Friends with benefits - co to znaczy? Tłumaczenie z języka angielskiego w bardzo subtelny sposób określa tę relację - “przyjaciele z korzyściami”. Skąd wzięło się to zjawisko? W dużych miastach wielu młodych ludzi rezygnuje z zakładania rodzin - woli całkowicie poświęcić się swoim pasjom, rozwojowi i wspinaniu się po szczeblach kariery. Romantyczny związek traktują jako przeszkodę w osiąganiu swoich celów, dlatego go nie szukają. Co z potrzebami seksualnymi? Według badań przeprowadzonych w USA 60% amerykańskich studentów ma za sobą taką relację. Często decydują się na nią również ludzie w średnim wieku, najczęściej niemający rodzin.
Friends with benefits - nie dla każdego.
Zjawisko seks-przyjaźni nie jest dla każdego. Aby wejść w taki związek, potrzebna jest umiejętność oddzielenia seksu od uczucia. Wiele osób nie potrafi uprawiać miłości fizycznej bez tej prawdziwej. Seks bez zobowiązań w wielu przypadkach sprawia, że jedna ze stron zaczyna się angażować uczuciowo. Niestety uczucia te często pozostają nieodwzajemnione,co skutkuje zakończeniem przyjaźni. Bywa również, że układ friends with benefits kończy się zakochaniem obu stron, które postanawiają stworzyć związek. Jest to szczęśliwy finał takiego układu, niestety jednak nie zawsze dochodzi do happy endu. Jakie zagrożenia niesie ze sobą przyjaciel do łóżka? Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie podstawowe sprawy - czy on/ona nie ma żadnej choroby wenerycznej? A co z ciążą?
Zanim wejdziemy w taki związek, warto zadać sobie te pytania. Nie będzie nic niewłaściwego, jeśli przed rozpoczęciem współżycia poprosimy naszego seks-przyjaciela, aby się przebadał. Warto również przemyśleć, czy jesteśmy gotowi na ryzyko, jakim jest ciąża? Żadna metoda antykoncepcji nie jest na 100% skuteczna, dlatego wraz ze swoim przyjacielem musicie brać pod uwagę, że w waszym życiu może pojawić się dziecko. Czy na pewno tego chcecie?
Friends with benefits - zasady.
Wraz z osobą, z którą chcesz wejść w taki związek, musicie jasno ustalić granice swojej relacji. Z założenia friends with benefits nie są parą, a jedynie przyjaciółmi. Pamiętajcie więc, że nie możecie wymagać od siebie tego, czego wymaga się od partnera w związku. Zapomnijcie o wspólnych wakacjach, trzymaniu się za ręce czy pieszczotliwych słówkach. Nie można również oczekiwać wierności lub tego, że razem zamieszkacie. Pamiętajcie, że wasze światy są zupełnie oddzielne - łączy was tylko seks i ewentualnie wspólne zainteresowania.
Korzyści z seks-przyjaźni.
Istnieje wiele korzyści, dla których osoby w młodym wieku zostają friends with benefits:
- Bezpieczeństwo - kiedy idziemy do łóżka z osobą, którą dobrze znamy, możemy czuć się bezpiecznie. Wiemy, czego się po niej spodziewać i co mniej więcej lubi. Poczucie bezpieczeństwa sprawia, że możemy się wyluzować, a dzięki temu czerpać większą radość z seksu.
- Kac moralny nie istnieje - po wspólnej, szalonej nocy pełnej doznań, nie musimy się martwić, że wylądowaliśmy w łóżku z kimś obcym.
- Totalny luz - nie musimy się martwić gorszym wyglądem,kompleksy odstawiamy w kąt. Nie spinamy się specjalnie tym, że nie ogoliłyśmy nóg lub mamy wory pod oczami.
- Nie musimy być wierni - nie ma przeszkód, aby iść do łóżka z kimś innym.
Jak to się kończy?
Większość seks-przyjaciół kończy ten typ relacji po około 6 miesiącach. Regularny seks bez miłości staje się dla nich nudny, poznają kogoś, w kim się zakochują lub zwyczajnie nie są do siebie dopasowani pod kątem seksualnym. Naukowcy odnotowali, że połowa par, pomimo że nie uprawia już seksu, nadal się ze sobą przyjaźni. Sytuacje, że friends with benefits rozpadło się z powodu zakochania jednej ze stron, zdarzają się dość często i zazwyczaj są zakończeniem przyjaźni. Ok. 10% związków tego rodzaju zamienia się w romantyczną relację, a niejednokrotnie kończy ślubem i gromadką dzieci.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN