Styl życia

Warto mieć pasje. "Klocki mogą być świetnym motywem do ćwiczenia uważności"

Styl życia

Aktualizacja:

Kto powiedział, że układanie klocków jest zarezerwowane dla dzieci? Adam Kornacki, kierowca wyścigowy i dziennikarz motoryzacyjny udowadnia, że to może być pasja dla ludzi w każdym wieku, która pozwoli się odstresować i zdobyć nowe umiejętności.

Pasja do klocków

O jego pasji do motoryzacji wie każdy. Adam Kornacki to polski kierowca wyścigowy i dziennikarz motoryzacyjny. Jednak samochody to nie jest jego jedyne zainteresowanie. Mało kto wie, że także na widok klocków, serce bije mu szybciej.

Klocki były pierwsze, klocki były od maleńkości, motoryzacja przyszła tak naprawdę dopiero w liceum. Ja miałem zamek rycerski, mój brat miał statek kosmiczny. Budowaliśmy zamek i statek, po czym to wszystko razem miksowaliśmy i bawiliśmy się tym w nieskończoność. Zaczynałem od zamku, a samochody przyszły później

- tłumaczy.

Z czasem powinien z tego wyrosnąć? Nic bardziej mylnego. Układanie klocków może być pasją ludzi w każdym wieku. Co więcej, to świetny sposób na rodzinne spędzanie wolnego czasu.

Okazuje się, że teraz jest możliwość też, żeby dorosły człowiek, w pełni dojrzały, jak na przykład ja, oderwał się od rzeczywistości, oderwał się od telefonu, zaszył się gdzieś w ciszy i spokoju i skonstruował sobie jakiś zestaw, który załóżmy jest spójny z jego pasją. Czy to jest motoryzacja, technika, czy to będzie sztuka, czy to będzie muzyka. To już jest coś fantastycznego

- dodaje Adam Kornacki.

Psycholożka, Magdalena Chorzewska tłumaczy, że każdy dorosły człowiek potrzebuje pasji, zajęcia, które pozwoli się odstresować.

Klocki mogą być świetnym motywem do ćwiczenia uważności, do ćwiczenia funkcji poznawczych, czyli dzięki budowaniu z klocków możemy w takim naszym całym zabieganym życiu i świecie wrócić do bardzo prostej czynności, która może przysłużyć się do pracy nad koncentracją uwagi

- mówi.

Niezwykły świat klocków Lego

Projektanci Lego potrzebują niekiedy nawet 12 miesięcy, żeby stworzyć klocki, których układanie sprawi nie tylko ogromną frajdę, ale będzie świetnym treningiem cierpliwości i uważności.

Zwykle zaczynamy projektowanie od kół i to one wyznaczają nam bazę, którą później nadbudowujemy, nadając różne funkcje i kształt. Tak jak w prawdziwym świecie. Dzięki temu można nauczyć się trochę mechaniki i trochę inżynierii. To także wyzwanie, żeby złożyć wszystko razem. To długi proces, na którego końcu pojawia się duma, że się udało

- mówi Aurelien Julien Rouffiange, projektant Lego.

Samochody z klocków przypominają miniaturowe wersje tych oryginalnych. Adam Kornacki jest zachwycony dokładnością i precyzją, z jaką są stworzone.

Moją największą uwagę przykuwa zbieżność z oryginałem jednak. Żeby ten samochód na pierwszy rzut oka rzeczywiście przypominał (…) Jak zobaczymy, jak te koła się tam zazębiają na poszczególnych przełożeniach, to dopiero zaczynamy wiedzieć, jak to działa w realu. Patrzy się na niego, najlepiej z odległości i można powiedzieć: "Wow. Jak to jest zrobione fenomenalnie"

- tłumaczy dziennikarz.

Zobacz też:

Jest dorosły i lubi układać klocki nawet w pracy: "Powodują, że jestem w stanie coś kreatywnie wymyślać"

Zbuduj z dzieckiem pierwszy dom. Idealna zabawa dla malucha i rodzica

Jak zrobić ekologiczne zabawki z odpadów?\

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Reporter: Michał Malinowski

Pozostałe wiadomości