Technologia

Poradnik fotografa miejskiego. Jaka jest żelazna zasada robienia zdjęć? "Pieszo odkrywam miasta i mam całą gamę obiektywów"

Technologia

Reporter:
Małgo Fall
Jak robić ciekawe zdjęcia architektury?
Jak robić ciekawe zdjęcia architektury? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Aleksander Małachowski to znany w sieci jako Hashtagalek fotograf miejski, który uchwyca w obiektywie aparatu piękno architektury i zaraża swoją pasją innych. Jego styl prezentowania budynków wpisujących się w tło aglomeracji można zamknąć w trzech określeniach: geometria, symetria i minimalizm. Artysta udowadnia, że przyglądając się miastu uważnie i używając odpowiedniego sprzętu, można stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Jak to zrobić?

Kulisy fotografii miejskiej. Jak wykonać profesjonalne zdjęcia?

Przygoda Aleksandra Małachowskiego z fotografią rozpoczęła się w nieoczywisty sposób. Będąc niezadowolonym z wyboru kierunku studiów młodzieńcem, szukał pasji, która mogłaby przerodzić się w satysfakcjonującą pracę.

- W wolnym czasie, dzięki pomijaniu wykładów, zwiedzałem Warszawę, chodząc sobie uliczkami. (...) Stwierdziłem, że wezmę to, co mam przy sobie, czyli smartfon i wyruszę odkrywać architekturę tego miasta - opowiada w reportażu Dzień Dobry TVN.

Niewinne wycieczki po stolicy okazały się idealnym bodźcem do doskonalenia się w dziedzinie fotografii. Dziś Hashtagalek jest docenianym artystą. Jego dzieła były wielokrotnie nagradzane w ogólnopolskich konkursach fotograficznych, w których później brał udział, ale już w charakterze jurora. Zdjęcia Małachowskiego ukazywały się na łamach takich czasopism jak: "Vogue", "K MAG", "WhiteMAD" czy "Warsaw Insider".

Hashtagalek odwiedza miejsca, w których jeszcze nigdy nie był. To pozwala mu eksplorować świat i poznawać nieodkryte przez turystów, ale warte uwiecznienia w kadrze budynki.

- Żelazną zasadą fotografa architektury jest to, żeby wyruszając na zdjęcia, przemieszczać się jak najwięcej pieszo, bo dzięki temu nawet w swoim rodzinnym mieście można odkryć zaskakujące miejsca, a właśnie takie są najlepsze do fotografowania, bo pobudzają naszą kreatywność - radzi profesjonalista.

Aparat, który sprosta wyzwaniom fotografa architektury

Kluczem do osiągnięcia sukcesu w branży fotograficznej jest nie tylko zmysł artystyczny, wrażliwość na piękno czy doskonalenie umiejętności manualnych, lecz także posługiwanie się odpowiednim sprzętem, który pełni funkcję niezbędnego pomocnika w pracy nad zdjęciami.

- Gdy poczułem, że fotografia to jest coś dla mnie i zaczęły się pojawiać pierwsze zlecenia w mojej karierze, to dodatkowo dokupiłem jeszcze profesjonalny aparat, żeby sprostać oczekiwaniom klientów. Dzięki temu moja fotografia architektury przeniosła się na kolejny poziom - wspomina Aleksander Małachowski.

Ekspert specjalizuje się w fotografowaniu budynków z nietypowej perspektywy. Często zdarza mu się trzymać sprzęt bardzo wysoko lub bardzo nisko, tuż przy ziemi. Do tego typu zadań specjalnych używa lekkiego i kompaktowego aparatu Canon z odchylanym ekranem, dzięki któremu nie musi przybierać nienaturalnych póz.

- Gdy fotografuję, mam całą gamę obiektywów, z której każdy tak naprawdę daje inny efekt. Moim ulubionym jest teleobiektyw, który w połączeniu dodatkowo z matrycą APSC daje mi taki efekt maksymalnego przybliżenia, co z kolei pozwala mi fotografować budynki, stojąc daleko od nich i uzyskiwać w ten sposób symetryczne, proste linie, co jest moim znakiem rozpoznawczym - tłumaczy w materiale Dzień Dobry TVN.

Hashtagalek twierdzi, że dzięki współpracy z aparatem Canon ani pogoda, ani warunki oświetleniowe nie są dla niego przeszkodą w wykonywaniu profesjonalnych fotografii. - Gdy jest ostre słońce, pomaga mi elektroniczny wizjer. Gdy jest deszcz albo śnieg, to wręcz uwielbiam wyjść z aparatem, bo to pomaga jeszcze i nadaje dodatkowo magii moim zdjęciom - wyjaśnia.

Fotograf docenia w aparacie Canon również precyzję i skuteczność systemu ustawiania ostrości oraz szybkość robienia ujęć (nawet 23kl/s) z bezgłośną migawką elektroniczną.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: Małgo Fall

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości