Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować plamienie przed miesiączką. Zdarza się, że jest to objaw ciąży lub stanu chorobowego w narządach rodnych kobiet, jednak czasem plamienie występuje fizjologicznie. Obecność wydzieliny lub upławów należy obserwować, a najlepiej bezzwłocznie udać się do lekarza ginekologa.
Jaki śluz przed okresem
Kolor, zapach oraz konsystencja wydzielin z pochwy odzwierciedla zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety podczas cyklu menstruacyjnego. Dlatego ciężko jest określić z jednoznaczną precyzją, jaki jest śluz przed okresem oraz w jakie dni wydzielina z pochwy ma jaki kolor i konsystencję. Wraz z wiekiem i stanem zdrowia rodzaj wydzieliny się zmienia: raz zaobserwujemy wodnisty lub ciągnący śluz, innym razem brązowy lub kremowy. Obserwując te zmiany, kobieta może stwierdzić, na jakim etapie cyklu menstruacyjnego się znajduje. Podczas dni płodnych (ok. 13–15 dnia cyklu) wydzielina jest bardzo obfita i przejrzysta. Ułatwia to transport nasienia do komórki jajowej. Dlatego też przezroczysty lub biały gęsty śluz przed okresem nie powinien nas martwić.
Różowe plamienie przed okresem – przyczyny
Różowy śluz przed okresem , nie jest fizjologią, ponieważ jego wygląd i kolor oznacza zabarwienie krwią. Zdarzają się również plamienia międzymiesiączkowe. Może być to jednak skutkiem prawidłowej owulacji. Podczas cyklu miesiączkowego dochodzi do uwolnienia pęcherzyka Graafa, który uwalnia komórkę jajową gotową do zapłodnienia. Konsekwencją tego może być uszkodzenie naczynek w jajowodzie, które w niewielkiej ilości krwawią i trafią do śluzu w pochwie. Kolejną naturalną przyczyną tego, że obserwujemy różowy śluz z pochwy przed okresem , jest niewydolność ciałka żółtego, które nie wydziela odpowiedniej ilości progesteronu. Kobiety stosujące antykoncepcję taką jak krążki dopochwowe również mogą plamić na czerwony lub różowy kolor, nawet na długo przed miesiączką. Różowy śluz może być również oznaką ciąży. Nadmierne wydzielanie śluzu z ciała kobiety w ciąży jest naturalnym mechanizmem obronnym przed zakażeniami, bakteria oraz wirusami.
- Inne przyczyny różowego śluzu przed miesiączką:
- nadżerka lub stan zapalny narządów płciowych – plamienia pojawiają się często po stosunku,
- mięśniaki macicy,
- zapalenie przydatków,
- rak szyjki macicy,
- chlamydioza.
W przypadku zapalenia przydatków często specyficznemu zabarwieniu wydzieliny z pochwy towarzyszy gorączka i ból podbrzusza.
Różowe upławy zamiast miesiączki i po okresie
Czasami zdarza się, że uszkodzeniu ulegają niewielkie naczynka umiejscowione w pobliżu szyjki macicy lub pochwy. Konsekwencją tego jest zabarwienie naturalnego śluzu na różowo lub brązowo przez wydostającą się krew. Gdy różowym wydzielinom nie towarzyszą objawy sugerujące stan zapalny kobiecych narządów płciowych, tj. ból podbrzusza, nie ma powodu do obaw. Jeśli jednak takie objawy występują, mogą świadczyć o stanie zapalnym szyjki maci, pochwy, nadżerce, zapaleniu przydatków itp.
Leczenie różowych upławów
Tego typu objawów kobieta nie powinna lekceważyć. Koniecznie należy udać się do lekarza ginekologa, który rozpocznie diagnostykę. Proces diagnostyczny polega na oznaczeniu poziomu hormonów, wykonaniu testu ciążowego, kontroli gospodarki węglowodanowej pod kątem cukrzycy.
Jeżeli rozwinął się stan zapalny, lekarz najczęściej przepisuje preparaty farmaceutyczne w postaci maści, globulek dopochwowych lub kremów.
Jeśli mamy do czynienia z polipami, mięśniaki lub stanami nowotworowymi, niezbędna będzie hospitalizacja i leczenie chirurgiczne.
Różowe plamienie a ciąża
Podczas początkowej fazy ciąży lekkie krwawienie może towarzyszyć zagnieżdżeniu się, tzw. implantacji zarodka w macicy, a nadmierna wydzielina chroni zarodek przed zakażeniem. Większe ilości różowych upławów mogą wówczas świadczyć o ciąży ektopowej, czyli ciąży, w której zarodek zagnieździł się w nieprawidłowym miejscu. Konieczne jest wówczas badanie USG i badania laboratoryjne, które mogą zakończyć się leczeniem operacyjnym.
Zobacz także: Rak szyjki macicy to nie wyrok!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN