Jak uratować małżeństwo i związek? Jak radzić sobie z kryzysem?

jak uratować związek
NoSystem images/Getty Images
Na początku patrzysz na ukochaną osobę przez różowe okulary i myślisz, że razem uda wam się przetrwać wszystko. Później pojawia się jednak wiele problemów, które mogą doprowadzić do pretensji, żalu, chłodu emocjonalnego, a nawet zdrady. Jeśli kłócisz się o wszystko ze swoim partnerem i wiele rzeczy was w sobie drażni, to znak, że prawdopodobnie nadszedł kryzys w waszej relacji, Jak uratować związek, który był kiedyś źródłem radości?

Content: Kryzys to słowo, które powstało już w starożytności i pochodzi od greckiego terminu krisis . Oznacza on pewien przełomowy punkt, ale także wybór, próbę podjęcia decyzji, zmaganie się. W praktyce kryzys często doprowadza do depresji, problemów ze snem czy nerwicy. Jeśli coraz rzadziej masz ochotę widywać się ze swoim mężem, nie oznacza to jednak definitywnego końca. Sprawdź, jak uratować małżeństwo i wypaloną relację z partnerem.

Jak uratować związek? Na początku zacznij od siebie

Najlepiej rozwiązywać wszystkie problemy na bieżąco i regularnie rozmawiać z drugą połówką. Problem polega na tym, że w kryzysie partnerzy często nie potrafią już ze sobą dyskutować. Co może im pomóc ułatwić wzajemną komunikację ? Przede wszystkim nie obwiniaj partnera za to, jak sam się czujesz. Jeśli zdarzy się natomiast, że któregoś dnia to twój mąż wróci wściekły z pracy i zacznie wyładowywać na tobie swoje negatywne emocje, nie reaguj impulsywnie, tylko weź głęboki oddech i ochłoń. Po jakimś czasie spokojnie z nim porozmawiaj i wykaż się empatią.

U wielu par, które przechodzą trudności, można zauważyć, że posługują się one charakterystycznym językiem. Na czym on polega? Często przynajmniej jeden z partnerów używa zwrotu „nasze małżeństwo przechodzi kryzys”. Na pozór wydaje się to oczywiste, jest to jednak – w gruncie rzeczy – tzw. język nieodpowiedzialności . Należy zwrócić bowiem uwagę na to, że mówiąc w ten sposób, przenosi się odpowiedzialność za kryzys na małżeństwo, sytuację lub inny, wyimaginowany podmiot. Problem w tym, że jeżeli ani ty, ani twój partner nie czujecie się odpowiedzialni za kryzys, prawdopodobnie go nie uratujecie.

Zamiast zastanawiać się więc: „jak uratować związek w kryzysie?” , zacznij na początku od ratowania samego siebie. Co to oznacza? Zwróć uwagę na postrzeganie własnej osoby, świata, swojej żony. Może problem tkwi w twoim żalu, pogardzie, może po prostu nie do końca jesteś świadomy, co to znaczy kochać. Nie oznacza to, rzecz jasna, że druga osoba nie jest odpowiedzialna za kryzys w związku, jednak możesz zmienić coś jedynie w sobie. Dzięki temu dobrze rozpoznasz także swoje potrzeby.

Wiele osób zadaje sobie pytanie: „ jak uratować małżeństwo, gdy druga strona nie chce?”. Czy istnieje na nie dobra odpowiedź? Przeczytaj powyższy akapit i sam się zastanów. Istnieje wiele sposobów, które możesz wypróbować, aby się porozumieć z partnerem, jednak druga osoba musi chcieć tego samego.

Jak uratować związek po rozstaniu? Czy warto się rozstać na jakiś czas?

Czy rozstanie może uratować związek? Jak się okazuje – jak najbardziej. Czasem dobrze jest od siebie czas odpocząć, zrobić sobie „małą przerwę”. Dzięki temu małżonkowie mogą zrozumieć, jak ważna jest prywatność oraz przestrzeń zarezerwowana tylko dla siebie. Co więcej, podczas rozstania wiele osób spogląda na swój związek z dystansu. Kiedy emocje opadają, dużo łatwiej jest przeanalizować własne myśli i odczucia, odróżnić ważne sprawy od tych mniej istotnych.

Warto pamiętać, że tymczasowa separacja może uratować małżeństwo przed rozwodem: zrobienie kilku kroków w tył może sprawić, że po jakimś czasie małżonkowie ruszą naprzód. W tym celu musicie jednak przeprowadzić poważną rozmowę i zadać zarówno sobie, jak i partnerowi kilka pytań o to:

 • czy coś się od tego czasu zmieniło, a jeśli tak, to co;
  • za czym tęsknicie szczególnie;
   • co was męczyło;
    • co dawało wam radość.

     Odpowiedzi na te pytania mogą być początkiem budowania relacji na nowo.

     Jak uratować związek przed rozpadem? Wskazówki dla par

     Jeśli widzisz, że w twoim związku już teraz coś się wypala, nie ignoruj tego! Istnieje kilka prostych sposobów, które pomogą tobie i twojemu partnerowi odnowić relację. Zdaniem Johna Gottmana, profesora Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle, istnieje kilka działań, które rozwijają i wzmacniają miłość. Zanim więc będziesz zastanawiać się, co zrobić, żeby uratować związek , pielęgnuj swoją relację poprzez:

     • czułość – nie chodzi tu tylko o miłość fizyczną, ale także o przytulanie się i zwyczajną troskę o drugą osobę;
      • wspólne działania – każdego dnia pary powinny wykonywać przynajmniej jedną czynność wspólnie: nieistotne, czy będzie to obieranie ziemniaków, czy wyjście na kort tenisowy – ważne, aby robić to razem;
       • rozmowę – zdaniem amerykańskiego naukowca pary powinny pod koniec dnia prowadzić 20-minutową, rozładowującą stres rozmowę – ważne jest tutaj również wzajemne wsparcie i empatia;
        • uznanie i podziw – minimum raz w ciągu dnia powiedz coś miłego partnerowi – do zalet drugiej osoby łatwo się przyzwyczaić, a przypominając sobie o jej atutach, uświadamiasz sobie jej wyjątkowość;
         • jedną randkę w tygodniu – jeden wieczór w tygodniu poświęćcie tylko sobie, idźcie do kina lub na kolację – to bardzo pomaga pielęgnować miłość.

          Jeśli jesteś już na etapie, kiedy zastanawiasz się, jak uratować wypalony związek, również możesz skorzystać z powyższych wskazówek.

          Zobacz wideo: Sprawdzanie związku – czy ma to sens? Piotr Mosak, Magda Steczkowska i Piotr Królik dyskutują

          Dzień Dobry TVN

          Zobacz więcej:

          Mentorka "Projektu Lady" o pomocy: "Mogłabym podjąć próbę uratowania tych INNYCH, ale szkoda mocy"

          Tomasz Torres i Paulina Łaba-Torres są duetem niezniszczalnym: "Osobno jesteśmy silnymi jednostkami, ale razem zyskujemy największą siłę"

          "Zawsze odważnie marzyłam". Natalia Szroeder o rywalizacji z Quebonafide i nowych projektach

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości