Zdrowie

Sauna fińska – jak działa i jakie korzyści przynosi dla organizmu?

Zdrowie

Aktualizacja:
sauna turecka

Sauna fińska, nazywana inaczej sauną suchą, jest świetnym sposobem na oczyszczenie organizmu oraz idealnym pomysłem nie tylko na relaks dla ciała, ale także i ducha.

Sauna fińska to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących recepty na błogi odpoczynek fizyczny i psychiczny połączony z detoksykacją.

Więcej:

Sauna fińska – co to jest?

Jest ważną częścią fińskiej tradycji, skąd zawdzięcza swoją nazwę. Często zamiennie określa się nią także mianem „sucha sauna” . Jest to pokój, w którym naprzemiennie stosuje się zimno i ciepłolecznictwo, co przynosi spektakularne profity dla zdrowia. Temperatura sauny fińskiej wynosi od 85 do 120℃. Uzyskuje się ją dzięki wykorzystaniu pieca oraz rozgrzanych kamieni. Zabiegi odbywają się w drewnianej kabinie, która wykonana może być ze świerku kanadyjskiego, osiki, jodły kanadyjskiej czy cedru. Co istotne, w saunie fińskiej panuje niska wilgotność powietrza. Wysokość saun fińskich to zazwyczaj ok. 200 cm, a pomieszczenie jest wyposażone w ułożone schodkowo ławy (w zależności od gabarytów kabiny można na nich siedzieć lub leżeć). Jak korzystać z sauny fińskiej? Wejście do sauny powinien poprzedzać prysznic i osuszenie ciała. Można też owinąć się ręcznikiem. Czas przebywania w pomieszczeniu jest zależny od preferencji oraz uwarunkowań zdrowotnych. Zalecane jest ok. 10 minut, ale czas ten można skrócić. Po wyjściu z kabiny ciało należy schłodzić pod prysznicem.

Właściwości sauny fińskiej

Zaletą sauny fińskiej stymulacja układu odpornościowego do działania, stąd szczególnie polecana jest w sezonie jesienno-zimowym, kiedy łatwo o przeziębienia i infekcje. Do tego korzystanie z niej sprawia, że ciało pozbywa się szkodliwych toksyn oraz niekorzystnych produktów przemiany materii. Sauna jest też skuteczną bronią w walce ze stresem i zmęczeniem.

Dla kogo polecana na jest sauna fińska? Wskazania do jej stosowania dotyczą osób zmagających się z takimi problemami, jak astma, reumatyzm, zaburzenia krążenia obwodowego, dolegliwości nerek, stany depresyjne czy otyłość. Kto nie powinien korzystać z sauny fińskiej? Przeciwwskazaniem są stany zapalne, nowotwory, niskie ciśnienie, cukrzyca, niewydolność krążenia, żylaki, popękane naczynka, a także ciąża i menstruacja. Z takiego rozwiązania na pewno nie powinny też korzystać osoby cierpiące na klaustrofobię.

Wiele osób często nie wie, na który wariant się zdecydować – saunę fińską czy parową. W przypadku tej drugiej niewątpliwą zaletą jest to, że temperatura jest w niej o wiele niższa (nawet do 50℃), wilgotność powietrza duża, a do tego często wykorzystuje się olejki eteryczne. Można w niej zatem przebywać zdecydowanie dłużej.

Jeśli chodzi o korzyści sauny fińskiej dla urody , to jest ich od groma. Poddawanie się takim „seansom” to nieinwazyjny sposób na zachowanie pięknej i młodej skóry bez pomocy medycyny estetycznej. Sauna fińska sprawia, że odblokowują się pory skóry i wydalany jest nadmiar sebum, jest to więc świetne rozwiązanie dla osób zmagających się z trądzikiem czy łojotokiem. Jednak to nie wszystko. Sauna fińska (sucha) to także prosty sposób, jak zrzucić zbędne kilogramy. Z jej udziałem szybciej spala się tkanka tłuszczowa, a do tego zredukowany zostaje nadmiar wody w organizmie będący przyczyną obrzęków. Przy częstym korzystaniu z sauny skóra staje się gładka, bardziej dotleniona, jędrna i pozbawiona cellulitu. Do tego jest uwolniona od toksyn i metali ciężkich, a kosmetyki nakładane po wyjściu z sauny fińskiej wykazują lepsze działanie, gdyż szybciej i głębiej wnikają w skórę.

Domowa sauna fińska czy ogrodowa?

Dużą popularnością cieszy się ostatnio sauna fińska domowa . Dostępny na rynku wachlarz kabin pozwala wybrać rodzaj spełniający nawet najbardziej wygórowane potrzeby. Sauna fińska w domu to świetne rozwiązanie pod warunkiem, że ma się warunki do jej budowy, czyli pomieszczenie, które będzie się do tego nadawało i odpowiedni metraż. Można oczywiście kupić gotowy produkt, ale dobrym i dużo tańszym wyjściem jest „postawienie” sauny samodzielnie. Budowa sauny fińskiej to wbrew pozorom nie tak trudna sztuka, jak by się mogło wydawać. W internecie można znaleźć mnóstwo inspiracji, co do jej wyglądu oraz instruktaże, jak ją zmontować i z czego wykonać. Pierwszym krokiem zawsze jest wybór idealnego miejsca. Sauna fińska dobrze sprawdzi się w sąsiedztwie łazienki. Tym sposobem od razu po wyjściu z sauny można wziąć orzeźwiający prysznic. Innym często wykorzystywanym rozwiązaniem jest także montaż w pobliżu sali do ćwiczeń. Na pewno warto rozważyć modele działające na podczerwień. Wiele osób zadaje sobie często pytanie: sauna fińska czy infrared? Różnica między nimi polega na tym, że w przypadku tej drugiej temperatura panująca w kabinie jest niższa, a zamiast pieca wykorzystuje się pojemniki na podczerwień z ceramiki lub kwarcu. W nowoczesnych modelach do pracy takiej sauny potrzebne jest zasilanie ok. 230 V.

Sauna fińska ogrodowa to luksusowe rozwiązanie, które także znajduje coraz więcej amatorów takiej formy relaksu. Dzięki niej we własnym ogródku można się cieszyć przyjemnością połączoną z korzyściami dla ciała i ducha. Taki „gadżet” może być wspaniałym urozmaiceniem wypoczynku i jednocześnie miejscem spotkań.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości