Materiał promocyjny

Technologia przyszłości na wyciągnięcie ręki. Odwiedziliśmy Śląski Festiwal Nauki w Katowicach

Technologia przyszłości na wyciągnięcie ręki. Odwiedziliśmy Śląski Festiwal Nauki w Katowicach
Wszystkie tęgie głowy dzisiaj w Katowicach
Źródło: Dzień Dobry TVN

W 2024 roku Katowice zdobyły tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Stało się to dzięki m.in. organizacji Śląskiego Festiwalu Nauki, podczas którego można odkrywać nowe, fascynujące obszary wiedzy. W tym roku odbywa się 8. edycja tego wydarzenia. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających?

Śląski Festiwal Nauki - miejsce spotkań, nauki i pasji

W 2024 roku Katowice zostały uznane za Europejskie Miasto Nauki. Tytuł przyznawany jest przez Komisję Europejską, a jego uzyskanie to efekt współpracy stolicy Górnego Śląska oraz siedmiu publicznych uczelni Konsorcjum Akademickiego - Katowice Miasto Nauki. Jednym z powodów otrzymania wyróżnienia jest m.in. organizacja Śląskiego Festiwalu Nauki - jednego z największych europejskich wydarzeń popularnonaukowych.

- Komisja Europejska, podejmując taką decyzję, kierowała się m.in. tym, jak dobrze popularyzujemy naukę w mieście i w regionie. Mam nadzieję, że to będzie dobry impuls, żeby jeszcze bardziej rozwijać takie inicjatywy, jak Europejskie Miasto Nauki, czy festiwal właśnie - powiedział prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Nauka w samym sercu Katowic

Podczas Śląskiego Festiwalu Nauki można zobaczyć wiele ciekawych prezentacji, wystaw i pokazów. W jednej z sekcji, poświęconej sztucznej inteligencji, odwiedzający mogą na przykład zobaczyć robota zaprogramowanego na światło czy system, który poprzez kamerę odczytuje przedmioty. To tylko niewielki wgląd w to, jakie atrakcje czekają na odwiedzających to wydarzenie.

Jak wskazała Żaneta Rosińska z Dzień Dobry TVN, festiwal cieszy się ogromną popularnością.

- To jest nasza największa radość, że przyszła odpowiedź ze strony społeczeństwa. Ponad 70 tys. uczestników ubiegłorocznej edycji daje nam potężny impuls do tego, żeby robić jeszcze ciekawiej, żeby zapraszać jeszcze bardziej interesujących gości. A przede wszystkim, żeby pokazywać, jak nauka może poprawić nasze życie - podsumował rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości