telefon

  telefon

  W Polsce w okresie wiosenno-letnim dochodzi do gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Jak zachować się podczas burzy, kiedy jesteśmy na otwartej przestrzeni i nie mamy możliwości schronić się przed nią w budynku? Czy w czasie wyładowań atmosferycznych należy wyłączać z sieci sprzęt elektroniczny? A telefon komórkowy? Zamykać okna? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Grzegorza Zawiślaka ze Stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz.

  Paulina Holtz: "Cały czas mi się wydaje, że jak ja czegoś nie zrobię, to już nikt tego nie zrobi, nigdy..., a na pewno nie tak świetnie jak ja". Katarzyna Pawlikowska: "Kiedy dziesięć matek spytano o to, co robią w wolnym czasie, to... osiem nie zrozumiało pytania, a dwie zasnęły podczas jego zadawania". Jak wygląda podział obowiązków w polskich domach i z czego to wynika? O tym, czy matka potrafi znaleźć czas dla siebie, nie czując potem wyrzutów sumienia i jak to się zmienia w ostatnich latach, rozmawialiśmy o tym z Pauliną Holtz i Katarzyną Pawlikowską.

  Elektronika coraz bardziej dominuje w naszym życiu. Czy potrafimy bez niej żyć? Poznajcie rodzinę Latosów, która postanowiła zrobić sobie wakacje od patrzenia we wszelkiego rodzaju ekrany. Zaczęło się delikatnie: od jednego dnia w tygodniu. Jak sytuacja wygląda teraz? Czy nieużywanie telefonów zacieśniło ich relacje? Komu było najtrudniej zrezygnować z telefonu?

  Rozmowy telefoniczne, portale społecznościowe, randkowe, a nawet przelewy. Filip Chajzer wyruszył na ulice by sprawdzić do czego używamy telefonów i laptopów w przestrzeni publicznej... i czego można się dowiedzieć nadstawiając ucha lub "zapuszczając żurawia". W studiu, o zagrożeniach jakie może nieść za sobą ujawnianie swoich prywatnych danych w sieci i zbyt swobodne korzystanie z telefonu lub laptopa np. w środkach komunikacji miejskiej, opowiedział nam Piotr Konieczny ekspert ds. bezpieczeństwa sieci. Jak, w prosty sposób, zabezpieczyć się przed tzw. "shoulder surfingiem" czyli zerkaniem przez ramię w nasz ekran?

  Czego można się o nas dowiedzieć przeszukując nasz telefon, lub historię naszej internetowej przeglądarki? Czy zaglądanie do telefonu partnera jest akceptowalne? O tym, czy trudno jest wykraść nasze dane z telefonu komórkowego lub laptopa, jak się przed tym zabezpieczyć i czy kontrolowanie telefonu partnera jest kulturalne, rozmawialiśmy z Piotrem Koniecznym z portalu niebezpiecznik.pl oraz Tatianą Mindewicz-Puacz.

  W pewnym przedszkolu w Houston wywieszono kartkę z następującą odezwą do rodziców: „Odbierasz swoje dziecko! WYŁĄCZ TELEFON! Twoje dziecko cieszy się, że cię widzi! A czy ty cieszysz się, że widzisz swoje dziecko? Widzieliśmy dzieci próbujące wręczać rodzicom swoje ukończone prace plastyczne i rodziców wiszących na telefonach. Słyszeliśmy dziecko mówiące >>Mamusiu, mamusiu, mamusiu...<< i rodzica, który więcej uwagi poświęca swojemu smartfonowi niż własnemu dziecku. To wstrząsające. Wyłącz telefon!”. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: prezenterkę telewizyjną Magdalenę Modrą, psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską i dziennikarza Fatów TVN Krzysztofa Skórzyńskiego, by zapytać, co czuje dziecko, które musi walczyć o uwagę swojego rodzica.

  Zgodnie z ustawą wszystkie karty SIM działające w systemie prepaid, czyli "na kartę", muszą do dziś zostać zarejestrowane u operatorów sieci. Co to oznacza w praktyce? Czy na ten pomysł wpadł tylko nasz rząd? A może jest to europejski standard? Jak wygląda procedura rejestracji i do kogo należy się zgłosić? O prawnych aspektach posiadania telefonu "na kartę" opowiedziała w Dzień Dobry TVN prawnik Eliza Kuna.

  Od 1 stycznia Francuzi mają oficjalne prawo do ignorowania służbowego telefonu i e-maili po godzinach pracy! O potrzebie odpoczynku i efektywności pracy opowiedział nam Miłosz Brzeziński: "Kontakt permanentny, że ja niby odpoczywam, ale niby pracuję, bo jak odbieram maile, to w zasadzie jedną nóżką jestem tu, jedną tu, powoduje, że jakość mojej pracy jest do niczego. Jestem bardzo "zastępowalny".

  Wielu ludzi nie potrafi rozstać się ze swoimi komórkami. Są w nie wpatrzeni, kiedy idą po ulicy, jadą w autobusie, a nawet, gdy siedzą przy jednym stole z przyjaciółmi. Czy uzależnieni od telefonu są również goście Dzień Dobry TVN - aktorzy: Julia Kamińska, Filip Bobek i Leszek Stanek? Sprawdziliśmy to :)

  Wielu z nas jest w nieustającym w kontakcie ze swoją mamą. Dzwonimy do nich, aby zapytać o przepis na szarlotkę, poskarżyć się na szefa czy nawet przedyskutować pogodę na weekend. A jak często dzwonią do swoich mam i po co goście Dzień Dobry TVN: aktorka Katarzyna Figura, muzyk Sławek Uniatowski i szef kuchni Darek Kuźniak?

  W czasach miłościwie panujących nam telefonów komórkowych w wielu miejscach próżno szukać poczciwych budek telefonicznych. Jednak jest człowiek, który nie chciał dać za wygraną i postanowił poszukać zguby. Kto nim jest? Oczywiście dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Czy odnalazł choć jedną budkę? Potrzebował pomocy?

  Niestety, jak grzyby po deszczu powstają strony z super promocjami, które zachęcają nas do zakupu jakieś rzeczy, czy usługi pod warunkiem wysłania sms-a premium. Kiedy dostajemy rachunek telefoniczny, okazuje się, że ów sms nabił je o dodatkowe, często spore kwoty. Jak zabezpieczyć się przed tego typu usługami? Czy podwyższone rachunki można reklamować? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN Pawła Kucharczyk z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dowiedzieliśmy się również, jakie kwoty kryją się w numerach telefonów podanych przy sms-ach premium.

  Karolina Demiańczuk stworzyła aplikację, która może rewolucjonizować sposób umawiania się na spotkania. Jej start-up został wyceniony na ponad 3 mln dolarów. Zobaczcie, jak wpadła na pomysł aplikacji i kto jej pomaga w realizacji projektu.

  W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o przyszłości. Naszym gościem był dziennikarz naukowy, Piotr Stanisławski. Jakie rewolucyjne zmiany czekają nas w ciągu najbliższych lat w technologii? Czy pojawią się elastyczne ekrany w telefonach komórkowych? Jaka największa "rewolucja technologiczna" nas czeka? A Wy, o jakim wynalazku marzycie?

  Dla ludzi, którzy nie lubią rozmawiać z telemarketerami Roger Anderson jest bohaterem. Dlaczego? Ponieważ skonstruował robota, który w wybranym momencie przejmuje rozmowę z telemarketerem i prowadzi ją do końca. Reporterowi Dzień Dobry TVN Michałowi Malinowskiemu wynalazca powiedział o powodach stworzenia robota i sposobie jego działania.

  Okazuje się, że kupowanie telefonów z drugiej ręki jest coraz bardziej popularne. Szacuje się, że w 2016 r. zostanie sprzedanych w sumie 1,6 mld smartfonów, a ok. 7 proc. z tej liczby będą stanowić urządzenia używane. O to, czy kupowanie telefonów z second handów to dobry pomysł zapytaliśmy w w Dzień Dobry TVN dziennikarza Kubę Klawitera. Zobaczcie, co warto kupić nowe, a co używane.

  Plątaniny kabli, łączących domowe urządzenia, powoli odchodzą do lamusa. Czy, już wkrótce, uda nam się zupełnie wyzwolić? Zobaczcie, jak wyglądają najnowsze metody przesyłania informacji i energii między urządzeniami.

  Podobno pierwsze 10 minut po przebudzeniu decyduje o tym, jaki będzie nasz dzień. Podobnego zdania jest gość Dzień Dobry TVN trener biznesu Miłosz Brzeziński. Powiedział nam, co powinniśmy robić w pierwszych minutach dnia, aby dobrze go zacząć. Odpowiedział również na pytanie, czy sięganie po telefon z samego rana jest dobrym pomysłem.

  Dzieciaki wychowane na współczesnej elektronice nie znają innych telefonów niż komórkowe. Aby uniknąć sytuacji, w której nasze pociechy nie wiedzą, jak skorzystać z telefonu stacjonarnego ciocia Wellman i wujek Prokop zrobili krótką prezentację. Zobaczcie, jak korzystać z telefonu z tarczą :)

  Korki to zmora kierowców. Człowiek siedzi w samochodzie i się nudzi. Jednak wielu kierowców ma sposób na korkowo-samochodową nudę. Jedni przekopują nos w poszukiwaniu posiłku, inni - niegustujący w przystawkach z nozdrzy - dłubią w telefonie lub kończą poranną toaletę. Co jeszcze dzieje się w korkach? Sprawdzał to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Ostatnio często można zobaczyć taki oto obrazek: przy kawiarnianym stoliku siedzi para. Zamiast patrzeć sobie głęboko w oczy i rozmawiać, wpatrują się w swój telefon komórkowy. Jak smartfony zmieniają relacje między ludźmi? Czy goście Dzień Dobry TVN trenerka fitness Ewa Chodakowska i antropolog kultury Robert Zydel też mają potrzebę zaglądania do telefonu podczas spotkań ze znajomymi?

  Okazuje się, że przejęcie kontroli nad urządzeniami mobilnymi nie jest wcale takie trudne. Ba! Możliwe jest również opanowanie za pomocą internetu cudzego samochodu naszpikowanego elektroniką. Jak bronić się przed takimi atakami?

  Nastały takie czasy, że nie rozstajemy się z telefonem komórkowym. Zawsze i na zawsze razem... Fonofobia, to chyba jedyne uzależnienie, do którego tak chętnie przyznaje się wielu z nas. Nie widzimy w tym powodu do wstydu. Po czym poznać uzależnienie od telefonu? Czy wyobrażamy sobie życie bez telefonu? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Niestety, trafił na bardzo trudne przypadki...

  Dziennikarz Jacek Pałasiński, będąc w Brukseli, stracił telefon komórkowy. Okazało się, że gadżet nie zawieruszył się "sam", a został ukradziony. Dzięki aplikacji zainstalowanej w telefonie polski dziennikarz szybko poznał nowego "właściciela" komórki, ba... stał się niejako członkiem jego rodziny. Jak Jacek Pałasiński doszedł do prawdy? Czy belgijska policja złapała złodzieja? Jak złodziej zareagował na smsy Jacka Pałasińskiego?

  Czy młodzi polscy wynalazcy podbiją amerykański rynek? Gdzie i za ile można kupić ich wynalazek i czym dokładnie jest Clime? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Bartłomieja Zimnego i Andrzeja Pawlikowskiego - wynalazców czujnika ułatwiającego życie!

  Często można natknąć się na osoby, które - nie zważając na otaczających ich ludzi - głośno opowiadają przez telefon o najbardziej intymnych szczegółach swojego życia. Czy gościom Dzień Dobry TVN: aktorce Magdalenie Zawadzkiej psychologowi biznesu Miłoszowi Brzezińskiemu przeszkadzają takie głośne rozmowy przez telefon? Czy w tym wypadku obowiązują jakieś zasady dobrego wychowania? Powinniśmy zwracać uwagę osobom rozmawiającym głośno przez telefon?

  20 lat temu, żeby pokazać swój status majątkowy trzeba było mieć skórę, furę i komórę. I oczywiście głośno przez nią rozmawiać, aby wszyscy słyszeli. Dziś telefon komórkowy to norma. Jednak nawyki Polaków się nie zmieniły. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdzał poziom hałasu telekomunikacyjnego. :-)

  Do show-biznesu wkradł się szatan. Ma postać utalentowanej filigranowej blondynki. Basia Kurdej-Szatan prosto z reklamy wdarła się na salony. I wcale nie sieci telefonii komórkowej. O swojej żonie, w studiu Dzień Dobry TVN, opowiedział Rafał Szatan. Czy spodziewali się odnieść tak spektakularny sukces dzięki udziale Basi w reklamie?

  "Wpisz mi swój numer " to oryginalny i karkołomny sposób na podryw. Wypróbował go Filip Chajzer. Ile razy dostał w twarz? A może ani razu?