Styl życia

Unikatowe ramy rodzeństwa z Kaniowa. "Warto zadbać o dziedzictwo i warsztat, bo rzemiosło umiera"

Styl życia

Pan Karol Kóska rzeźbiarstwem zajmuje się od 30 lat. Choć nie ma wykształcenia artystycznego, tworzy rzeczy zachwycające. Jego ramy opowiadają życiowe historie wielkich ludzi. W pracowni pomaga mu także siostra, która, by dorobić do bardzo niskiej emerytury, szlifuje i lakieruje ramy.

Rodzeństwo z Kaniowa

Pan Karol Kóska wraz ze swoją siostrą Marią od najmłodszych lat przyglądali się pracy ojca, który w zakładzie stolarskim tworzył własne dzieła. Odziedziczony sprzęt mieszkaniec Kaniowa postanowił wykorzystać do autorskich robótek, które bardzo szybko stały się jego pasją.

Zaczęło się od Leonarda, potem zarobiłem Sienkiewicza, Mickiewicza, Szymborską i Olgę Tokarczuk

– powiedział.

Pan Karol zaangażował do tworzenia ozdobnych ram swoją siostrę, by pomóc jej finansowo. Jak przyznał, jej emerytura wynosi obecne 230 zł. - To trzeba dziesiątki godzin poświęcić, żeby takie rzeczy robić.- powiedziała Maria Kóska, siostra Karola Kóski.

Sztuka godna podziwu

Sztuka rodzeństwo została doceniona przez kustosza muzeum w Czechowicach- Dziedzicach. - To są rzeczy, które on wymyśla i tworzy, bardzo często siedząc godzinami w książkach i albumach. Fantastyczne, bo robi to człowiek, który nie ma zawodowego przygotowania, jeżeli chodzi o studia artystyczne – powiedział Jacek Cwetler.

Jak przyznał specjalista, ramy tworzone przez pana Karola żyją swoim życiem.

- My możemy wyciągnąć z ramy zdjęcia Sienkiewicza, czy Szymborskiej, ale symbolika i tak nam powie, o kogo chodzi. To jest też jeden z powodów, dla którego warto zadbać o jego dziedzictwo i warsztat, bo rzemiosło umiera - dodał Jacek Cwetler.

Artysta ma tylko jedno marzenie. - Mnie się tylko marzy to muzeum, żeby zachować te narzędzia stare, co nasi dziadkowie robili. Ja tu chce zrobić muzeum wiejskiego rzemieślnika - wyjaśnił pan Karol.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Sztukateria ożywi wnętrze Twojego mieszkania. "Można je malować pod kolor ściany albo w kontraście do niej"

String Art, czyli niezwykłe obrazy wykonane z nici. Na czym polega nowa sztuka?

Przedszkolaki odtworzyły dzieła największych malarzy. "Próbujemy oswoić je ze sztuką"

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Pozostałe wiadomości