Materiał promocyjny

Fotograf dzikiej przyrody zdradza tajniki perfekcyjnych ujęć. "Wynajdywać i dokumentować smaczki"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pasjonat fotografii dzikiej przyrody
Pasjonat fotografii dzikiej przyrody
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Mateusz Piesiak jest fotografem dzikiej przyrody i laureatem wielu prestiżowych nagród. W cyklu "Lato bez nudy" pokazuje, jak uchwycić zachowania zwierząt i wprowadza w fascynujący świat fotografii. Czego potrzeba, by wykonać idealne zdjęcie?

Fotografia przyrody

Mateusz Piesiak fotograficznego bakcyla złapał jako młody chłopak. Wtedy - pod przewodnictwem swojego mentora zgłębił tajniki fauny i flory. Jak sam podkreśla, do wykonania dobrego zdjęcia nie potrzeba profesjonalnego sprzętu. Choć przy jego wyborze, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Jednym z podstawowych parametrów jest waga - trzeba wziąć pod uwagę, że aparat trzeba będzie wziąć w teren. Z kolei odchylany ekran ułatwia fotografowanie z nietypowych perspektyw. Uzbrojeni w dobry sprzęt mamy szanse uwiecznić wyjątkowe kadry.

- Można spróbować uchwycić zwierzęta w ruchu np. startujące lub lądujące ptaki - radzi Mateusz Piesiak. - Oprócz tego, że mamy refleks, bo musimy złapać coś, co startuje, to tutaj przydaje się duża liczba klatek na sekundę. Możemy zatrzymać jakąś pozę, której nie widzimy ludzkim okiem - zaznaczył.

Fotografowanie natury

Fotografia dzikiem przyrody rządzi się własnymi prawami i jest uzależniona od kaprysów natury. Na tym właśnie polega jej magia - bywa nieprzewidywalna, wymaga cierpliwości i ciekawości świata, odpłacając niepowtarzalnymi kadrami. Mateusz, by uchwycić życie zwierząt, ma całe zestawy maskujących strojów, które pomagają mu ukryć swoją obecność w oczekiwaniu na idealne ujęcie.

- Zdarza się, że przejdzie pani z pieskiem lub spacerowicz, staram się wtedy nie ruszać, ale czasami się zdarzy. Ludzie wtedy tak krzyczą, że nawet nie da się wytłumaczyć, że jestem fotografem dzikiej przyrody i nic dziwnego nie robię, bo ta osoba zwykle ucieka - mówi ze śmiechem.

Pomocna w podglądaniu życia zwierząt - obok odpowiedniego ukrycia -jest elektroniczna migawka umożliwiająca bezgłośne wykonywanie zdjęć.

Zobacz materiał wideo, poznaj tajniki fotografii przyrody i przekonaj się, że piękno jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko się rozejrzeć. I nacisnąć spust.

- Moim zadaniem, jako fotografa przyrody, jest wynajdywać takie smaczki i je dokumentować, żeby pokazać innym ludziom, którzy nie mają tyle siły i cierpliwości, żeby czekać w jednym miejscu przez pół dnia - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: Sylwia Repeła

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Piesiak / Dzień Dobry Wakacje

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości