Technologia

Dostałeś ostrzeżenie przed niebezpieczną aplikacją? Lepiej ją odinstaluj

Technologia

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
dobreprogramy.pl/komputerswiat.pl/9to5google.com
Kobieta trzymająca telefon

Sklep Play poprzez funkcję Play Protect wysyła powiadomienia z informacjami i prośbą o usunięcie z telefonu aplikacji Vanced Manager. Google uznał ją za niebezpieczną, stąd u użytkowników, którzy ją zainstalowali, pojawiło się powiadomienie o zagrożeniu. Co to za aplikacja i dlaczego jest niebezpieczna?

Niebezpieczne aplikacje na smartfony - Vanced Manager

Osoby, które zainstalowały aplikację Vanced Manager, mogą dostać powiadomienie od Sklepu Play z ostrzeżeniem. Poinformował o tym portal 9to5Google. Jest to program, który umożliwia instalację innej aplikacji - YouTube Vanced, która została usunięta z Google Play. Była to alternatywna wersja YouTube'a - umożliwiała ominięcie reklam w filmach. Takie działanie było wbrew polityce zarobkowej Google, dlatego musiała zostać usunięta. Ponadto takie działanie uniemożliwia twórcom - vlogerom i innym osobom publikującym na platformie - zarabianie z wyświetlonych reklam.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Aplikacja Youtube Vanex została wycofana na początku marca. Jej twórcy poinformowali, że będzie ona działała tak długo, aż zmiany w głównej platformie YouTube nie spowodują, że przestanie ona działać. Taki efekt miałyby dać zmiany interfejsu platformy. Twórcy przewidują, że będzie działać jeszcze 2 lata.

Sklep Play ostrzega przed szkodliwymi aplikacjami

Jak podaje portal dobreprogramy.pl, problemy aplikacji Vanced Manager mogą nie być związane bezpośrednio z Youtube Vanced. Aplikacja okazała się wykorzystywać uprawnienia tzw. root do instalowania aplikacji na smartfonach. Jest to działanie wbrew zasadom, które obowiązują deweloperów aplikacji na system Android.

Rootowanie to proces silnie ingerujący w fabryczne zabezpieczenia telefonu oraz pliki systemowe. Dzięki aplikacjom rootującym możliwe jest modyfikowanie systemu bez większych ograniczeń - np. instalowanie programów spoza sklepu Play. Stąd też Vance Manager mógł zostać uznany za niebezpieczny i Google Play przesłało ostrzeżenie z prośbą o jego usunięcie.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: dobreprogramy.pl/komputerswiat.pl/9to5google.com

Źródło zdjęcia głównego: FreshSplash/Getty Images

Pozostałe wiadomości