Post owocowo-warzywny - czym jest
Od kilku już lat słychać o poście owocowo-warzywny. Jak sama nazwa wskazuje, polega on na wykluczeniu z dziennego jadłospisu produktów innych niż warzywa i owoce, w tym kaszy czy makaronów – źródeł węglowodanów złożonych. Zgodnie z założeniami postu dzienna wartość spożywanych posiłków jest bardzo niska.
Czy to jest młodzież, czy to są kobiety, czy to są mężczyźni, to jest 800 kcal
- wyjaśniła dietetyczka Anna Radowicka.
Osoby decydujące się na zastosowanie postu podkreślają przede wszystkim jego właściwości detoksykacyjne. Tymczasem, jak przypomniała nasza ekspertka, organizm sam potrafi oczyścić się poprzez różne funkcje fizjologiczne. Mowa o poceniu się czy przemianie materii. Nie ma więc potrzeby stosowania dodatkowych wspomagaczy w postaci takiego postu.
Post owocowo-warzywny szkodzi?
Okazuje się, że post owocowo-warzywny nie tylko nie jest konieczny do tego, by oczyścić organizm, lecz także ma na niego niekorzystny wpływ. Winne są: niska wartość energetyczna potraw i brak urozmaicenia w dziennym jadłospisie. Dokładnie wytłumaczyła to Anna Radowicka.
Wbrew pozorom dieta owocowo-warzywna nas zanieczyszcza, bo co się dzieje w organizmie, jak spożywamy tak niską kaloryczność diety i oczywiście tylko te produkty? Wszystkie toksyny kumulują się w tkance tłuszczowej. Jeżeli wartość energetyczna jest poniżej właśnie 1300 kcal, to dochodzi do uwalniania się tłuszczu zapasowego, a wraz z nich tych toksyn do krwi
- powiedziała dietetyczka.
Oznacza to, że po przejściu na post owocowo-warzywny osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego.
Temat diet i odchudzania był wielokrotnie poruszany w naszym programie. Dzięki naszym ekspertom dowiedzieliśmy się m.in., jakie składniki są w stanie popsuć walkę o utratę wagi. Przypominamy niektóre z materiałów.
Zobacz także:
Polska – kraj wiśni. Jak mądrze z nich korzystać? "Mają działanie silnie antynowotworowe"
Kwarantanna a nawyki żywieniowe dzieci. Czy są powody do obaw?
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
Autor: Wioleta Pyśkiewicz