Materiał promocyjny

Jak uwolnić się od wady wzroku? "To był drugi dzień po zabiegu i ja widziałem już naprawdę wszystko"

Refrakcyjna wymiana soczewki - na czym polega zabieg?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wymiana soczewki - od razu widać różnicę
Wymiana soczewki - od razu widać różnicę
Uwolnij się od wady wzroku
Uwolnij się od wady wzroku
Pan Wojciech od wielu lat nosił okulary. Kiedy jego wzrok zaczął się jeszcze bardziej pogarszać i utrudniać wykonywanie codziennych czynności, mężczyzna zdecydował się na zabieg wymiany soczewki. Na czym on polega i kiedy można go wykonać?

Jak uwolnić się od wady wzroku?

Wojciech Gajeński przez wiele lat nosił okulary. - Bardzo mnie to denerwowało. Wstawałem rano, żeby cokolwiek zobaczyć w domu, godzinę, zegarek, czy ogolić się musiałem mieć okulary na nosie - mówił pan Wojciech. Kiedy przyjaciel powiedział mu, że zamierza poddać się laserowej korekcie wzroku, pan Wojciech również zaczął rozważać takie rozwiązanie. - Gdzieś mi się zapaliła lampka, że zrobię sobie korektę laserową wzroku. Doktor powiedział na końcu, że i tak do czytania czy krótkiego patrzenia będę potrzebował okularów. Niestety ja nie godzę się na to, żeby mieć okulary. Wtedy on mi podsunął pomysł, że jest inna metoda - mówił pan Wojciech.

Andrzej Dmitriew, specjalista chorób oczu uważa, że pan Wojciech był idealnym pacjentem do przeprowadzenia refrakcyjnej wymiany soczewki. - Zabieg dotyczy głównie osób po 40. roku życia. Nasza naturalna soczewka w okolicy 40 roku życia nie funkcjonuje już tak, jak funkcjonowała do tej pory. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki to zabieg, w którym wymieniamy soczewkę, którą mamy w oku. Zastosowanie soczewki PanOptix pokrywa te wszystkie potrzeby, z którymi przychodzimy do lekarza okulisty - mówił specjalista.

Pan Wojciech wyznał, że po zdjęciu opatrunków od razu poczuł różnicę. - To był drugi dzień po zabiegu i ja widziałem już naprawdę wszystko. (...) Czuje się, jakbym znowu miał dwadzieścia kilka lat - mówił.

Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

- Dla doświadczonego operatora to jest zabieg, który trwa od 5 do 7 minut. My te zabiegi wykonujemy już od wielu, wielu lat, jako operację zaćmy. Różnica jest tylko taka, że w przypadku operacji zaćmy wymieniamy zmętniałą soczewkę, a tutaj wymieniamy soczewkę, która jest miękka i przezroczysta. Dlatego, żeby poszerzyć możliwości optyczne naszego oka - tłumaczył w Dzień Dobry TVN lek. med. dr Andrzej Dmitriew.

Warto dodać, że po zabiegu nie jest konieczna żadna rehabilitacja i pacjent może niemal od razu wrócić do swoich codziennych zajęć. - Nie chodzi o to, żeby następnego dnia jakąś katorżniczą pracę wykonywać. Natomiast jeśli chodzi o (...) wykonywanie domowych czynności, wykonywanie podstawowych prac - praca przy komputerze, czytanie. To w większości przypadków jest to możliwe już następnego dnia po zabiegu - mówił specjalista.

U osób, z jakimi wadami można wykonać zabieg? Jak się do niego przygotować? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości