Walka o utracone dzieła sztuki

Podczas sobotniej Nocy Muzeów w Warszawie premierę miał film „Pamięć jest kluczem” nawiązujący do utraconych w czasie II Wojny Światowej dzieł polskiej kultury. Niestety większość z nich do Polski już nigdy nie wróciła. Projekt „Muzeum utracone” przywraca pamięć o utraconym dziedzictwie narodowym.

Utracone dziedzictwo narodowe

Szacuje się, że aż 75 proc. dzieł polskiej kultury, które mogłyby się znaleźć w zbiorach dzisiejszych muzeów, to są zbiory utracone w czasie II Wojny Światowej. Z samych Łazienek Królewskich zniknęło aż 160 prac!

We wrześniu 1939 roku kiedy wiadomo było jaka katastrofa zawisła nad Polską, tak dzieła z Łazienek Królewskich oraz dzieła z innych muzeów warszawskich były ewakuowane do piwnic Muzeum Narodowego w Warszawie. Niestety jak Niemcy wkroczyli do Warszawy ten magazyn był miejscem docelowego rabunku i stamtąd dzieła sztuki były wywożone w głąb Rzeszy.

-Izabela Zychowicz, wicedyrektor Łazienek Królewskich.

>>>Zobacz też: Sztuka z przymrużeniem oka. Muzeum Narodowe w mediach społecznościowych. One robią to dobrze!

Większość dzieł nigdy do Polski nie wróci...

Anna Zimecka jest koordynatorką projektu „Muzeum utracone”. Jak zaznaczyła, większość dzieł rozkradzionych w czasie II Wojny Światowej nie wróciła już do Polski.

Prawdopodobnie one już nie istnieją. I my popularyzujemy wizerunek tych dzieł, żeby każdy z nas mógł je zapamiętać, żeby wróciły one z powrotem do obiegu kultury. Trudno jest też odzyskać dzieła oryginalne, ponieważ często znajdują się one w zbiorach prywatnych.

Praca Pani Anny polega na śledzeniu aukcji sztuki. Kilka lat temu, dokładnie w 2011 roku Pani Annie udało się odzyskać obraz „Żydówki z pomarańczami”, który zaginął w 1944 roku.

Jestem bardzo dumna, że ona wróciła do Polski. Zwłaszcza, że te dzieła często są powycinane, przemalowane.

Zobacz też:

Murale. Miejska sztuka na wysokim poziomie.

Sztuka warta miliony.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości