Hobby

Fotograf dzikiej przyrody zdradza tajniki perfekcyjnych ujęć. "Wynajdywać i dokumentować smaczki"

Hobby

Reporter:
Sylwia Repeła
Pasjonat fotografii dzikiej przyrody
Pasjonat fotografii dzikiej przyrody Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Mateusz Piesiak jest fotografem dzikiej przyrody i laureatem wielu prestiżowych nagród. W cyklu "Lato bez nudy" pokazuje, jak uchwycić zachowania zwierząt i wprowadza w fascynujący świat fotografii. Czego potrzeba, by wykonać idealne zdjęcie?

Fotografia przyrody

Mateusz Piesiak fotograficznego bakcyla złapał jako młody chłopak. Wtedy - pod przewodnictwem swojego mentora zgłębił tajniki fauny i flory. Jak sam podkreśla, do wykonania dobrego zdjęcia nie potrzeba profesjonalnego sprzętu. Choć przy jego wyborze, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Jednym z podstawowych parametrów jest waga - trzeba wziąć pod uwagę, że aparat trzeba będzie wziąć w teren. Z kolei odchylany ekran ułatwia fotografowanie z nietypowych perspektyw. Uzbrojeni w dobry sprzęt mamy szanse uwiecznić wyjątkowe kadry.

- Można spróbować uchwycić zwierzęta w ruchu np. startujące lub lądujące ptaki - radzi Mateusz Piesiak. - Oprócz tego, że mamy refleks, bo musimy złapać coś, co startuje, to tutaj przydaje się duża liczba klatek na sekundę. Możemy zatrzymać jakąś pozę, której nie widzimy ludzkim okiem - zaznaczył.

Fotografowanie natury

Fotografia dzikiem przyrody rządzi się własnymi prawami i jest uzależniona od kaprysów natury. Na tym właśnie polega jej magia - bywa nieprzewidywalna, wymaga cierpliwości i ciekawości świata, odpłacając niepowtarzalnymi kadrami. Mateusz, by uchwycić życie zwierząt, ma całe zestawy maskujących strojów, które pomagają mu ukryć swoją obecność w oczekiwaniu na idealne ujęcie.

- Zdarza się, że przejdzie pani z pieskiem lub spacerowicz, staram się wtedy nie ruszać, ale czasami się zdarzy. Ludzie wtedy tak krzyczą, że nawet nie da się wytłumaczyć, że jestem fotografem dzikiej przyrody i nic dziwnego nie robię, bo ta osoba zwykle ucieka - mówi ze śmiechem.

Pomocna w podglądaniu życia zwierząt - obok odpowiedniego ukrycia -jest elektroniczna migawka umożliwiająca bezgłośne wykonywanie zdjęć.

Zobacz materiał wideo, poznaj tajniki fotografii przyrody i przekonaj się, że piękno jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko się rozejrzeć. I nacisnąć spust.

- Moim zadaniem, jako fotografa przyrody, jest wynajdywać takie smaczki i je dokumentować, żeby pokazać innym ludziom, którzy nie mają tyle siły i cierpliwości, żeby czekać w jednym miejscu przez pół dnia - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: Sylwia Repeła

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Piesiak / Dzień Dobry Wakacje

Pozostałe wiadomości