablu, by ograniczyć powstawanie smogu elektromagnetycznego w domu, oraz starają się nie spać z telefonem komórkowym przy głowie. Inni jednak idą dalej, zaopatrując się w „profesjonalny” sprzęt do ochrony przed promieniowaniem. Na rynku można dostać między innymi specjalny chip, który przykleja się do komórki. Ma on absorbować wydzielane przez nią ciepło oraz fale, a tym samym chronić przed nimi mózg. Drugi tego typu gadżet zaopatrzony jest w specjalną antenkę, która ma wysyłać promieniowanie na zewnątrz.

Producenci zadbali również o dom i oferują między innymi specjalne farby i tapety, mające chronić przed sygnałem Wi–Fi. Można także nabyć odpowiednie maty i rozwijane ekrany.

Kolejnym typem akcesoriów mających chronić przed smogiem elektromagnetycznym są ubrania. Najpopularniejsze są czapki i opaski ze specjalną podszewką, która ma nie dopuszczać szkodliwych fal do mózgu. Inny wynalazek to specjalne slipy przeznaczone dla mężczyzn noszących komórkę w kieszeni, które mają chronić ich płodność.

Czy powyższe przedmioty spełniają swoje zadanie? Nie ma na to żadnych dowodów. Z pewnością jednak ich nabycie pozwala zachować spokój osobie obawiającej się smogu elektromagnetycznego, dzięki czemu poprawia jej samopoczucie. Niestety, spokój ducha ma w tym przypadku dość wysoką cenę, ponieważ wymienione artykuły nie należą do najtańszych.

Zobacz film: Jak walczyć ze smogiem? Źródło: Dzień Dobry TVN

Naturalne zabezpieczenie przed promieniowaniem elektromagnetycznym

Niezależnie od tego, czy szkodliwość promieniowania jest prawdą, z pewnością realny jest strach przed tym zjawiskiem. Już samo to może pogorszyć samopoczucie. Dlatego w takiej sytuacji warto zastosować kilka prostych czynności, np. nie zasypiać z telefonem komórkowym przy głowie. Za niewskazane uważa się też korzystanie z niego w miejscach o słabym zasięgu, takich jak winda, ponieważ wytwarzane przez niego promieniowanie ma być wtedy znacznie większe.

W sypialni zaleca się utrzymywanie wszystkich sprzętów w odległości ok. 150 cm od łóżka, a kabli w odległości co najmniej 50 cm. Powinno się też wyciągać wtyczki nieużywanych w danym momencie sprzętów lub przynajmniej nie pozostawiać ich w trybie czuwania. Zaleca się też korzystanie z Internetu na kablu. Za pomocne uważa się również regularne wietrzenie pomieszczeń i ustawienie w domu roślin, szczególnie zielistki. Zalecana bywa też dieta bogata w składniki wspierające pracę układu nerwowego, w tym kwasy Omega–3, witaminy D oraz te z grupy B.

Chociaż brak jest naukowych dowodów na szkodliwość fal elektromagnetycznych, wiele osób mocno się ich obawia. Kupno drogich sprzętów jest przesadą, jednak wypracowanie kilku nawyków i zdrowa dieta, nawet jeśli nie pomogą w kwestii smogu, z pewnością nie zaszkodzą.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości